Apple Music en DRM: hoe zit dat?

Apple past DRM toe op muzieknummers van Apple Music, ook bij eigen nummers. Dat kan problemen opleveren als straks je proefabonnement afloopt. Lees hier hoe het zit en hoe je eventuele problemen kunt voorkomen.
Gonny van der Zwaag | iCulture.nl -

Apple-Music-WWDCEr is iets bijzonders aan de hand bij Apple Music: als je je persoonlijke muziekcollectie laat matchen met die van Apple Music, zullen ook je eigen nummers worden voorzien van kopieerbeveiliging (DRM).

De oplossing? Laat je bestaande abonnement op iTunes Match nog even doorlopen, want daarbij heb je wél recht op DRM-vrije nummers. Of maak een goede backup van de iTunes-muziekbibliotheek.

Apple Music vereist iCloud-synchronisatie

icloud-muziekbibliotheek-inschakelen-markeringOm allerlei functies van Apple Music te kunnen gebruiken, moet je de schakelaar bij iCloud-muziekbibliotheek inschakelen. Wil je bijvoorbeeld nummers en afspeellijsten van Apple Music offline opslaan, dan kan dat alleen als je iCloud-muziekbibliotheek inschakelt. Dit heeft als bij-effect dat ook jouw persoonlijke iTunes-muziekbibliotheek wordt gematcht met de collectie van Apple Music. In een eerder artikel hebben we beschreven, dat dit vervelende consequenties kan hebben. Unieke opnames gaan verloren, albumhoezen worden vervangen door afbeeldingen in lagere resolutie en afspeellijsten worden door elkaar gehusseld.

Maar er speelt nog iets anders, dat ook ongewenst kan zijn: de gematchte nummers worden voorzien van DRM.

Apple Music werkt met DRM

Het zit zo:

  • Nummers uit de collectie van Apple Music zijn voorzien van DRM. Als je ze offline opslaat, zijn ze dus voorzien van kopieerbeveiliging.
  • Nummers die je via iTunes hebt gekocht, zijn DRM-vrij.
  • Nummers die je via iTunes Match matcht, zijn DRM-vrij.
  • Nummers die je via Apple Music matcht, zijn voorzien van DRM.

Vooral die laatste twee punten zijn belangrijk. Apple past DRM toe op alle nummers in je iCloud-muziekbibliotheek, ook je eigen nummers. Upload je een mp3’tje naar iCloud en gooi je het origineel weg, dan zal het nummer in jouw muziekbibliotheek worden voorzien van DRM. Dat geeft niets, als je toch van plan was om de komende jaren een abonnement op Apple Music te nemen. Maar wil je alleen het proefabonnement gebruiken om te kijken of Apple Music leuk genoeg is, dan kun je aan het einde van de proefperiode tot de vervelende ontdekking komen, dat sommige nummers niet meer afspeelbaar zijn.

https://twitter.com/keybuk/status/616298150597255168

Daarom het advies: maak regelmatig een back-up van je iTunes-bibliotheek, dan weet je zeker dat je altijd terug kunt als er met jouw muziek is gerommeld.

Waarom DRM in Apple Music?

Dat Apple een vorm van DRM toepast bij Apple Music is eigenlijk wel logisch. Nummers die je uit de Apple Music-catalogus downloadt kun je tijdens het abonnement gewoon afspelen, ook als je ze offline opslaat. Zodra de proefperiode voorbij is, wil Apple zeker weten dat je ze niet meer kunt afspelen. Anders zou je namelijk nog lange ongeoorloofd gebruik kunnen maken van de nummers. Je betaalt één maand, downloadt in die periode zoveel mogelijk nummers en kunt vervolgens eindeloos gratis blijven luisteren. Dat is uiteraard niet de bedoeling.

Wat minder prettig is, is dat Apple ook DRM toepast op jouw eigen nummers. Dat verwacht je niet van een bedrijf, dat zich ooit sterk maakte voor het afschaffen van DRM.

Wat is er vervelend aan DRM?

