Visie achter de Volkskrant op iPad: interview Hans Deridder, Persgroep

Visie achter de Volkskrant op iPad: interview Hans Deridder, Persgroep

Nog voor de Kerst kan de iPad-gebruiker zijn Volkskrant digitaal lezen op de iPad. Tijd voor een interview met de managing editor van de Persgroep, Hans Deridder.
Claire Peels -

Volkskrant HD voor iPadVol verwachting waren ze bij de Persgroep begin april 2010. Wat ging de iPad doen? Was het een leuk hebbeding maar meer ook niet? Of was het de toekomst? Heel even keek de Persgroep, uitgever van onder meer AD, de Volkskrant, Het Laatste Nieuws en De Morgen, de kat uit de boom. Tot eind juni. Oordeel: het device is fantastisch en de kranten zouden er op weergaloze wijze op weergegeven kunnen worden. Ze gingen aan de slag met applicaties voor de kranten, waaronder de Volkskrant voor iPad. Deze is sinds 20 december in de App Store verkrijgbaar. ‘Ik wilde eigenlijk binnen tweeënhalve maand in de App Store zijn’, zegt managing editor van de Persgroep Hans Deridder.


Tweeënhalve maand werden er vijf, maar nog altijd minder dan de “honende” achttien maanden die de experts nodig achtten. Deridder:

‘We hebben in drie dagen de nodige stappen genomen: het aanmelden bij Apple en het onderzoeken van de ontwikkelaars. We waren niet tevreden over de apps die we zagen. Ze gingen allemaal uit van hetzelfde principe: de bestaande krant in laten lopen op het apparaat.’

‘We zijn op z’n Hollands arrogant, ook al zijn we Vlaming’

Bij de meeste ontwikkelaars bleek geen ruimte om álle wensen van de uitgever te integreren. Dus na drie dagen besloot de Persgroep het zelf te gaan doen, met een flexibele, kleine partij aan haar zijde.

‘Wij zijn op z’n Hollands arrogant. Ook al zijn we Vlaming. We menen te weten wat de klant leuk vindt en wat hij niet wil meemaken. Daarin zijn we hardnekkig en hardvochtig. We gaan er vanuit dat we met iedereen kunnen samenwerken, maar wel op onze manier’

Dat mocht het, toen nog kleine, Gentse bedrijfje Digitmedia aan den lijve ondervinden.

‘We zeiden: u gaat met ons een trip maken en de road zal bumpy zijn.’

Deridder onthult twee geheimen: je moet wat je gaat doen altijd bekijken vanuit het standpunt van de mens die er geld voor gaat betalen en je moet geen gekke dingen doen.

‘Er zijn veel partijen die mijlenver vooroplopen, maar die roepen vooral hard en doen dingen waar het grote publiek niets van begrijpt.’

Daarom pakt de Persgroep het anders aan. Zo wordt de iPad-applicatie van de Volkskrant in twee stappen in de markt gezet. De eerste is voor ‘babyboomers’ – de digitale immigranten – die nog de krant in de applicatie willen herkennen. Deze versie is nu beschikbaar, zoals eerder was te lezen. Je kunt van pagina naar pagina en artikel naar artikel swipen. De lezer bladert makkelijk door thumbnails en foto’s. Gekochte kranten blijven bewaard op de iPad en als er internetverbinding is, kan gemakkelijk geschakeld worden naar actuele berichten via de knop Live News.

‘Gebruiker moet meer duiding te krijgen’

Ook was eerder al bekend dat over een paar maanden een nieuwe en uitgebreidere versie op de markt zal komen. Hierin moet het nieuws de diepte in gaan. Deridder zegt hierover:

Click here to display content from X.
Learn more in X’s privacy policy.

kritiek op, want: waarom moet je als Volkskrant-abonnee ook nog eens betalen voor de krant op je iPad? Op Twitter zei Hans Deridder in reactie op deze kritiek: ‘Wetende hoe Nederlandse krantenwereld in diep dal belandde… gaan wij eerst nadenken over businessmodel. Zo zijn wij, Belgen.’ [1] En: ‘Zonder inkomsten straks geen goeie redacties en kranten meer. Vrees ik zo… #geefhetmaarweg #daarheeftNLervaringmee’. [2]

In een telefonische reactie legt hij deze uitspraken uit.

