
Review: Foursquare of Gowalla, welke dienst wint op de iPhone?
Toen ik een week of drie geleden op Mobile Monday een presentatie zag van de Dennis Crowley (@dens), was ik helemaal om. Dennis bedacht samen met zijn vrienden iets en staat op het punt om de wereld daarmee te veroveren, hoe cool is dat? Dagelijkse activiteiten zoals een bezoek aan de supermarkt of het postkantoor kun je leuker maken door er een spelelement aan toe te voegen. Bijna iedereen is dol op Super Mario-games, waarbij je onderweg power-ups kunt verzamelen. Bij Foursquare verzamel je power-ups in de wereld om je heen, door in te checken bij locaties zoals winkels en café’s. Foursquare is gevestigd in New York. Drieduizend kilometer verderop in Texas bedacht Gowal.la een vergelijkbare dienst, waardoor er nu een strijd gaande is welke van de twee gaat winnen: Foursquare of Gowalla. Beide zijn op de iPhone te gebruiken.
Applicaties zoals Foursquare en Gowalla zijn bedoeld voor mensen die van nature al wat socialer dan anderen zijn aangelegd. Net als bij Twitter zullen er ook hier een hoop mensen zijn, die het allemaal maar teveel gedoe vinden en liever even bellen als ze willen weten waar hun vrienden uithangen. Ook prima, er zijn in de App Store genoeg andere applicaties te vinden waar je misschien wel warm voor loopt.
Foursquare
Foursquare is bezig om langzamerhand uit te breiden. In Nederland is alleen Amsterdam een officieel geregistreerde stad, waardoor alle Nederlandse gebruikers automatisch onder Amsterdam vallen. Je kunt echter gewoon inchecken bij locaties in de rest van het land, zoals ik eerder van de week heb gedaan. Het idee van Foursquare is dat je punten verzamelt door op verschillende locaties in te checken. Gaandeweg verdien je trofeeën: als je op 10 verschillende plekken hebt ingecheckt krijg je er weer een nieuwe trofee bij. De persoon die de meeste punten op een bepaalde locatie heeft verzameld, wordt mayor (burgemeester) van die locatie.
Mashable denkt dat Foursquare dé hit van 2010 gaat worden, vergelijkbaar met de gekte die op dit moment rond Twitter heerst. In steden als San Francisco, New York, Los Angeles, Atlanta, Chicago en San Diego loopt het al goed. Als je op conferenties komt waar veel social savvy-bezoekers zijn, tref je ook altijd wel wat Foursquare-gebruikers aan. Maar loop een willekeurig café binnen dan is de kans groot dat je de enige Foursquare-gebruiker bent. Voor de early adopters is dat niet erg: het is leuk op verschillende plekken mayor te zijn en er zit ook een leuk spelelement in om te zorgen dat jij de mayor-titel van iemand anders afpakt. Foursquare richt zich nog vooral op café’s, restaurants en uitgaansgelegenheden, maar gaandeweg zie je ook meer andere locaties verschijnen, zoals winkels, scholen en kappers. Het handige is, dat je bij een stedentrip later niet meer hoeft af te vragen: hoe heette dat leuke restaurantje in Kopenhagen toch? Je kijkt gewoon in Foursquare en ziet meteen op welke plekken je bent geweest.
- Café’s en andere locaties in de omgeving. Het aantal locaties is al behoorlijk goed gevuld.
- Is je locatie gevonden, dan kun je meteen inloggen en al dan niet je vrienden vertellen.
- Als je bent ingelogd zie je ook meteen wie de mayor is.
- Meer informatie over een locatie.
- De bedoeling is dat je zoveel mogelijk badges/awards verzamelt en op diverse plekken mayor wordt.
- Het is in Foursquare nog vrij makkelijk om hoog te scoren.
- Waar is iedereen? Foursuare toont alleen de voornaam en de eerste letter van de achternaam.
