In een tip van de dag heb je eerder al kunnen lezen hoe In App Purchases werken. Vandaag hebben we een tip waarin nog eens stapsgewijs wordt uitgelegd hoe het werkt. In App Purchases werden al bij iPhone OS 3.0 ingevoerd, maar waren niet meteen een doorslaand succes. Volgens ontwikkelaar Pangea maakte bijna niemand gebruik van de mogelijkheid om in de game Enigmo extra aankopen te doen. Nu Apple de mogelijkheid heeft opengesteld om ook In App Purchases in gratis applicaties toe te staan, stromen de aankondigingen binnen: heel wat ontwikkelaars willen er gebruik van maken. Het zou wel eens de doorbraak van In App Purchases kunnen betekenen. Maar voor gebruikers roept de nieuwe mogelijkheid ook veel vragen op. Betekent het nu, dat je op elke iPhone waarop je de applicatie gebruikt weer opnieuw een In App Purchase moet doen? En ben je je aankopen kwijt als je naar een nieuwe iPhone overstapt? Dat blijkt nogal verschillend uit te pakken.
Een greep uit de nieuwsberichten van vanochtend: ngmoco gaat games zoals Rolando 2 en Eliminate voortaan gratis weggeven, waarbij je via In App Purchases toegang krijgt tot de volledige functionaliteit. Alert-applicaties zoals LetMeKnow, Boxcar en Tweet Push geven je een gratis testperiode, maar daarna moet je betalen voor de berichten. Straks gaat Navigon verkeersinformatie in MobileNavigator aanbieden via In App Purchases.
Bij iPhone-applicaties is het normaalgesproken zo, dat je een eenmaal gekochte applicatie op maximaal vijf iPhones kunt installeren. Heb je één App Store-account en vijf iPhones (mag ook een iPod touch zijn), dan kun je een gekochte applicatie op allemaal installeren, zonder opnieuw te betalen.
Bij In App Purchases is dat niet zo duidelijk: die doe je op de iPhone zelf en daarbij lijkt er een sterke link met dat ene fysieke toestel te zijn. Bijvoorbeeld bij een iPhone-game: de score die je op het ene toestel hebt behaald, is niet te zien op het andere toestel. Betekent het ook, dat je straks bij Navigon op elk toestel een abonnement voor verkeersinformatie moet afsluiten? En dat je bij Rolando 2 vijfmaal de extra gamehoofdstukken moet kopen? De werkwijze blijkt sterk afhankelijk van de applicatie, dus ik zal voor een aantal uitleggen hoe het precies werkt.
Thuis hebben we één iTunes-account dat we met z’n tweeën op drie iPhones gebruiken: een iPhone 3GS, een iPhone 3G en een test-iPhone. Binnen een huishouden is dat ook gewoon toegestaan, net zoals je gekochte iTunes-muziek op meerdere computers mag afspelen. Op alledrie heb ik de applicaties Boxcar, LetMeKnow, Tweet Push en Rolando 2 geïnstalleerd om te kijken hoe ze bepalen of je voor de premium-functies hebt betaald en of ze overdraagbaar zijn tussen meerdere iPhones.
Rolando 2
Ngmoco heeft ervoor gekozen om het eerste hoofdstuk van de game Rolando 2 gratis weg te geven. Voor extra hoofdstukken moet je betalen. Na installatie van de game blader je naar de pagina waar je de extra gameshoofdstukken kunt kopen. Rolando 2 geeft dan aan, dat er verbinding met de App Store wordt gelegd, om te kijken welke hoofdstukken je al eerder hebt gekocht. Dat is gunstig, want dat betekent dat eerder gekochte hoofdstukken ook op alle andere iPhones beschikbaar zijn.
Rolando 2 maakt verbinding met het Plus+ netwerk om bijvoorbeeld scores te uploaden. Het mooie is, dat je op alle iPhones met verschillende Plus+ accounts kunt inloggen om je scores te submitten. De gekochte hoofdstukken zijn dus wel op alle iPhones aanwezig, maar de spelers zitten elkaar niet dwars bij het uploaden van scores.
