Apple gaat de algemene voorwaarden aanpassen, zodat je in België voortaan 2 jaar garantie krijgt op aankopen. Althans, dat beweert de Belgische consumentenorganisatie Test-Aankoop. Het vreemde is alleen, dat Apple de garantievoorwaarden al in juni 2013 had aangepast in België. Op aankopen in de Belgische online Apple Store en bij retailers krijg je sinds 12 juni 2013 twee jaar garantie. Het bewijs daarvoor is ook te vinden in de gewijzigde algemene voorwaarden van Apple, die al in de zomer van 2013 zijn aangepast en duidelijk de termijn van 2 jaar noemen. De aankondiging ‘Apple onderwerpt zich aan Belgische wet op garantie‘ roept dan ook vooral vragen op wat er nou écht gaat veranderen.
Test-Aankoop is al sinds december 2012 bezig om juridische stappen te ondernemen tegen Apple. Volgens de consumentenorganisatie is er vandaag eindelijk een akkoord bereikt met Apple om de garantie te verlengen van 1 naar 2 jaar, zoals volgens de Europese regels ook zou moeten. Maar zoals gezegd werden de algemene voorwaarden van Apple in België vorig jaar al herzien. Een destijds gepubliceerd knipsel uit die algemene voorwaarden bevat nog steeds woorden van dezelfde strekking:
Een persbericht wekt de indruk dat het vooral een overwinning op papier is: Apple heeft schriftelijk akkoord gegeven op een nieuwe handelswijze die ze al sinds juni 2013 hanteren. Ook lijkt de overwinning vooral gericht op communicatie rond producten. Apple zal op de website duidelijk de wettelijke garantie uitleggen en aangeven wat het verschil is met AppleCare. Bovendien gaan retailers de consumenten beter informeren over hun wettelijke garantie. In Nederland doet Apple dat overigens al, met een tabel waarin de garantiebepalingen worden uitgelegd. Ook in Nederland speelde een zaak rond de garantievoorwaarden, waarbij de Consumentenbond actie ondernam. Apple beloofde daarna om informatie over garantie op Apple-producten duidelijker uit te leggen. Ook daarbij ging het vooral om het duidelijker communiceren van de garantieregeling.
In Italië speelde ook een zaak rond garantie van Apple-producten. Dat had verstrekkender gevolgen voor Apple: ze moesten de AppleCare-pakketten uit de winkel halen en een boete van 900.000 euro betalen. De EU doet sinds oktober 2012 onderzoek naar het garantiebeleid van Apple.
Wat gaat er veranderen?
Voor de Belgen verandert er helemaal niets, voorzover wij nu kunnen overzien. De Belgen hadden volgens de voorwaarden op de website van Apple al recht op 2 jaar garantie en dat blijft ook zo. We hebben Test-Aankoop uiteraard gevraagd wat nu precies de overwinning is, die ze hebben geboekt en wat dat concreet voor de Belgische consumenten gaat betekenen. Test-Aankoop roept ondertussen op om eventuele problemen met de garantie te melden. Het liefst zou de organisatie “om wantoestanden te voorkomen” de wettelijke garantieperiode willen verlengen van 2 naar 5 jaar.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Apple
Apple is het bedrijf achter de iPhone, iPad, Mac, Apple Watch en de andere mooie producten die we op iCulture bespreken, maar ook de vele diensten zoals de App Store, Apple Music, Apple Pay, iCloud en meer. Lees meer over Apple's CEO Tim Cook en de andere Apple-topmensen, hoe je contact opneemt met Apple Support en de Apple Stores in Nederland en België.

- Alles wat je wil weten over Apple
- Apple Park, het hoofdkantoor van Apple
- Apple's managementteam
- Alles over Apple CEO Tim Cook
- Alles over de iPhone
- Alles over de iPad
- Alles over de Apple Watch
- Alles over de MacBook
- Contact opnemen met Apple Support
- Apple Stores in Nederland: Amsterdam, Haarlem, Den Haag
- Apple Stores in België: Brussel en verder
- Alles over Apple's diensten
Vijf jaar zou wel een goede zaak zijn. Ik heb zo het gevoel dat de hardware tegenwoordig nogal bagger is.