- De lijst van todo’s. Zit er iets bij waar je geen zin in hebt, dan kun je die activiteit verwijderen.
- Ben je Foursquare aan het gebruiken, komt er opeens een melding van Gowalla voorbij!
- Detailscherm van een locatie.
- Een van de trips die je kunt uitvoeren – helaas alleen in de VS.
- Hee, al drie check-ins in mijn passport! En ik heb nog een paar cowboylaarzen, mexicaanse chocolademelk en een prairiehond om weg te geven.
- Een nieuwe spot aanmaken.
- Kevin Rose zit ook op Gowalla.
- De lijst van vrienden en waar ze uithangen.
- Kies voor nabije spots of kies één van de categorieën.
- De verschillende subcategorieën bij Nightlife.
- Voorbeeld van een item. Elk item heeft een uniek nummer en is te volgen.
- Helaas geen bekende plekken bij mij in de buurt. De bovenste drie heb ik zelf gemaakt.
- Een lijst van mogelijke trips die je kunt doen.
- Een push notificatie van Gowalla.
- mario wall
Als je de iPhone-applicatie opstart zie je een lijst met dichtstbijzijnde favoriete locaties. Het aantal café’s in mijn buurt is heel wat gedetailleerder vastgelegd dan bij Gowalla: ik zie meteen zes bekende adresjes, terwijl ik bij Gowalla de meeste buurtcafé’s nog zelf moet toevoegen. Staat de gewenste locatie in de lijst, dan tap je erop en druk je op Check-in here. Je kunt aangeven of je je vrienden wilt laten weten dat je bent ingecheckt, zodat ze eventueel langs kunnen komen als ze in de buurt zijn. Eén van de doelstellingen van Foursquare is ook dat je je als een local kunt gedragen: anderen hebben tips achtergelaten voor lekkere gerechten of drankjes die op de kaart staan, of bijzondere dingen die je kunt ontdekken. Zo heb ik bij mijn buurtsnackbar Corner Inn als tip toegevoegd dat je er RAS-patat kunt krijgen en dat ze vogelgeluiden als achtergrondmuziek afspelen. Je kunt in de applicatie ook meteen zien welke mensen er eerder zijn geweest. Eventueel kun je doorklikken naar tweets in de buurt of een bespreking op Yelp (maar dat zal bij Nederlandse café’s en restaurants zelden bruikbare informatie opleveren).
Mocht een locatie ontbreken, dan kun je die handmatig toevoegen. Je kunt ook vrienden toevoegen en vriendverzoeken beheren. Op een apart scherm kun je zien waar je vrienden uithangen. Natuurlijk ga je ook wel eens naar plekken waar je liever niet over vertelt… de derde keer in dezelfde week in de snackbar wil je misschien liever niet met je vrienden delen. In dat geval kun je wel inchecken, zonder dat je het openbaar maakt. Van de andere kant kunnen vrienden aangeven welke incheckacties zij willen zien: per persoon geef je aan of je bij elke incheckactiviteit een push notificaties wilt ontvangen, of niet. Bij je partner en beste vriend wil je wel alles weten, bij anderen is het alleen leuk om af en toe te weten waar iemand uithangt. Gelukkig kun je dat zelf aangeven. De iPhone-applicatie van Foursquare heeft wel eens de neiging om te crashen, als je bijvoorbeeld wilt kijken welke personen op jouw locatie zijn ingecheckt.
Foursquare biedt ook de mogelijkheid om todo’s aan te maken. Lees je bijvoorbeeld dat je de beste cheesecake bij Bagels & Beans kunt krijgen, dan voeg je dat toe aan je lijstje van dingen die je ooit nog eens wilt doen. Lekker rondhangen en in het zonnetje zitten? Dan moet je bij Alverna zijn… of een paar honderd meter verderop bij Zola, want daar hebben ze een terras waar ze tot ’s avonds laat zon hebben. Dit soort tips weet je als local van Amsterdam Oud-West, maar niet als je er bij toeval verzeild bent geraakt. Het risico dat caféhouders hier ooit misbruik van gaan maken, door positieve verhalen te publiceren, is niet zo groot want je kijkt in Foursquare vooral wat je eigen vrienden te zeggen hebben en je ziet ook meteen of iemand serieus bezig is met de dienst, of alleen maar langskomt om z’n eigen café te promoten. De aanbevelingen in Foursquare vind ik tot nu toe erg goed bruikbaar. Het grootste nadeel is dat het erg lokaal aan Amsterdam is gebonden. Andere steden zijn er wel, maar de dekking van locaties is minder goed.