Ik heb dit getest op twee iPhones waarop beide Rolando 2 was geïnstalleerd en waarop ik met twee verschillende Plus+ accounts was ingelogd. Op de ene iPhone heb ik een extra hoofdstuk gekocht. Toen ik op de andere iPhone ging kijken welke hoofdstukken ik kon kopen, werd gevraagd naar mijn iTunes-account. Na invullen van naam en wachtwoord (waarmee ik de eerdere content had gekocht) verscheen het extra hoofdstuk inderdaad in beeld.
Bij aankoop van een nieuwe iPhone heb je dus ook alle reeds gekochte content tot je beschikking. Prima! Wat hierboven is uitgelegd wordt bevestigd door een medewerker van Ngmoco (opgemerkt door Frog onder het eerdere Rolando-nieuwtje).
Boxcar
Boxcar is een applicatie die je vanaf vandaag gratis kunt downloaden. Met deze applicatie ontvang je alerts zodra er iets op Facebook, Twitter of in je mailbox gebeurt. In Boxcar moet je een account aanmaken, waaraan je één gratis Twitter-account en één Facebook-account kunt koppelen. Daarna kun je voor $1,99 per stuk extra Twitter-accounts toevoegen. Als je met meerdere mensen hetzelfde iTunes-account gebruikt is er dus niets aan de hand: je installeert de gratis applicatie, maakt een persoonlijk Boxcar-account aan en koppelt deze aan je persoonlijke Twitter-account. Vervolgens kun je besluiten of je alerts voor een tweede, derde of vierde Twitter-account wil bijkopen. Die In App Purchase is gekoppeld aan je Boxcar-account. Installeer je Boxcar op een andere iPhone, dan vul je je Boxcar-gegevens in, waarna je Twitter- en Facebook-gegevens (en de eventuele extra accounts die je via In App Purchase hebt gekocht) automatisch in beeld verschijnen.
Heb je zelf twee iPhones in gebruik of stap je over naar een nieuwe iPhone, dan is er ook niets aan de hand: je eigen Twitter-account is nog steeds gekoppeld aan het Boxcar-account inclusief de betaalde service.


Hoe het aanschaffen van de extra push-diensten werkt, is voor gebruikers misschien niet even duidelijk. Je moet naar het scherm Services gaan, daar op de plusknop (rechtsboven) klikken, vervolgens je Twitter-account toevoegen en Boxcar toegang tot je account geven. Na al deze handelingen en invuloefeningen krijg je aan het einde van het proces pas een pop-up met de rekening gepresenteerd. Je moet dan nog wel expliciet toestemming voor de betaling geven door op de knop Purchase te drukken. Het was netter geweest als Boxcar meteen in het overzicht van extra services had gewaarschuwd welk prijskaartje er hangt aan een extra Twitter-account.
LetMeKnow
LetMeKnow is een applicatie die diverse alerts verstuurt, bijvoorbeeld als de inhoud van een website is veranderd of als er een YouTube-filmpje is geplaatst. Deze applicatie werkt op het eerste gezicht precies zoals Rolando 2: in de applicatie kun je extra’s kopen, waarbij meteen de prijs is vermeld. Het grootste verschil is echter, dat Rolando 2 op basis van je iTunes-account kijkt of je bepaalde content al eerder hebt aangeschaft. LetMeKnow doet dat niet: daar krijg je meteen een betaalknop voor je neus, zonder dat er een check plaatsvindt of je al eerder content hebt gekocht. De extra aankopen zijn in dit geval dan ook toestelgebonden. Op alle iPhones die je in gebruik hebt zul je de aankopen opnieuw moeten doen. Koop je een nieuwe iPhone, dan ben je ook de eerdere aankopen kwijt. Bij abonnementsdiensten die je per maand betaalt is dat niet zo’n probleem, want in dat geval stop je met het maandabonnement op de oude iPhone en sluit je een nieuw maandabonnement op de nieuwe iPhone. Maar LetMeKnow werkt met eenmalige bedragen voor 5, 10 of 20 extra alerts, dus dat geld ben je kwijt bij een nieuwe iPhone (tenzij de ontwikkelaar een manier gaat bedenken om bestaande klanten hierbij tegemoet te komen).