Dat DRM het lastig maakt om ‘gratis’ muzieknummers uit te wisselen met vrienden, wist je natuurlijk al. Maar DRM kan het ook knap lastig maken om content af te spelen, waar je gewoon voor betaald hebt. Zeker nu Apple thuisdeling voor muzieknummers heeft verwijderd uit iOS 8.4 wordt het lastig om nog ongestoord te kunnen luisteren op al je apparaten, thuis en op het werk. Stel dat je een gezin hebt met twee iMacs, drie MacBooks en een Mac die je op kantoor hebt staan, dus totaal 6 Mac-computers. Op al die apparaten wordt hetzelfde Apple ID gebruikt voor muzieknummers. Je mag maar 5 Mac-computers autoriseren voor het afspelen van iTunes-content, dus je krijgt gezeur dat één van de computers niet geautoriseerd is.

Bij Apple Music treedt trouwens nog een ander probleem op: als je op meerdere Macs muziek probeert af te spelen via hetzelfde Apple Music-account, steekt Apple daar een stokje voor. Je mag wel op een Mac en iDevice gelijktijdig luisteren, maar bij afspelen via twee Macs krijg je een melding dat er al muziek wordt afgespeeld op een andere Mac. Dat kan een reden zijn om toch maar een gezinsabonnement af te sluiten, zodat je op meerdere apparaten binnen het gezin gelijktijdig kunt luisteren.

Geen DRM in iTunes Match

iTunes MatchHet heeft allemaal te maken met muziekrechten. Toen Apple met de platenmaatschappijen een deal sloot over iTunes Match, bedongen ze daarbij dat mensen hun eigen muziek mochten uploaden. Slecht geripte mp3’tjes in belabberde kwaliteit werden daarbij vervangen door muzieknummers in goede kwaliteit (256 kbps). In ruil voor €25 per jaar krijg je bij iTunes Match het recht om 25.000 eigen muzieknummers (binnenkort 100.000 nummers) te uploaden naar iCloud. Om te voorkomen dat miljoenen consumenten allemaal hetzelfde nummer uploaden (dat neemt nogal wat opslagruimte in beslag) besloten ze om bij een succesvolle match maar één exemplaar van het betreffende nummer op te slaan. In jouw iTunes-profiel wordt vastgelegd op welke nummers je recht hebt om te luisteren.

De €25 per jaar die je voor iTunes Match betaalt, is bedoeld als compensatie voor de muzieklabels. Zij lopen inkomsten mis, omdat ze muzieknummers beschikbaar moeten stellen, die consumenten veelal nooit hebben gekocht. Het is een win-win-situatie voor iedereen:

  • Consumenten krijgen voor een schappelijk bedrag toegang tot hun eigen muzieknummers, maar dan in een betere kwaliteit.
  • Muzieklabels krijgen een kleine vergoeding; dat is meer dan wat ze verdienen aan gratis gedownloade mp3’tjes (namelijk helemaal niets).
  • Apple heeft met iTunes Match een mooie deal, waardoor meer mensen iTunes als hun centrale muziekbibliotheek blijven gebruiken.

Bij Apple Music is de situatie anders

Bij Apple Music heeft Apple te maken met twee zaken, die ze met de platenmaatschappijen moesten regelen:

  • Toegang tot 30 miljoen nummers in Apple Music, die mensen niet in bezit hebben. De gebruikelijke prijs voor zo’n streaming abonnement is ongeveer €10 per maand.
  • Matchen van persoonlijke muziekbibliotheek met de nummers in Apple Music. Afgaande op de prijs van iTunes Match kost dit zo’n €2,08 per maand.

Tel je beide bedragen bij elkaar op, dan zou Apple ruim €12 per maand moeten vragen voor Apple Music en daarmee prijzen ze zichzelf uit de markt. Hoewel de details over de onderhandelingen met platenmaatschappijen nog niet zijn gelekt, bestaat er het vermoeden dat Apple voor een lastige keuze stond:

  • Een hogere abonnementsprijs van €12 of meer, waarbij het matchen van eigen nummers zonder DRM is inbegrepen.
  • Ofwel de gebruikelijke abonnementsprijs van €10, waarbij DRM wordt gebruikt.

Misschien speelt ook wel mee, dat Apple nu niet meer beschikt over de onderhandelingskracht van Steve Jobs, waardoor het niet is gelukt om het hele pakket zonder DRM er voor €10 per maand doorheen te drukken bij de platenmaatschappijen.