Tijd dat ze eens terug kwaliteit gaan leveren.
Dat geldt niet alleen voor Apple trouwens.
Hopelijk ook in nederland! is daar soms iets al over bekend?
Die garantieregeling is niet alleen van toepassing op “de Belgen” maar op alle inwoners van België ongeacht hun nationaliteit. Zelfs op die tienduizenden Nederlanders die in België wonen.
Mocht er ooit eens een Apple Store worden geopend in België, betekent het dan dat wij Nederlanders daar onze iPhone kunnen laten repareren? Dat zou nog eens goed uit kunnen pakken dan, als de garantie daar een jaar langer geldt dan hier.
Kijk daarom koop ik m’n Apple spullen voortaan altijd bij Dixons. Gewoon zonder gedoe altijd 3 jaar garantie! Dat noem ik pas een servicegericht bedrijf!
@iDennis: Hear hear!
De garantie is geregeld… Nu nog de 4G op alle netwerken!!!
Wij hebben ook 2 jaar garantie gewoon een kwestie van de wet kennen en je recht halen
Ze hebben geen 3 jaar garantie in België. Daarvoor zul je moeten verhuizen naar landen zoals Engeland.
Heeft er al eens iemand écht gebruik gemaakt van die Dixonsgarantie? Want als ze drie jaar garantie geven zoals de APR’s dat doen, dan kan je na een jaar al fluiten naar garantie op bijvoorbeeld je HD. Dat valt dan plots onder “gebruikersonderdeel” waardoor ze je gewoon wandelen sturen óf een gepeperde rekening presenteren.
Ja, een goede vriend van mij. Die man had een MacBook Pro gekocht bij Dixons in Maastricht. Na drie dagen was het ding defect. Dixons ging die splinternieuwe computer opsturen naar Apple. Zou 4 tot 6 weken duren. Wij zijn dan maar, na afspraak met de Genius Bar, naar de Apple Store in Amsterdam gereden. De MacBook Pro werd zonder discussie omgeruild.
Het is trouwens een Europese wet van die 2 jaar garantie, maar niet in elk land passen ze het zo strikt toe.
Dat klopt niet helemaal. Op de dixons website staat het volgende:
Als er dus iets met je accu mis is dan heb je alsnog pech 😉
Mijn iPhone was kapot, ik had via tmobile 2 jaar en via apple 1 jaar. Het liefst heb ik gewoon 2 jaar fabrieksgarantie. Ik laat mijn toestel liever bij Apple repareren dan bij een externe partij.
@Jasper Fioole: Dat had ik ook liever, ik had een iphone 4s witte krasvrij en ik kreeg een vervangde met kleine krassen naast scherm. Mij toestel zag er nieuwer uit. Tmobile geeft niet eens een nieuwe front.
@Joris: Het gaat hier om de wettelijk garantie. Voor de wettelijke garantie moet je naar de verkoper. Dus dit geldt alleen voor Apple producten die in België zijn verkocht op de Apple Online Store (AOS) of in een Apple Retail Store (ARS).
Koop je dus een Apple apparaat in Nederland op de AOS of in een ARS, dan moet je dus in Nederland zijn voor je garantie.
Ik heb in september 2012 mijn iphone 5 bij mobistar gekocht en had in oktober 2013 een probleem met mijn home knop. Mobistar zei: uw telefoon valt niet meer onder garantie! We geven de eerste jaar garantie et appel geeft het tweede jaar. Ik heb nooit goed begrepen hun manier van werken. Wat nu? Kan ik nu terug gaan bij mobistar voor mijn iphone ?
Alvast bedankt.
@Batman: Ja tweede jaar geven hun, ga zo snel naar hun toe voor dat tweede jaar ook overheen gaat.
Als je bij Mobistar de iPhone kocht moet Mobistar de TWEE JAAR GARANTIE geven, hoe zij dit intern regelen is HUN zaak, jij bent klant bij Mobistar, ze proberen zich er gewoon uit te lullen…