BNO News
BNO News is een nieuwsapplicatie waarmee je push notificaties krijgt als er belangrijke ontwikkelingen zijn. De applicatie is gratis te gebruiken, maar voor het filteren op keyword en categorie en het ontvangen van alerts met lage prioriteit moet je een maandabonnement afsluiten. Ook bij deze dienst is het abonnement gekoppeld aan je iPhone: bij het afsluiten van een abonnement heb je niet de mogelijkheid om met een account in te loggen en wordt er ook niet bij iTunes gecheckt of je al een abonnement hebt afgesloten. Dat wordt dus meermaals betalen, voor elke iPhone waarop je de aanvullende alerts wilt ontvangen. Omdat deze dienst met een maandabonnement werkt, kun je wel makkelijker het abonnement op de ene iPhone stoppen en op de andere iPhone starten, mocht je van iPhone wisselen. De betaaloplossing van BNO News heeft als bijzonderheid, dat je niet alleen via In App Purchases een abonnement kunt afrekenen, maar ook via een Amazon-account.
BNO News had bij de lancering wat moeite om de betaalde abonnementen onder de aandacht van de gebruikers te brengen. Vroege kopers kregen van het bedrijf een gratis levenslang account, maar ook dit werkt alleen op één iPhone. Om je account om te laten zetten in een gratis levenslang account moest je je UDID (een uniek toestel-ID) doorgeven aan de ontwikkelaar. Bij vroege kopers die het levenslange account hadden aangevraagd en meerdere iPhones gebruikten, werd echter maar op één toestel het account omgezet. Op alle andere iPhones moet je alsnog een betaald abonnement afsluiten.
Tweet Push
Tweet Push is een applicatie waarmee je push notificaties kunt ontvangen voor allerlei Twitter-clients die dat zelf niet ondersteunen, zoals Tweetie. Om de applicatie te kunnen gebruiken moet je een apart account aanmaken (PBF-account, een afkorting van Polar Bear Farm, de ontwikkelaar van Tweet Push), waarop je een tegoed stort. Bij het opstarten van de iPhone-applicatie ben je verplicht om in te loggen met dit PBF-account. De ontwikkelaar belooft in de App Store-omschrijving dat alle informatie over het kopen van credits op de website te vinden is (maar ik heb het daar niet kunnen vinden). In de applicatie zelf is wel nadere informatie te vinden: 30 dagen gebruik kost $0,99/€0,79. Ik heb die extra credits aangeschaft via een In App Purchase, waarna de applicatie minutenlang een voortgangsscherm ‘Processing Payment’ liet zien.
De gekochte credits worden gesynchroniseerd met je PBF-account. Als je op een andere iPhone inlogt met dit PBF-account, zul je zien dat ook daar de gekochte credits zichtbaar zijn… tenminste, dat is de theorie, want ik zit na een halfuur nog steeds tegen een scherm ‘Processing Payment’ aan te kijken.
In de Purchase History in iTunes is wel te zien dat het bedrag van $0,99 al is afgeschreven, maar mijn resterende testperiode staat nog steeds op 14 dagen. Ik voelde me dus enigszins bekocht… totdat ik toch maar besloot om het verificatieproces af te breken en de applicatie opnieuw te starten. Meteen na het opstarten staat er nog steeds 14 dagen, maar als je daarna op de knop ‘Synchronise Accounts’ tikt wordt het tegoed bijgewerkt, ook op de andere iPhones.


In de Purchase History in iTunes zie je ook alle overige In App Purchases:
Het kopen van extra content verliep dus wat moeizaam. Er is trouwens nog iets anders vreemds aan de hand met de applicatie Tweet Push. Na installatie geeft de applicatie aan dat je een probeerperiode van 30 dagen hebt. Ga je naar het scherm met de accountgegevens en blader je weer terug naar het hoofdscherm, dan is dit tegoed in een paar minuten geslonken naar 15 dagen en vervolgens naar 14 dagen (dit is ook de probeerperiode die in de App Store staat vermeld). Daarna begint de periode wel eerlijk af te tellen.