Wat gebeurt er als je Apple Music-proefabonnement voorbij is?

Wij zijn erg benieuwd wat er gebeurt als op 30 september de eerste proefabonnementen van Apple Music-gebruikers aflopen. Heeft Apple stiekem een back-up gemaakt van al je oude nummers, zetten ze dan de oude DRM-vrije versie van alle nummers terug? Of krijgen mensen opeens te maken met het probleem, dat bepaalde nummers niet meer afspeelbaar zijn omdat er DRM op zit?

Hoe dan ook: het loont altijd om een back-up te maken van je iTunes-muziek. Ondertussen is wel bekend, dat het laten doorlopen van je iTunes Match-abonnement in ieder geval helpt. Wil je dat je iTunes-bibiotheek op alle apparaten afspeelbaar blijft zonder DRM, dan moet je je iTunes Match-abonnement houden.

Apple Music

Apple Music is de betaalde muziekdienst van Apple. Vind het antwoord op veelgestelde vragen in onze Apple Music FAQ of neem meteen een abonnement! Apple Music biedt een catalogus van tientallen miljoenen nummers die je onbeperkt kan afspelen voor een vast bedrag per maand. Veel muziek is ook in lossless kwaliteit beschikbaar, evenals in ruimtelijke audio dankzij Dolby Atmos. Een speciale variant is Apple Music Classical, dat speciaal gericht is op klassieke muziek. Een abonnement op Apple Music is rechtstreeks af te sluiten bij Apple en is ook onderdeel van Apple One.

Samenwerken aan Apple Music afspeellijst

Reacties: 40 reacties

  1. Hoe meer tijd er verstrijkt, hoe sterker mijn besluit dat ik met mijn handen van Apple Music moet afblijven. Apple is dezelfde weg op aan het gaan met Apple Music als Google met Google+. Een service die misschien niet helemaal slecht is, proberen opdringen aan gebruikers om niet te verdrinken in het bos van gelijksoortige diensten die vaak populairder zijn. Ik walg ervan. De standaardmuziekapp heeft bv al maar één enkel klein tabbladje waar je je eigen muziek kan beluisteren, de rest is een overrompeling van opgedrongen betalende services. Maar dat ze dan ook nog eens je eigen collectie gaan verknoeien met DRM, lage bitrates,…. is voor mij toch echt wel de druppel.

  2. @Joren: Je kunt Apple Music gewoon uitschakelen bij instellingen. Dan is de app gewoon weer zoals het was, maar wel met beats 1

  3. Origineel geplaatst door Joren
    Hoe meer tijd er verstrijkt, hoe sterker mijn besluit dat ik met mijn handen van Apple Music moet afblijven. Apple is dezelfde weg op aan het gaan met Apple Music als Google met Google . Een service die misschien niet helemaal slecht is, proberen opdringen aan gebruikers om niet te verdrinken in het bos van gelijksoortige diensten die vaak populairder zijn. Ik walg ervan. De standaardmuziekapp heeft bv al maar één enkel klein tabbladje waar je je eigen muziek kan beluisteren, de rest is een overrompeling van opgedrongen betalende services. Maar dat ze dan ook nog eens je eigen collectie gaan verknoeien met DRM, lage bitrates,…. is voor mij toch echt wel de druppel.

    Je kunt Apple Music via instellingen verbergen, dan heb je in feiten gewoon weer je oude vertrouwden muziekapp terug (iets beter i.v.m. ‘Next up’).

    Ik zit nu in de proefperiode van Apple Music, maar ik wist op dag 1 al dat ik na drie maanden lekker weer ga genieten van mijn eigen bibliotheek van 400 nummers allemaal geript via de ‘youtube naar mp3′ websites. Zeker als het om Vevo (etc.) video’s gaat, is de kwaliteit in vergelijking met Apple Music niet hoorbaar.

    Apple Music is een prima dienst, maar het zal wel mijn Nederlandse gierigheid zijn die het gebruik (en 120 EUR/jaar) ervan in de weg staat.

  4. Even een vraagje: geven de themaradio’s op het tabblad Radio ook een foutmelding bij jullie? (Als je antwoordt, zeg er dan ook bij of je een (proef-)abonnement op Apple Music hebt of niet)

  5. Origineel geplaatst door Barend
    Even een vraagje: geven de themaradio’s op het tabblad Radio ook een foutmelding bij jullie? (Als je antwoordt, zeg er dan ook bij of je een (proef-)abonnement op Apple Music hebt of niet)

    Ik heb geen Apple Music en krijg een foutmelding.