‘Als je als abonnee van de papieren krant 200 tot 300 euro per jaar betaalt, zal je voor het iPad-abonnement nog iets bijbetalen. Maar dat zal niet zo veel zijn als voor iemand die geen abonnement op de papieren krant heeft. De reden dat we er wel iets van geld voor vragen, is dat we de krant op de iPad zien als een uniek product, waar vele extra’s in zitten.’

Prijzen kan hij nog niet noemen.

‘Tot 31 december zijn de kranten gratis te downloaden. Begin januari gaan we eens rustig nadenken over prijzen.’

Op de blog van Erwin Blom wordt nog iets uitvoeriger op deze discussie ingegaan: Wil ik twee keer voor de Volkskrant betalen? (retorische vraag)

Rest nog de vraag waarom de Persgroep inzet op iPad en niets doet met de wat verouderde iPhone-applicaties. Deridder: ‘Ik heb hoogst onaangename ervaringen met de krant lezen op de iPhone. Op de iPhone wil ik het snelle nieuws lezen van onze website, niet de hele krant.’ Voor Deridder heeft het dan ook geen prioriteit om te investeren in de iPhone-applicatie.

‘De iPhone-applicatie krijgt niet de extra’s van de iPadversie. Wie zich ermee kan vergenoegen dat hij op een klein schermpje de krant leest, prima. Maar ik ga geen fortuin investeren om een krant te lezen op de iPhone.’

Informatie

Laatst bijgewerkt
23 december 2010 om 16:22
Categorie
Nieuws

Reacties: 16 reacties

  1. Ik schreef er laatst nog een stukje over op m’n blog; helemaal gek worden van die kranten apps die gewoon een gescande versie van de krant aanbieden.
    Lezen? http://www.dewereldverzamelaar.net

  2. Vandaag kreeg ik opeens hele irritante reclame voor MoneYou in de Volkskrant app. Hebben meer mensen dat gezien? Sommige artikelen kreeg ik niet in de tekstview; in plaats daarvan stond er zo’n vervelende MoneYou advertentie. Afgezien hiervan vind ik deze eerste versie van de app erg prettig. Jammer dat de kranten zoveel duurder zijn dan via PressReader abo.

  3. Prima app, maar het AD zou een welkome aanvulling zijn op het geheel.

  4. @Martijn: Hier, ook hetzelfde, -dacht ook- aub geen reclame!!!

  5. @Martijn: Tsja, naast abonnementsinkomsten is er ook zoiets als advertentieinkomsten. Dat houdt de boel betaalbaar.

  6. Heeft iemand enig idee of de Volkskrant nu ook nog leverbaar blijft via Pressreader? Vanochtend kon ik namelijk geen Volkskrant meer binnenhalen.

  7. @Douglas, geen idee, maar ik heb zojuist de krant kunnen downloaden.

  8. @Douglas: Vanochtend ontbrak de krant inderdaad. Ik heb het gemeld via Twitter – PressDisplay is daar behoorlijk alert. Ergens in de loop van de middag is de krant alsnog gekomen.

  9. Ik ben heel enthousiast over de app. Zowel Parool als Volkskrant. Hoewel ik al een papieren AD lees, denk ik dat ik de komende tijd, als de gratis proeftijd is verstreken, regelmatig een iPad versie zal kopen.

  10. Het is voor mij heel eenvoudig heb nu een zaterdagplus abonn. en die heb ik een half jaar geleden genomen omdat ik een iPad heb.

    Ik ga dus ook echt niet extra betalen voor de iPad versie.