Conclusie
In dit artikel heb ik drie verschillende manieren besproken, waarop In App Purchases werken:
- De aankoop is gekoppeld aan je iTunes-account (zoals Rolando 2);
- De aankoop is gekoppeld aan een extern account (zoals Tweet Push en Box Car).
- De aankoop is gekoppeld aan je toestel (zoals BNO News en LetMeKnow);
De oplossingen staan in volgorde van meest gunstig naar minst gunstig. Als de applicatie steeds via je iTunes-account controleert welke aankopen al zijn gedaan, kun je op meerdere iPhones de extra content installeren. Je hoeft dan ook niet bang te zijn voor extra kosten wanneer je een nieuwe iPhone koopt of wanneer je partner de extra content ook wil gebruiken.
Is je aankoop gekoppeld aan een extern account, dan kun je er op meerdere iPhones gebruik van maken, maar je hebt wel een aantal beperkingen. Het meest ongunstig is de oplossing die BNO News en LetMeKnow hebben gekozen: daar moet je op elke iPhone de betaalde content opnieuw aanschaffen of een nieuw abonnement afsluiten.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Eigen ervaring: iCam heeft motion detection als app in purchase. Deze is gekoppeld aan je iTunes account.
Ik vind het App Purchases echt oneerlijk, want ik weet nu al dat een hoop mensen hier misbruik van gaan maken. Als je een spelletje koopt dat je online moet spelen, dan kan je alleen een beetje goed zijn als je er meer en meer geld in gaat stoppen. Bijvoorbeeld wapens bij een fps game.. Dan loop jij, omdat je geen zin hebt om nog meer geld uit te geven, met een hand pistooltje terwijl je tegenstander een rocketlauncher bij wijze van spreke hebt. Echt jammer dit..
Ik vind dat het inderdaad zoals nieuwe levels erbij kopen, wel een goed idee, dat is gewoon alsof je weer extra speeltijd er bij krijgt. Ik vind dat Apple hier duidelijke regels voor moet opstellen. Al weet ik niet of ze dat doen, want door het voorbeeldje van de guns kopen in spellen wat ik hierboven noemde, verdient Apple denk het meest op, omdat dit eigenlijk oneindig door kan gaan met een spel.
Ook raar bij die laatste app, 120 dagen is even duur al 150 dagen, als ze nou die 120 dagen weghalen… Is wel zo netjes anders koopt iemand perongeluk 120 dagen :p
Als het gekoppeld zit aan je toestel, dan wordt het, neem ik aan, wel meegenomen in je backup? Dus bij een restore geen problemen?
Niet als er een controle is op UDID niveau. Dan zal een backup restoren op je nieuwe iPhone niet werken.
@Nigel:
Ja inderdaad, en als je 4 keer achter elkaar gewoon 30 dagen betaald, dan ben je goedkoper uit als in 1 keer 120 dagen.. Beetje raar
Het zal inderdaad ontwikkelaars op ideeën brengen maar goed het lijkt me verder geen probleem.
Roadee (online kaarten-navigatie) heeft al een aantal weken inApp purchase voor stemmen. Het zijn text to speech stemmen van een extern bedrijf en ook hier rekening via iTunes. Werkt allemaal prima, alleen schijnt de documentatie voor zowel ontwikkelaars als Apple zelf, niet duidelijk te zijn. (en duurde het goedkeuren lang…)
Ik ben er totaal geen voorstander van. Het wordt een melkoe voor ontwikkelaars. Voorheen bestond bvb een game uit 15 levels en koste het laten we zeggen €3,99. Nu geef je een level gratis weg en laat je levels erbij kopen voor zeg €0,99. Een euro, wat is dat nou zou je zeggen. Op zich niet veel maar nu genereerd het spel veel meer knaken voor de ontwikkelaar en tevens ook voor onze vriend Apple. We zullen het niet weten wat toekomstige apps/games aangaat maar ga er vanuit dat alles een stuk meer gaat kosten dan voorheen. Ik zal er niet aan meedoen en zal hoogstwaarschijnlijk gewoon een jailbreak uitvoeren.