Hieronder zie je de presentatie van Foursquare op Mobile Monday:
Info: Foursquare
- Ontwikkelaar: Foursquare
- Applicatie: Foursquare
- Te koop via: App Store
- Prijs: gratis
- Geteste versie: 1.4.2
- Bestandsgrootte: 0,4MB
- Cijfer: 7
Gowalla
Gowalla is een applicatie die er grafisch veel mooier uitziet. Er is veel moeite gestoken in het ontwerpen van icoontjes. Gowalla werkt op een iets andere manier: je wordt geen mayor van aan locatie, maar kunt wel oprichter worden als je een locatie als eerste registreert en een item achterlaat. Je krijgt digitale objecten zoals kofferlabels, koppen koffie, meloenen en cowboylaarzen achterlaten op een locatie, die anderen dan weer kunnen oppikken. Je komt binnen in een café, checkt daar in, ziet een digitale banaan liggen en pakt die op. Het slaat eigenlijk helemaal nergens op, maar het maakt het ‘spelletje’ wel een stuk leuker. Gowalla bevat locaties in heel Nederland en focust zich minder op Amsterdam. Wat me ook opviel is dat de plekken wat gevarieerder zijn: mensen voegen ook supermarkten en hun eigen huis toe. In het begin is het nog even behelpen: je laat ergens een item vallen, maar het kan best een paar weken duren voordat iemand jouw item oppakt.
Kijk ik bij mezelf in de buurt, dan zijn er veel minder locaties te vinden. Misschien heeft Foursquare voor steden als Amsterdam al een initiële vulling gedaan met de belangrijkste café’s en restaurants. Bij Gowalla moet je als gebruiker nog veel locaties toevoegen. Veel werk is dat trouwens niet: je vult een naam in en kiest een categorie (bijvoorbeeld Library of Karaoke), waarna het juiste icoon erbij wordt gezet. Ook bij Gowalla voeg je vrienden toe en kun je zien waar je vrienden uithangen. Per vriend geef je aan of je de incheckberichten wilt zien. Als je zelf incheckt kun je aangeven of je dit via Twitter of Facebook met je vrienden wilt delen, eventueel voorzien van een toelichting (voorbeeld). Bij Foursquare is zoiets ook mogelijk; het heet dan een Shout.
Gowalla heeft andere sterke punten dan Foursquare. Er zijn bijvoorbeeld trips uitgezet, die je moet volgen. Zo is er een trip in Central Park, New York: check je op alle aangegeven plekken in, dan verdien je weer een extra badge. Je hoeft niet de complete trip in één keer af te ronden, maar kunt het ook gaandeweg doen. Bij elke tussenstop is wel iets te doen of te bekijken. Groot nadeel is dat er wel trips in Oklahoma en Denver zijn, maar (nog) niets buiten de VS.
Net als bij Foursquare zie je bij Gowalla aanbevelingen per locatie, bijvoorbeeld welke gerechten je moet bestellen. Je ziet ook hoeveel unieke bezoekers hebben ingecheckt en hoeveel checkins er in totaal zijn. Alle items die op een locatie zijn achtergelaten zijn uniek. Je kunt per item zien wie het item heeft opgepakt en waar het is achtergelaten.