  11. Niemand reageert op de innovatieve plannen. Ik zie het als een eertste stap in een omwenteling naar vormgeving van nieuwe media. Interactief, multimedia en steeds persoonlijker. Directer contact met feitelijke nieuwsbronnen, niet langer die fatale berichtgeving over al die talrijke incidenten die leiden tot een vertekende beeldvorming. Ontwikkelaars complimenten voor jullie innovatieve houding, jullie zullen mij als klant regelmatig tegenkomen.

  12. Nu een weekje in gebruik en het leest heerlijk, De Volkskrant app. Echter zitten er onderin beeld een paar knoppen om naar ‘kopen, mijn kranten, mijn account en help’ te kunnen gaan, maar als je hier per ongeluk op klikt tijdens het lezen van de app, ben je wel kwijt waar je gebleven was in de krant.

    Je kan op mijn kranten klikken, maar dan begin je weer helemaal opnieuw. Zou fijn zijn als die balk kan verdwijnen en (/of) dat je vanuit de andere onderdelen weer terug kunt gaan naar de laatst bekeken pagina/artikel in de krant.

    Ps, het zou mooi zijn als De Persgroep ook het AD op de iPad uit gaat brengen. En dan met name AD SportWereld. (Die sport katern is ongeƫvenaard).

  13. Ik heb al geruime tijd geleden mijn abonnementen op de kranten (en omroepblad) opgezegd. De eerste omdat het altijd oud ‘nieuws’ is (papieren nieuws is altijd minimaal 7 en maximaal 31 uur oud).
    Het is aan de uitgevers om de uitdaging van de digitale wereld met de iPad aan te gaan.
    Dat moet mogelijk zijn, en dan ga ik weer betalen voor echt nieuws of eigenlijk, nieuws met diepgang, en niet dat papegaai nieuws van nu.
    Ik denk/hoop dat de volkskrant op de goede weg is.

    Ik heb vermoed ik dezelfde gevoelens/aarzeling als vele anderen, waarom extra betalen of waarom is het zo duur.
    Ik heb een suggestie aan de krantenmannen, geef inzicht in jullie druk- en distributiekosten per krant, alleen dan neem je de drempel weg voor de digitale editie.
    Ik heb een tijdje als externe bij de TMG (oa de Telegraaf) gewerkt en gezien wat een enorm apparaat en organisatie noodzakelijk is om de krant in de bus te krijgen, denk aan drukken, misdrukken, te veel/te weinig drukken, vrachtauto’s, bezorgers, nabezorgen. De digitalisering moet toch een uitkomst zijn, al is het alleen maar voor het milieu.

    Komt daar nog bij dat vele journalisten tegenwoordig ook de foto’s bij het artikel moeten maken (met iPhone4 ;~), dan lijkt het mij dat we toch een hele betaalbare digitale versie van ‘de krant’ moeten kunnen realiseren.

    Ik doe maar een suggestie(ook voor opiniebladen); actualiseer het nieuws continue-hiermee kan je het winnen van nu.nl-, denk b.v. aan rampen, we zullen ons aan jullie kluisteren, Geef filters, integreer audio en video -live beelden- en vul dit later aan met diepgaande analyses en achtergronden. Daar kan je apart voor betalen omdat dat jou interesseert

    Ik laat me heel graag verrassen en ben dan zeker bereid te betalen voor kwalitatief hoogwaardig nieuws/achtergronden en als het het waard is zelfs veel meer dan de papieren krant
    Tot slot, ik betrap mijzelf erop dat ik de krant mis. Maar wie gaat iets zitten te lezen wat je al uren geleden weet, niemand toch. Dus ik hoop oprecht dat onze media een passend antwoord weten te vinden (mogelijk kan Richard Brandson een richting geven, al is het maar dat ook buitenstaanders nu in de media kunnen stappen)

    prettige feestdagen

  14. Ik kan de Volkskrant niet via PressReader downloaden vandaag…

Reacties zijn gesloten voor dit artikel.