Het zou handig zijn als er bij toekomstige tests door iphoneclub bij komt te staan hoe de in-app aankopen verlopen. Dus: a. De aankoop is gekoppeld aan je iTunes-account; b. De aankoop is gekoppeld aan een extern account of c. De aankoop is gekoppeld aan je toestel.
Ik zou zeld nooit de laatste versie kopen. Ik hoop dat Apple die laatste misschien zal verbieden.
Word ik trouwens ook een keer genoemd op iPhoneclub. Leuk!
Dan verwacht je dus min of meer van ons dat we in elke bespreking van een applicatie of game die deze voorziening biedt een In App Purchase gaan doen? Dan kan ik je vast uit de droom helpen: dat zit er kostentechnisch helaas niet in 😉
Als je bvb bij IM+ kijk met in-app aanloop kost dat €0,79 per maand. Per jaar dus €9,50 afgerond. Al met al tikt de rekening aardig door op die manier.
Nou. Wordt ook makkelijk binnenkort om een gokverslaving onderweg te onderhouden:p
in app is handig,maar het lijkt me wel beter als je zelf een limiet kan ingeven op je itunes account. Ook ivm diefstal enzo…
Slaat weer helemaal nergens op. Of ik begrijp het verkeerd maar volgens mij was dit niet de bedoeling van de “In-App Purchases”. Er werd nadrukkelijk gemeld bij de introductie dat gratis Apps gratis blijven. Free Apps remain Free. Juist omdat ze Het gratis aanbieden en vervolgens alsnog geld claimen na de installatie. Apple wilde dit juist niet. Waarom gebeurt dit dan nu?
Let wel – deze manier van in-app purchases worden niet zomaar gedaan. Op deze manier kunnen ze het betaalgewicht van de app store naar de app verplaatsen, en juist hetgene wat gekraakt kan worden is het gebruik van de app.
Op het moment van initieel gebruik zit de extra content dus niet in de application, maar in de in-app purchases. Oftewel, een slimme manier om het kraken van applicaties enigsinds tegen te gaan. 🙂
* Verder vind ik persoonlijk dat er een grens is tussen wat in-app purchase en spel moet zijn. Als ik meer dan 50% van het spel moet gaan kopen via een in-app purchase.. klinkt voor mij niet als haalbaar. Zeker niet met de lage snelheden die de iPhone af en toe haalt.
Maar wederom een goed gebruik van een geïmplementeerd systeem om het kraken van applicaties tegen te gaan.
Wel een goede zet tegen gekraakte apps, tenzij je levels ook kan kraken natuurlijk.
Maar ben zelf geen voorstander van deze geldklopperij. Alhoewel het een mooi idee is om bijvoorbeeld EXTRA content op te halen, maar om alle levels en wapens enz te kopen, dat lijkt me wat oneerlijk. Ik betaal liever éénmaal 5 euro dan 1 euro per level. Zoals eerder gezegd, als je online speelt loop jij dan met een simpel handgeweer terwijl de ander je overhoop knalt met een Bazooka… Niet echt leuk dus.
@ Jean-Paul Horn:
Wanneer je een app test waarbij ook in-app-purchase aanwezig zijn, kun je de app toch alleen testen door wat content te kopen?
En bij sommige apps wordt de manier van koppelen (iTunes-account of toestelgebonden) al duidelijk door de info die ze vragen vóór je iets koopt toch? Dan weet je het ook zonder wat te kopen 🙂
@Jean-Paul Horn:
Of je doet navraag bij ontwikkelaar, zoals jullie al vaak doen volgens mij.
Heeft niemand een probleem met in app aankopen? De maker van Boxcar geeft aan dat veel jailbroken iphones de melding krijgen dat hun account geen testaccount is. Wie heeft een jailbroken iPhone en bij wie lukt de aankoop? Welke app via cydia heb je geïnstalleerd?
