‘CarPlay draait bovenop BlackBerry’s auto-OS’

Apple's CarPlay auto-integratie blijkt te draaien bovenop het QNX-besturingssysteem van concurrent BlackBerry.
Bastiaan Vroegop -

carplay-grootEerder deze week kondigde Apple CarPlay aan, een nieuw iOS-systeem waarmee een speciale iPhone-interface op ondersteunde dashboards wordt getoond. Dit systeem blijkt inmiddels te draaien bovenop QNX, een veelgebruikt besturingssysteem dat op het moment in auto’s wordt gebruikt. Een saillant detail als je de geschiedenis van QNX kent: het autobesturingssysteem is namelijk in handen van Apple’s smartphoneconcurrent BlackBerry.


BlackBerry-site N4BB had al zo’n vermoeden dat CarPlay bovenop QNX draait. QNX’s PR-manager Paul Leroux wist al snel te bevestigen dat dit inderdaad zo is:

Connectiviteit met smartphones en andere mobiele devices is één van de grote voordelen van QNX Software Systems’ platform voor infotainmentsystemen in de auto, en veel automakers en leveranciers gebruiken ons platform om smartphone- en head-unit-integratie te bieden in hun voertuigen. We werken al lang samen met Apple om een hoogwaardige connectiviteit met hun apparaten te verzekeren en deze samenwerking geldt ook voor Apple’s CarPlay.

Dat CarPlay uitgerekend bovenop QNX draait is nogal bijzonder. Het was immers de iPhone die een trend op de smartphonemarkt startte, waardoor BlackBerry uiteindelijk zijn dominante positie verloor. BlackBerry is met QNX nog een grote speler op de automarkt, maar nu heeft Apple ook daar zijn zinnen op gezet – met behulp van BlackBerry’s eigen platform.

Overigens was het wel te verwachten dat CarPlay bovenop een bestaand systeem draait. Mercedes-Benz bevestigde in een persbericht al dat ook Android-telefoons met hun variant van het autobesturingssysteem kunnen verbinden, wat betekent dat een onderliggend besturingssysteem andere platformen moet ondersteunen. Het breed inzetbare QNX is daar de aangewezen kandidaat voor. Dit wordt ook bevestigd door de Ierse ontwikkelaar Steve Troughton-Smith, die het vergelijkt met een tv die meerdere ingangen heeft. Hij demonstreerde eerder al hoe CarPlay (toen nog iOS in the Car) in de praktijk zou werken.

https://twitter.com/stroughtonsmith/status/440865610353090560

Bekijk ook: dossier CarPlay

CarPlay

Apple CarPlay zorgt ervoor dat je allerlei belangrijke iPhone-functies veilig kunt gebruiken in de auto. Je kan ermee navigeren, muziek bedienen, bellen, berichten sturen en meer. Er zijn diverse apps voor CarPlay beschikbaar, waaronder WhatsApp op CarPlay, Spotify en Google Maps. Haal meer uit CarPlay met deze tips en apps! Inmiddels is er ook een volledige nieuwe generatie CarPlay, waarbij alle schermen van een auto (indien aanwezig) aangestuurd en aangepast kunnen worden. Daarbij zijn er ook veel meer widgets en kan CarPlay standaardfuncties van de auto bedienen, zoals de klimaatbeheersing en radio.

CarPlay

Reacties: 5 reacties

  1. Als je de geschiedenis van QNX écht kent, weet je dat het niet door Blackberry/RIM is bedacht. Het is al een relatief oud real-time OS. Ik heb het al jaren niet meer gebruikt, dus ik weet niet of Blackberry OS gebaseerd is op QNX zoals iOS gebaseerd is op OSX, maar in het verleden werd het wel gezien als de opvolger van het Amiga OS.

    Het realtime karakter is voor de huidige CarPlay toepassingen niet echt noodzakelijk, dus CarPlay had net zo goed op iOS of OSX kunnen draaien. Dat doet vermoeden dat Apple grotere plannen heeft voor de toekomst, iets waarbij realtime wél noodzakelijk is.

  2. Helemaal mee eens
    RTOS zaken worden in fail-safe auto electronica afgehandeld en daar gaat Apple echt niet tussen komen

    Autofabrikanten houden Apple lekker in de periferie en alle aankondigingen ten spijt is er nog geen betrouwbare Siri versie en geen overmoepelende Big Button interface

    Dus gaan ze dat maar zelf maken (BMW Tesla Mercedes Honda)
    Apple moet mer iets goeds komen of helemaal wegblijven

  3. Wat betekent dat ‘realtime’ in deze context / in relatie tot de genoemde software?

  4. @Peter
    Dwz dat de iOS apps interactief meelopen met de auto-electronica processen en deze laatste daar ook afhankelijk van worden

    Kan alleen als dat fail-safe is en uitermate goed uitgetest wordt
    Google eens op “Steeri” (om te zien hoe het NIET moet…)7

  5. @Peter:

    Realtime betekent dat het systeem binnen een gegarandeerde tijd een response geeft. Bij besturingssystemen die kritische processen aansturen is het wel prettig dat je binnen een gegarandeerde response-tijd een taak kunt uitvoeren zoals bijvoorbeeld het activeren van een ABS als een noodstop gedetecteerd wordt en de wielen beginnen te blokkeren.

    Als je dat vergelijkt met Windows: Er kunnen veel achtergrondprocessen draaien die allemaal vechten om wat processor-tijd. Windows garandeert niet dat jouw proces bijvoorbeeld binnen 10ms ook werkelijk z’n taak kan gaan uitvoeren. Windows is dan ook geen Realtime OS.

Reacties zijn gesloten voor dit artikel.