  6. Ik bedoelde eigenlijk ook dat het steeds moeilijker en moeilijker wordt om aan zulke services te ontsnappen en inderdaad enkel je eigen lokale muziek te blijven gebruiken. Zoals het artikel ook vermeldt weet niemand wat er na de proefperiode met de DRM-muziek gebeurt qua afspeelbaarheid. Verder is de stekker uit thuisdeling getrokken om mensen naar het betalende gezinsabonnement te slepen. Hoewel ik mijn Apple-spullen toch kocht wanneer die thuisdeling een sterke feature was van die apparaten en ik thuisdeling dus ook verwacht te gebruiken gedurende hun hele levensduur, niet totdat Apple even beslist dat ik mijn luistergedrag maar moet aanpassen naar een betalende streamservice. De invasie in het huishouden waarbij Apple me verbiedt twee macs tegelijk muziek te laten spelen maakt me al helemaal woest.

  7. Vraag me af of dit überhaupt juridisch is toegestaan. Het lijkt me dat het toevoegen van DRM aan muziek waar jij de eigenaar van bent niet zomaar mag.

  8. Origineel geplaatst door Barend
    Ik heb geen Apple Music en krijg een foutmelding.

    Ik kreeg na mijn registratie voor Apple Music geen foutmelding meer. Daar ligt het waarschijnlijk aan.

  9. De vraag voor mij is: hoe krijg ik de oude muziek-app terug. Ik was gewend mijn complete muziekcollectie te shuffelen, ook als stonden ze in verschillende mappen (via de tab “Nummer”). Dit kan niet meer; alleen per album. Is de oplossing terug naar iOS 8.3?Of zijn er andere apps die dit wel nog kunnen?

  10. Apple wil graag weer mee doen in de muziek markt zoals het altijd al heeft gedaan. Het zijn de platenmaatschappijen die deze eisen stellen en zo strikt zijn. Iedere muziek dienst heeft tegenwoordig niks meer te zeggen over hoe en wanneer ze hun muziek verkopen. Die platenmaatschappijen hebben veel te veel een monopoliepositie is de muziek markt. Apple heeft gewoon geen keuze meer.

  11. Erg interessante en goed onderbouwde artikelen de laatste tijd!

  12. Wat een dikke faal is dit zeg!
    Geen Apple Music voor mij dus…
    Spotify, iTunes en Mp3 uit niet nader te noemen bron blijven dus ‘The way to go’ voor mij!

  13. Droevig, dat Apple hier nog geld voor vraagt! Dit hebben zij best gratis kunnen doen, Apple!

  14. Origineel geplaatst door Joren
    Hoe meer tijd er verstrijkt, hoe sterker mijn besluit dat ik met mijn handen van Apple Music moet afblijven. Apple is dezelfde weg op aan het gaan met Apple Music als Google met Google+. Een service die misschien niet helemaal slecht is, proberen opdringen aan gebruikers om niet te verdrinken in het bos van gelijksoortige diensten die vaak populairder zijn. Ik walg ervan. De standaardmuziekapp heeft bv al maar één enkel klein tabbladje waar je je eigen muziek kan beluisteren, de rest is een overrompeling van opgedrongen betalende services. Maar dat ze dan ook nog eens je eigen collectie gaan verknoeien met DRM, lage bitrates,…. is voor mij toch echt wel de druppel.

    Origineel geplaatst door Joren
    Ik bedoelde eigenlijk ook dat het steeds moeilijker en moeilijker wordt om aan zulke services te ontsnappen en inderdaad enkel je eigen lokale muziek te blijven gebruiken. Zoals het artikel ook vermeldt weet niemand wat er na de proefperiode met de DRM-muziek gebeurt qua afspeelbaarheid. Verder is de stekker uit thuisdeling getrokken om mensen naar het betalende gezinsabonnement te slepen. Hoewel ik mijn Apple-spullen toch kocht wanneer die thuisdeling een sterke feature was van die apparaten en ik thuisdeling dus ook verwacht te gebruiken gedurende hun hele levensduur, niet totdat Apple even beslist dat ik mijn luistergedrag maar moet aanpassen naar een betalende streamservice. De invasie in het huishouden waarbij Apple me verbiedt twee macs tegelijk muziek te laten spelen maakt me al helemaal woest.