OK, maar kan je ook gemakkelijk opzeggen of moet je maandelijks bij kopen want ik proef straks een abonnee met afschrijven op verzoek van leverancier.
Je zou onderzoek kunnen doen?!
Of lezers onderzoek kunnen laten doen (of eigen ervaring)?
Ik zou het een geweldige feature vinden, want ik ben absoluut geen voorstander van die inApp purchases.
Hartelijk dank voor dit uitvoerig bericht.
En wat betreft het testen van in app purchases, een nieuw rubriek in het forum zou daar de ervaringen van iphone users kunnen opnemen. Na verloop van tijd zou dit een informative katalogus kunnen worden…
Ik zie me hier nog niet snel gebruik van maken in apps die ik bouw.. Eerst maar eens zien dat de consument dit fijn vind, dan pas toepasse(en alleen daar waar het nut heeft)
De belangrijkste take-away is denk ik dat aankopen met een ‘duurzaam’ karakter (zoals een extra level) aan je iTunes account gekoppeld zitten.
Dat is ook nodig aangezien er in de app store voorwaarden voor in-app puchases een onderscheid wordt gemaakt. Volgens die voorwaarden mag dus bv. een TomTom-kaart ook niet slechts voor één device beschikbaar zijn. Dat is goed nieuws.
Specifiek voor ‘verbruiksaankopen’ (daar wordt het voorbeeld van munitie genoemd, maar ik kan me voorstellen dat een maandabo er ook onder valt) wordt daar vermeld dat het niet overdraagbaar is naar een andere iPhone en niet opnieuw te downloaden is op hetzelfde device. Het blijkjt dus dat sommige developers de gebruiker (gelukkig) net iets meer bieden dan dat.
Weet iemand of je in-app purchases ook kunt blokkeren?
@alexje: Je kunt niet alleen InApp blokkeren, wel de hele AppStore inclusief de InApp aankopen als ik het goed heb.
@Chi The Designer: De level/content moet al in de App zitten, aangezien je een App niet kunt patchen of code kunt inladen nadat deze is geïnstalleerd. Dat staat Apple namelijk niet toe. Dus er is op die manier geen beveiliging.
Verder is het volgens de SDK voorwaarden verplicht om InApp aankopen beschikbaar te maken op 5 iPhones van dezelfde gebruiker. Dus applicaties die dat niet doen zijn ipc in overtreding.
Ik heb recent zeer slechte ervaringen opgedaan met in-app purchases. De informatie tijdens het updaten van de applicatie op de tweede iphone die wordt gemanaged vanuit één itunes account, is zeer onduidelijk. Bij het activeren van de premium content van weatherpro wordt duidelijk gezegd dat de content GRATIS nogmaals zal worden gedownload. Toch wordt de crditcard gecharged. En dat terwijl dezelfde dag een andere applicatie geupdated werd met identiek dezelfde boodschap terwijl de creditcard niet gecharged werd. Reclameren bij Apple leert dat Apple je naar de developers stuurt en alle verantwoordelijkheid afschuift. Dat betekent dat je vooraf bij de developer moet gaan informeren hoe er omgegaan wordt met inapp purchases. De in het artikel genoemde externe of itunes account synchronisatie zegt mij niets, ik krijg zoals gezegd tweemaal exact dezelfde message op de iphone, terwijl het resultaat geheel verschillend is. Weatherpro heeft al gereageerd met verontschuldigingen en zal op basis van de UID’s van de iphones de premium content alsnog gaan activeren. De volgende versie zal in-app purchases gaan ondersteunen. Voor mij voorlopig geen inapp purchases meer. Zeker niet gezien het feit dat Apple via de support dienst niet van plan is duidelijkheid te scheppen over de kosten, ondanks een helder verzoek van mijn kant. het antwoord van weatherpro was 10 keer duidelijker dan dat van Apple en op de hele help van the appstore kan ik niets vinden over dit fenomeen.