Gangstar Rio: GTA-kloon verschenen op de iPhone

Gangstar Rio: City of Saints is een nieuw deel in de GTA-serie van Gameloft voor de iPhone, iPod touch en iPad. In de free-roaming sandbox game steel je auto's en voltooi je criminele missies in Rio de Janeiro.
Bart Breij -

Gangstar Rio header iPhone iPod touch iPadGangstar Rio: City of Saints is de volledige naam van het derde deel uit de Gangstar-serie van Gameloft, die vannacht voor de iPhone, iPod touch en iPad is verschenen. Ook in het derde deel lijkt het open wereld-spel nog erg veel op het populaire Grand Theft Auto (GTA). Je speelt de hoofdpersoon Angel, die eigenlijk weg wil uit het criminele wereldje maar er toch weer in gesleurd wordt. Vervolgens kun in helikopters vliegen, in dure auto’s rijden en je in clubs door strippers laten omsingelen – als je maar missies aanneemt waarin je anderen moet vermoorden.


Gangstar Rio is het eerste open wereld-spel, of in het Engels ‘sandbox’ game, dat zich afspeelt in de Braziliaanse stad. Het is een uitmuntende setting voor een spel als dit, waarin je kan gaan en staan waar je wilt. Het zonovergoten decor barst van de kleine straatjes, dure yachts en sportauto’s maar anderzijds ook de gevreesde Favela-sloppenwijken bol van drugsbendes en afrekeningen. Het spel heeft een enorme visuele sprong voorwaarts gemaakt ten opzichte van Gangstar 2. De omgevingen ogen scherp en ze zien er levendig uit. Overal waar je bent, word je omringd door mensen en rijden er auto’s op de weg.

Door de visuele verbetering doet Gangstar meer dan tevoren aan het echte GTA denken. Juist daardoor valt op dat het spel op andere punten lang niet zo goed is. Je kan radiozenders met muziek, gewauwel en reclames beluisteren in de auto’s, maar ze zijn lang niet zo grappig als in GTA. Ook de actie is van een ander niveau. Bij GTA krijg je een missie en kom je terecht in een situatie waarin je zelf moet uitzoeken hoe je hem moet aanpakken. Gangstar Rio is veel duidelijker in die opzet en opent zelfs met een paar bijna beledigend eenvoudige missies waarin je iemand moet schieten of schoppen. Natuurlijk wordt de actie later in het spel wel beter en uitdagender. Gaaf is bijvoorbeeld dat je achter auto’s kan bukken om daar vanuit te schieten.

De verhaalvertelling van Gangstar Rio steekt wat bleekjes af naast het grote voorbeeld. Angel wil uit het criminele circuit stappen, doet een laatste klus (zegt het verhaal; in het spel voer je drie onsamenhangende opdrachten uit) en wil dan aan een leven en kinderen beginnen met zijn vrouw. Als hij vervolgens bij een explosie in zijn gezicht gewond raakt en twee maanden verzorgd wordt, ziet Angel er opeens anders uit en heeft hij zijn vrijbrief om een nieuw leven te beginnen. Het eerste wat je doet… is jezelf aansluiten bij dezelfde bende onder je nieuwe naam en uiterlijk.

Het zal een deel van de spelers van Gangstar worst wezen en er valt wat voor te zeggen. Je kan het fraaie digitale Rio de Janeiro in vijf verschillende, vrij te spelen districten doorkruisen op de manier waarop jij dat wil. Je kan lopen, maar ook auto’s stelen en meenemen en later in het spel vlieg je zelfs met een helikopter of privéjet over de stad. De laadtijden zijn prettig kort en soms zelfs onzichtbaar op de iPhone 4S. De besturing van de auto’s staat standaard op kantelbeweging en is rampzalig oncontroleerbaar, maar gelukkig heb je vier andere besturingsopties daarvoor. Met een stuur en pedalen in beeld is het rij-gedeelte al heel wat beter verzorgd, al is het wel lastig dat de camera vaak aan de zijkant van de auto hangt waardoor je ‘per ongeluk’ weer een voorbijganger onder je motorkap krijgt.

Gangstar Rio: City of Saints is een fraai uitziende open wereld-game met genoeg te doen. Er zijn 5 districten om onveilig te maken, 60 missies om te spelen, tig wapens en kledingopties waarmee je jezelf kan behangen en verschillende woningen die je kan betrekken. De kritische GTA-speler zal zich misschien ergeren aan de simplistische actie en het verhaal, maar de fans van de vorige Gangstars kunnen het derde deel blind oppikken. Zij zullen merken wat voor een gigantische sprong voorwaarts de serie heeft gemaakt.

Downloaden: Gangstar Rio: City of Saints (€5,49, universele app)

Toch meer gecharmeerd van het originele Grand Theft Auto? GTA 3 komt binnenkort ook op de iPhone.

Reacties: 9 reacties

  1. Nou als dit een gigantische sprong voorwaarts is voor het spel.Dan ben ik blij dat ik de andere nooit bekeken heb.Wat een flutgame(mijn mening..!)

  2. OMG wanneer is dit designed??? De eerste Outrun ziet er nog beter uit dan dit. Design suks big time. Ook mijn mening Witte(Wolf)

  3. lagggg….. traag als een konijn zeg.. net getest.. is echt rampzalig..

  4. @Nils: Het is een groot spel (818 MB). Heb je de iPhone na de installatie uit en aan gezet? Dat wil nogal eens helpen. Test het daarna nog eens.

    Overigens is lag niet helemaal de goede benaming. Dat staat voor een haperende netwerkverbinding (vrij vertaald). Waar jij mee kampt zijn slowdowns. 😉

  5. Bij mij maar 288 mb :S .. wel volledig binnen gehaald. Na opnieuw opstarten nog steeds 288 mb.. Spel doet het wel maar blijft traag en lelijk uitzien.. 🙁

    @Bart Breij: 1 pot nat xD
    Maar werkt nog niet.. en is nog steeds 288mb :S

  6. @Nils: Volgens mij heb je een vorig deel uit de Gangstar-serie gedownload. Ganstar: West Coast Hustle komt het dichtst in de buurt met 264 MB. Dat is een ouder deel en die heeft nog niet de beschreven visuele sprong voorwaarts gemaakt…

  7. @Bart Breij:

    Bert, wil je al mn berichtjes verwijderen 😛 hehehe.. (je hebt gelijk)

  8. Al getest op de 4s?

  9. en zal gta nu ook snel uitkomen?