    Helemaal mee eens.
    Ik bepaal zelf liever wat ik met mijn muziek doe, zonder dat een ander (Apple) voor mij dat gaat bepalen.

  15. Ik snap de ophef niet zo. Als je een lokale iTunes bibliotheek hebt en je zet iCloud-muziekbibliotheek aan dan lijkt het inderdaad net alsof al je bestanden geupload worden naar Apple. Maar dit gebeurt uiteraard alleen met bestanden/tracks waar geen match met Apple Music voor wordt gevonden. Deze tracks zijn dan alsnog op al je andere iDevices of Macs te vinden. Dat is 1. Vervolgens blijven de lokale bestanden/tracks die je al op je Mac had staan ongemoeid, niks geen DRM. Dus Apple doet verder helemaal niks met je eigen collectie. Als je in alle wijsheid besluit om je lokale bibliotheek te verwijderen en alles uit de Cloud te halen, tja, dan krijg je tracks met DRM, maar dat lijkt me logisch?

  16. De originele muziek nummers die op je pc/mac staan blijven DRM vrij. Als je op andere apparaten download van Apple Music dan krijg je daarop de DRM versies. Dus zolang je je eigen kopien niet van je pc of mac verwijdert blijven deze DRM vrij. maar een backup maken van je iTunes bibliotheek is zo wie zo een goed idee.

    Zie laatste alinea

    “If you haven’t deleted your own copies of your music, then there’s nothing to worry about. If you download onto other devices from Apple Music, those devices will get the DRM versions, but you’ll still have your DRM-free originals.”

  17. Ik heb mijn muziekcollectie op een externe harde schijf staan, wat ik wil luisteren, kopieer ik naar m’n pc toe, dat voeg ik toe aan iTunes. Gebruik geen iCloud en laat niets matchen, syncen of wat dan ook.. iPhone Back-up gaat nog via kabel naar m’n pc. Is dat dan misschien de veiligste oplossing voor iedereen, om niet gevangen te raken in de grote ellende die Apple momenteel bij muziekliefhebbers veroorzaakt? Als t antwoord ja is, dan is t wel heel erg gesteld met Apple momenteel..

  18. @leckxie: als je in bibliotheek zit kun je op dropdown menu klikken en kun je nummer selecteren, zo zie je weer alle nummers.

  19. bij mij staat al jaren alles op een NAS meer als 300 gig muziek en ik kan alles over heel de wereld af spellen met een internet verbinding ook de rest van de gezins leden dus waarom apple music nemen ?

  20. Ik heb allerlei extern gedownloade nummers in iTunes. Is er een manier om die allemaal tegelijk te verwijderen en volledig over te gaan op Apple Music? Heb veel nummers nu dubbel.

  21. Ik ben echt zooooo blij dat ik Apple Music niet heb aangezet. Hell no!

  22. Wat betreft het win-win gedeelte voor consumenten ivm de zogezegde betere kwaliteit;
    klopt niet echt, behalve voor sukkelaars die rippen van youtube misschien, maar elke downloadservice ter wereld, legaal of illegaal, biedt 320 mp3’s aan, itunes maar 256kbps!

  23. Origineel geplaatst door Barend
    Even een vraagje: geven de themaradio’s op het tabblad Radio ook een foutmelding bij jullie? (Als je antwoordt, zeg er dan ook bij of je een (proef-)abonnement op Apple Music hebt of niet)

    Dit is al bij diverse artikelen/commentaren aan de orde gekomen. Die themadingen hangen samen met (proef)abonnement.

  24. Origineel geplaatst door Daan
    Ik heb allerlei extern gedownloade nummers in iTunes. Is er een manier om die allemaal tegelijk te verwijderen en volledig over te gaan op Apple Music? Heb veel nummers nu dubbel.

    Klik even op het menu Weergave>Alleen offline beschikbare muziek. Dan krijg je enkel lokale bestanden te zien (en evt. muziek van Apple Music die je hebt ingesteld om offline op te slaan), dan kun je zo alles verwijderen.

