Hoewel er geen gebrek is aan tower defense-games in de App Store, laat Plants vs. Zombies zien dat ook een nieuw spelletje in dit genre nog steeds de moeite waard kan zijn. De game, die vorig jaar al op de PC speelbaar was, is nu op de iPhone te spelen en dat pakt goed uit.
Zoals het een echte tower defense-game betaamt, bestaat de uitdaging uit het verslaan van een gestage stroom vijanden die op je huisje af komt. De vijanden bestaan uit traditionele engerds, de zombies, maar het leuke is dat je deze verslaat door een arsenaal aan planten in je tuin te plaatsen die zorgen voor energie of aanvallers uitschakelen. De verschillende zombies die je aanvallen zijn afwisselend en bij vlagen erg grappig. Zo is er een Michael-Jackson-achtige zombie die door je tuin danst, maar er komt ook een heuse ijsmachine (deze werkt wel zonder storingen!) die een baan voor een bobslee komt aanleggen.
Ontploffende kersen en schietende paddestoelen
In elk level wordt er een nieuw wapen vrijgespeeld, waardoor de complexiteit van de game langzaam groeit. Je krijgt na verloop van tijd steeds meer verschillende ‘wapens’, zoals zwammen die schieten op tegenstanders, zonnebloemen voor extra energie of ‘kersenbommen’ die grote groepen zombies met een explosie onschadelijk maken. Elke plant heeft z’n eigen specifieke wapens, maar heeft ook een bepaalde prijs. Al snel wordt het dan ook selecteren voordat je een level kunt gaan spelen: welke planten kies je in dit level om de zombies te verslaan?
Wisselende dynamiek in de levels
Ik had nog niet eerder een versie van de game gespeeld en het viel me op hoe ontzettend eenvoudig en verslavend Plants vs. Zombies is vanaf het eerste level. Door de langzaam toenemende mogelijkheden vond ik de levels nergens saai worden, maar ze werden ook nergens te makkelijk. Het was steeds weer even zoeken hoe ik nieuwe wapens het beste in kon zetten, waardoor ik aan m’n scherm gekluisterd bleef en het spel bijna niet weg kon leggen. Leuk is daarbij ook dat je af en toe een level met een wat andere dynamiek krijgt, zoals een level waarbij je zombies door middel van bowling-achtige acties onschakelijk moet maken, of door levels waarin je via een lopende band specifieke planten krijgt en dus niet zelf je wapens moet kiezen.
Verschillende werelden zorgen voor uitdaging
In totaal zijn er vijf verschillende werelden waarin het spel zich afspeelt. Je begint met tien levels in je voortuin, dan speel je een aantal levels in de nacht zonder zonlicht. Vervolgens ga je naar je achtertuin met een zwembad en daarna speel je ook nog op het dak van je huis en in de dichte mist. De verschillende omgevingen geven de game steeds een heel nieuwe dynamiek en zorgen er bijvoorbeeld voor dat favoriete wapens (zwammen die in de nacht zonne-energie geven) plots onbruikbaar zijn en je een compleet nieuwe strategie moet verzinnen.
Vier ogen nodig
Sommige gamers vinden tower defense games te saai, omdat de game als het ware ‘zichzelf speelt’ en er te weinig actie is. Daar is bij Plants vs Zombies geen sprake van. Je moet namelijk continu zonne-energie verdienen voordat je wapens kunt gebruiken. Dit alles moet je doen terwijl de aanvallen van zombies al plaatsvinden, waardoor het spel lekker hectisch kan worden en je soms wel vier ogen tegelijk zou willen kunnen gebruiken om alles in de gaten te houden wat er op je iPhone gebeurt.
Uitstekende balans in gameplay
Een belangrijk aspect in de gamemechanics van een tower defense is de balans tussen aanvallen en verdedigen. Zijn de aanvallers veel te sterk, dan ben je kansloos. Is jouw verdediging te sterk, dan wordt de game snel saai en verliest het alle uitdaging. PopCap is er in geslaagd Plants vs. Zombies uitstekend in balans te houden, iets wat lang niet alle games in dit genre is gegeven. Zo langzamerhand lijkt het wel een specialiteit te worden van deze uitgever, die hetzelfde kunstje al met Bejeweled en Peggle heeft laten zien.
Lekker kleurrijk met een heerlijke bediening
Naast de balans in gameplay valt het spel op vanwege de vrolijke, kleurrijke beelden die uitstekend tot hun recht komen op het kleine scherm van je telefoon. Ook merk je vanaf het begin dat de bediening heerlijk direct en intuïtief werkt. Je plaatst plantjes door ze eenvoudig op je grasveldje op de goede plaats te schuiven. Dit werkt zo lekker, dat ik me afvroeg hoe deze game ooit zonder touchscreen goed te bedienen is geweest in de PC-versie.