Info: Gowalla
- Ontwikkelaar: Gowalla
- Applicatie: Gowalla
- Te koop via: App Store
- Prijs: gratis
- Geteste versie: 1.3.0
- Bestandsgrootte: 0,5MB
- Cijfer: 8
Conclusie: Foursquare of Gowalla
Welke van de twee is de beste? Ik heb Foursquare een 7 gegeven omdat de iPhone-applicatie wel eens crasht en er grafisch wat saaier uitziet dan Gowalla. Ook heb ik het idee dat er met Gowalla iets meer te beleven is, omdat de focus niet alleen op café’s en uitgaansgelegenheden is gericht, niet voornamelijk op Amsterdam is gericht (waardoor je toch 80% van Nederland mist) en door het achterlaten en oppikken van digitale items en het uitstippelen van trips iets meer spelelementen bevat.
Toch kan ik moeilijk voorspellen welke van de twee gaat winnen. Het uiteindelijke succes zal niet alleen afhankelijk zijn van de aanbieder met de beste iPhone-applicatie, maar zal ook bepaald worden door degene die de beste verhaal heeft, het meest de publiciteit haalt en het meest door bekende mensen worden genoemd. Foursquare lijkt wat dat betreft in de beste positie te zitten, maar Gowalla heeft Kevin Rose als prominent gebruiker. Heeft Rose een neus voor winnaars? Dat zou kunnen, maar Kevin Rose blijkt óók investeerder in Foursquare te zijn. Voorlopig is de strijd nog onbeslist, maar op de iPhone is Gowalla de winnaar.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Nog een voordeel van Gowalla vind ik dat deze app via GPS zelf de locatie bepaald en je geen adres hoeft in te vullen. Bij FS moe je bij het aanmaken van een locatie altijd een adres invoeren. Hoe vaak komt het niet voor dat je het adres niet kent in een onbekende stad?
Mooie review Gonny! En een terechte “winnaar” 😉
Leuk vergelijk. Ik gebruik zelf met veel plezier Foursquare (al heb ik het idee dat ik de enige ben in Groningen). Van gowalla had ik eigenlijk nog nooit gehoord…, misschien toch eens proberen.
Whahaha, gelijk even Gowalla downloaden. Even in het café een digitale banaan ophalen, geweldig 🙂
Sinds wanneer komen jullie op Oss-West? Daar woon ik vlak bij namelijk 😉
Beide gebruikt en Gowalla is overgebleven. Grafisch en gebruiksvriendelijkheid erg goed uitgewerkt. Daarnaast is het verzamelen van items en customs stamps veel leuker om het door te blijven spelen…
@Sterestherster: Ja, dat is waar, maar je kunt bij Foursquare ook lekker-op-z’n-Amerikaans alleen de straat en de straathoek/kruising invullen.
Nederlandse gebruikers vallen automatisch onder Amsterdam by foursquare?
Als Rotterdammer weet ik dus wel welke app ik gebruik…..
misschien een gekke vraag en heb ik het artikel niet goed gelezen, maar kan je hierbij niet makkelijk valsspelen en zeggen dat je ergens ben geweest terwijl je gewoon op je luie stoel zit thuis? of werkt het via gps?
Inderdaad mooie en uitgebreide reviews. Ik denk alleen niet dat je een winaar per besturingssysteem kunt kiezen. Het goede van Foursquare is juist dat ze voor veel platformen apps hebben. Ja, er zitten heel gaten in (zie mijn tweet van 1 december: http://twitter.com/mdebruin/status/6236089330), maar dat is in het begin niet erg. Als ze er over 2 maanden nog steeds in zitten dan begint het irritant te worden.
Nu geef ik Foursquare nog het voordeel. Helemaal omdat er een API komt. Digitale bananen spreken mij bij Gowalla niet echt aan.
@Sterestherster: maar als je binnen zit is je positie ook niet echt nauwkeurig. En ik heb geen mogelijkheid gezien om het pinnetje te verplaatsen naar de juiste plaats.