    Origineel geplaatst door F3d4r
    Wat betreft het win-win gedeelte voor consumenten ivm de zogezegde betere kwaliteit;
    klopt niet echt, behalve voor sukkelaars die rippen van youtube misschien, maar elke downloadservice ter wereld, legaal of illegaal, biedt 320 mp3’s aan, itunes maar 256kbps!

    Je hebt ook sukkelaars die denken dat 320kbps mp3 beter is dan de 256kbps AAC die iTunes biedt 😉.

  25. Origineel geplaatst door leckxie
    De vraag voor mij is: hoe krijg ik de oude muziek-app terug. Ik was gewend mijn complete muziekcollectie te shuffelen, ook als stonden ze in verschillende mappen (via de tab “Nummer”). Dit kan niet meer; alleen per album. Is de oplossing terug naar iOS 8.3?Of zijn er andere apps die dit wel nog kunnen?

    Dat miste ik ook al.
    Mijn oplossing is via iTunes (Mac) een playlist aanmaken en synchroniseren met ál je muziek erin. Dat is echter wel omslachtig én al gauw bevat het niet ál je muziek meer…

    Ik hoop btw dat iTunes (for Mac) ook shuffle krijgt.

    Origineel geplaatst door arjen
    @leckxie: als je in bibliotheek zit kun je op dropdown menu klikken en kun je nummer selecteren, zo zie je weer alle nummers.

    Maar dan kan je alsnog niet shuffelen; waar het om ging.
    Je kunt alleen shuffelen bij een album of een playlist…

    Ik hoop btw dat je ook makkelijk kerstmuziek kan excluseren voor shuffle in een aankomende update.

    Origineel geplaatst door F3d4r
    Wat betreft het win-win gedeelte voor consumenten ivm de zogezegde betere kwaliteit;
    klopt niet echt, behalve voor sukkelaars die rippen van youtube misschien, maar elke downloadservice ter wereld, legaal of illegaal, biedt 320 mp3’s aan, itunes maar 256kbps!

    Je doet er goed aan om je nog wat te verdiepen in geluidskwaliteit; iTunes gebruikt een codering waarbij een lagere bitrate alsnog betere kwaliteit garandeert dan Spotify (i.v.m. AAC-codering).

    Verder kun je van Youtube muziek met 320kbps rippen!

  26. Die DRM beperkt ook het gebruik, apps zoals DJAY2 hebben geen toegang tot apple music, terwijl dit voor spotify Online (niet offline) wel het geval is.

  27. Ik als redelijk ervaren Mac-gebruiker vindt deze materie toch redelijk ingewikkeld worden. De slogan “It just works” is hier toch echt niet meer van toepassing. Voorlopig hou ik het alleen bij iTunes Match.

  28. Origineel geplaatst door leckxie
    Maar dan kan je alsnog niet shuffelen; waar het om ging.
    Je kunt alleen shuffelen bij een album of een playlist…

    Je kunt we degelijk al je nummers shufflen. Nadat je de weergave van je lijst op ‘nummers’ hebt gezet, en vervolgens een nummer start, kun je als je de albumhoes even vergroot gewoon kiezen voor shufflen van alle nummers, of herhalen van het betreffende nummer. Er wordt nogal snel geschreeuwd en voor waarheid aangenomen hier. Verandering is lastig voor veel mensen.

  29. Mmmm Ik ga hier niet echt last van krijgen denk ik. Al mijn muziek komt van ITunes zelf en andere (legaal) gedownloade muziek van externe leveranciers heb ik in Dropbox of een vergelijkbare opslagdienst en / of harde schijf.

  30. @Petertje: Klopt. Mensen trekken hun conclusie voordat ze zich even hebben verdiept in de app. Ik schrok ook even: ik zag niet hoe ik op mijn iPhone muziek kon selecteren die ik niet op de iPhone had staan (alle muziek tonen). De instelling is verdwenen, help! Blijkt dat die instelling ook is verplaatst naar een dropdown menu in de app zelf.