Conclusie
Al met al is Plants vs. Zombies een casual game van de allerhoogste klasse: het spel is eenvoudig te leren en op te pakken, maar o-zo verslavend om te spelen en lastig om weg te leggen. Het laat zien dat ook kleine spelletjes kunnen uitblinken en van topniveau kunnen zijn en PopCap heeft opnieuw laten zien dat ze meester zijn in dit genre. Na Bejewelled en Peggle hebben ze opnieuw een uiterst verslavende game naar de iPhone weten te brengen.


Info: Plants vs. Zombies
- Ontwikkelaar: PopCap Games
- Applicatie: Plants vs. Zombies
- Te koop via: App Store
- Prijs: €2,39
- Geteste versie: 1.0
- Releasedatum: 15 februari 2010
- Bestandsgrootte: 34,7 MB
- Cijfer: 9,0
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Heerlijk verslavende game op de PC,
Ik droomde er al lang van om een iPhoneversie te hebben!
Geniale game inderdaad. Ook meteen gekocht toen ik ‘m in de appstore zag staan. Had ‘m eerder al rondgespeeld op de PC 🙂
Een klein minpuntje is dat aan het einde van elk level je scherm vol loopt met zombie’s en planten, waardoor de fps behoorlijk omlaag gaan op mijn 3G. Voor de rest een geweldige game! 
Geweldig spel idd, alleen erg makkelijk. Had alle levels in een paar dagen uitgespeeld. Veel zonnebloemen doen wonderen.
Hm meer mensen die het te makkelijk vinden? Vond dat zo tegenvallen bij Bloons Tower Defence. Erg makkelijk zodra je het trucje doorhebt.
GeoDefence en GeoDefence Swam zijn in mijn ogen het beste omdat ze zo moeilijk zijn. Soms frustrerend maar je blijft het maar proberen tot het wel lukt.
Ik heb ook wel een FPS probleem op mijn 3G, hopelijk kunnen ze dat nog wat tweaken want het is niet leuk spelen zo.
Dit lijkt me een erg leuk spel. Binnenkort even aanschaffen.
@Douwe:
Sluit me helemaal bij je mening over GeoDefense en GeoDefense Swarm. Heerlijk uitdagend en ik vind het geweldige grafics en stijl, en enorm verslavend :).
Ik vind towerdefensegames het best te spelen genre op de iPhone en daarom de GeoDefense games eigenlijk ook de beste games die in de app store te vinden zijn.
Leuk spel! Heb ‘m uitgespeeld al. Ben nu bezig de extra achievements te unlocken, maar vind het nu en beetje teveel van hetzelfde worden.
Mooie review! helemaal eens met het cijfer!
Op de 3G is de frame-rate inderdaad een probleem, op de 3GS draait hij top!
Tip: T-Mobile heeft momenteel een leuke upgrade actie naar de 3GS, MWaahahahahahah
Dit spel is echt super :D, ik kende het niet maar dacht toch “waarom ook niet”, en ik moet zeggen dat het zeker geen miskoop was!
Super spel, alleen vind ik het veel te gemakkelijk. Zet een 8-tal zonnebloemen, en op elke rij 1 of 2 blauwe erwtenplanten, en je wint gegarandeerd. Tijd te over om een kers te laten ontploffen als er toch wat veel zombies afkomen. Alle andere planten heb je niet eens nodig. Ik zit al heel ver in het spel, en nog nooit werd het zelfs maar close. Dat maakt het wat minder spannend, maar het is wel grappig en grafisch heel leuk en origineel gedaan!
Zelfs op de 3GS merk je dat.
Beste tower defense tot nu toe. Krijg van mij een 9.5.
Ik heb deze game ook 🙂 super leuk! Alleen de levels met mist zijn niet leuk. Geen last van framerate dingen op 3gs.
Ok, te makkelijk dus 🙂 Hou er niet van als 1 strategie altijd werkt.
Ik kocht hem blind. Ik ben over het algemeen tevreden met de games van popcap. Niet dat ze kocht op de pcî’. Wel een aanrader voor mensen die van stragie/def games houden.
Het is wel iets te makkelijk, maar alsnog beste game uit de app store vind ik. Al die grote franchises zijn leuk en aardig maar op iphone stukken minder leuk, maar deze niet!