Amsterdam is 20% van Nederland 🙂
volgens Amsterdammers, wier leventje in 1 kinkerstraatje afspeelt 😉
dan valt er met dit soort apps nog een hoop te ontdekken. Leuk stukje, had er nog nooit van gehoord. ‘T is hier ook niet echt nodig Rotterdam is zo veel te doen. Zou de server overbelasten.
@Mark de Bruin: De voordelen die jij noemt zijn niet helemaal terecht:
– Ook Gowalla komt ook met een API.
– Gowalla ondersteunt nu ook al meerdere telefoons doormiddel van http://m.gowalla.com/. Daarnaast zijn ze ook druk bezig met het ontwikkelen van ‘echte’ applicaties voor diverse platfoms.
Gowalla vandaag geïnstalleerd en het is idd geweldig 🙂
Gowalla geinstalleerd vandaag, erg leuk programma !!
Het is mij alleen niet duidelijk wat het verschil is tussen ‘Founded Spots’ en ‘Commissioned Spots’. De eerste zijn spots die door jou zijn geplaatst, maar wat zijn de 2e dan ??
@Ron: dat klinkt goed. Misschien dat Gowalla pas komt met een app voor andere platformen als ze goed zijn. De apps van Foursquare zijn erg buggy. Inmiddels heb ik ook veel meer gespeeld met Gowalla en ga mijn mening iets bijstellen: Bij Gowalla kun je alleen inchecken als je 50 meter er vandaan bent. En bij nieuwe spots toevoegen pakt hij echt je gps (je moet dan wel buiten voor de deur staan). Je bent dus wel afhankelijk van je gpsfix. Dat zijn flinke pluspunten. Ook krijg je eeuwige credits voor het aanbrengen van spots. Bij Foursquare kun je het burgemeesterschap kwijtraken aan iemand die niet eens op die spot is geweest. ÂÂ
@Richard bij Foursquare kan je inderdaad valsspelen, omdat je een spot kan zoeken en kan inchecken. Bij Gowalla kan je niet inchecken als je niet in de buurt van de locatie bent.
@ghostwriter volg @streetteamelite op Twitter (als je op Twitter zit). Je kan daar aangeven dat een locatie niet goed is of er twee locaties samengevoegd moeten worden als er meerdere van bestaan.
Hey leuk dat ik bij Gowalla onder Friends erbij sta!:)
Handige aan Gowalla vind ik ook dat je zelf heel makkelijk locaties kunt toevoegen, en zo het netwerk vanzelf uitbreid. Nu nog wat meer mensen!
(Gowalla ID: Jeroen)
Lijkt me leuk om eens uit te proberen.
Jammer alleen dat Gowalla niet een soort “Gowalla voor Dummies” heeft, is allemaal wel makkelijk, maar ik lees me altijd graag in.
Gowalla twee dagen geleden geïnstalleerd en al aardig verslaafd. Erg leuke applicatie. Heb al aardig wat nieuwe spots toegevoegd en via de Gowalla-site aangevuld met (naar ik hoop 😉 ) interessante info. Is ook wel een leuk spelletje om alle icons te verzamelen.
Kom er trouwens net achter dat als je de app in landscape bekijkt, hij een google maps-kaartje laat zien van de omgeving met alle punten waar je al wel of nog niet bent ingecheckt.
Commissioned spots zijn spots die je aangemaakt hebt. Founded spots zijn spots waar je een item gedropt hebt en die je dus mede hebt helpen ‘stichten’. Je hebt altijd maar één commissioner maar je kunt meerdere founders per spot hebben.
Gowalla nog steeds mijn voorkeur al gebruik ik op dit moment beide. Hier in Den Haag al veel locaties beschikbaar op beide apps. Nu ook aan het testen met check.in die alles op een plek samen laat vallen, weet niet of dit de leukste oplossing is trouwens.
De locatie bij een zelf aangemaakte locatie in Gowalla kun je trouwens altijd ff checken als je thuis bent en aan passen naar de juiste plek (je krijgt een notify in de mail).