  31. Origineel geplaatst door Bman
    Verder kun je van Youtube muziek met 320kbps rippen!

    Sure, waarom niet meteen als wav opslaan 😂 Bronbestand blijft 128kbps, mag jij opslaan hoe je wil, meer wordt het niet hoor

  32. Origineel geplaatst door Jan
    Ik als redelijk ervaren Mac-gebruiker vindt deze materie toch redelijk ingewikkeld worden. De slogan “It just works” is hier toch echt niet meer van toepassing. Voorlopig hou ik het alleen bij iTunes Match.

    Ja, dat is wel de conclusie die je mag trekken. Ik ben behoorlijk ’tech savvy’, maar ook ik kwam door trial-and-error en verdieping niet tot een bevredigend antwoord zonder te kijken wat anderen mensen er over te zeggen hadden. De hele app is gewoon een zooitje, niet intuïtief, niet doordacht, de service is niet duidelijk, veel bugs. Heeft Apple alle human-interface-designers ontslaan of niet bij het ontwikkelen van het product betrokken?

    Ik begin langzaam echt de hoop te verliezen dat Apple nog in staat is om software te leveren die echt ‘just works’.

  33. Origineel geplaatst door Tevilnelg
    Ja, dat is wel de conclusie die je mag trekken. Ik ben behoorlijk ’tech savvy’, maar ook ik kwam door trial-and-error en verdieping niet tot een bevredigend antwoord zonder te kijken wat anderen mensen er over te zeggen hadden. De hele app is gewoon een zooitje, niet intuïtief, niet doordacht, de service is niet duidelijk, veel bugs. Heeft Apple alle human-interface-designers ontslaan of niet bij het ontwikkelen van het product betrokken?

    Ik begin langzaam echt de hoop te verliezen dat Apple nog in staat is om software te leveren die echt ‘just works’.

    Of je moet er gewoon nog even aan wennen. Ik heb ook wat dingetjes moeten zoeken maar ben nu toch echt wel tevreden. En mijn muziek wordt niet met drm gecodeerd zoals beweert in dit artikel. Alleen de bestanden op m’n iPhone etc. die van iCloud komen. De bron blijft origineel!

  34. Origineel geplaatst door Petertje
    Je kunt we degelijk al je nummers shufflen. Nadat je de weergave van je lijst op ‘nummers’ hebt gezet, en vervolgens een nummer start, kun je als je de albumhoes even vergroot gewoon kiezen voor shufflen van alle nummers, of herhalen van het betreffende nummer. Er wordt nogal snel geschreeuwd en voor waarheid aangenomen hier. Verandering is lastig voor veel mensen.

    Het ging volgens mij om de shuffle knop bovenaan, maar inderdaad, je hebt gelijk, nadat je een nummer kiest, kun je shuffelen. Niet gelijk bovenaan meer.

  35. Origineel geplaatst door f3d4r
    Sure, waarom niet meteen als wav opslaan 😂 Bronbestand blijft 128kbps, mag jij opslaan hoe je wil, meer wordt het niet hoor

    Youtube heeft de maximale bitrate verhoogt, het is wachten tot de eerste 300 kB/s video’s online gaan.

  36. Ik heb nu apple music,
    Maar betaal ik nu elk jaar ook nog voor itunes match ? Of hoe werkt dat?

  37. Origineel geplaatst door stekke
    Ik heb nu apple music,
    Maar betaal ik nu elk jaar ook nog voor itunes match ? Of hoe werkt dat?

    Als je een abo op Apple Music neemt, kun je iTunes Match opzeggen. Het is niet per se noodzakelijk, tenzij je een goedkope back up in de cloud wilt voor al je muziek (nu 25.000 nummers, straks 100.000). En als je heel veel nummers hebt, die niet in Apple Music staan (The Beatles staan er bijv. niet in), zou ik iTunes Match zeker behouden.

  38. @leckxie: Ja hoor, bovenaan heb je ‘onlangs toegevoegd’ daaronder heb je de titel, als je erop klikt verander je dit naar ‘nummer’ druk op play en shuffle, klaar is kees

  39. @Gideon: precies. Paniek over DRM om niets. Nee, Apple wijzigt niets aan je originele bestanden om daar DRM versies van te maken.

  40. Ik heb helemaal niets met DRM. Wat mij betreft moet het de wereld uit. Net als andere vormen van patenten op b.v. broodnodige medicijnen.

    Voor mij geen Apple Music.