Het is vanaf nu mogelijk om f.lux te installeren op de iPhone en iPad, via sideloading. f.lux zorgt ervoor dat de helderheid en kleurtint van je scherm wordt aangepast aan het tijdstip van de dag. Je krijgt dan niet langer een fel blauw scherm te zien als je ’s avonds nog even op je iPhone-scherm wilt kijken. Omdat f.lux gebruik maakt van zogenaamde private API’s (die ontwikkelaars niet mogen gebruiken in hun apps) was het niet mogelijk om f.lux op de normale wijze via de App Store aan te bieden. Via sideloading lukt het echter wel.
Update 12 november: f.lux is niet langer beschikbaar op verzoek van Apple.
f.lux: zacht geel licht op iPhone en iPad
f.lux zorgt voor een gedimd, geel scherm later op de avond. Je kunt de app al installeren op de Mac, waarbij je de app downloadt via de website van de ontwikkelaar. Bij iOS is die werkwijze niet mogelijk en dus is er gekozen voor sideloading. Daarvoor zul je Xcode 7 op de Mac moeten installeren.
De app is gratis, maar het installeren ervan kost wel een aantal stappen, zeker als je geen ontwikkelaar bent. In onderstaande gids hebben we het zo duidelijk mogelijk uitgelegd.
In de app vind je twee schuifknoppen, waarmee je de kleurtemperatuur van het scherm kunt aanpassen. Standaard staat het ingesteld op 3400 Kelvin ’s avonds en 6500 Kelvin overdag. Wil je tijdens het werken overdag ook een wat minder fel scherm, dan kun je de waardes aanpassen. Je kunt met knoppen ook aangeven of je bij zonsopgang, 6:00, 7:00, 8:00, 9:00 of 10:00 uur opstaat zodat de app ook daarmee rekening kan houden.
Darkroom-modus voor extra duistere plekken
Met de optie Darkroom onderin het scherm krijg je een zwart scherm met rode letters, wat wellicht wat prettiger leest als je in het donker zit. Daarmee kun je nog beter zorgen dat je geen verstoring van je slaapritme krijgt als je te lang naar het scherm staart, als je in bed ligt. Maar eerlijk gezegd: wij vonden die Darkroom-stand alleen prettig als je lange teksten moet lezen. Op het homescreen zit zo’n zwart-rode interface er toch een beetje vreemd uit.
Het sideloaden van apps heeft twee nadelen. In de eerste plaats is er geen controle vanuit Apple, dus je weet niet of je mogelijk schadelijke software binnenhaalt. Je kunt dit risico verkleinen door alleen apps te installeren van gerenommeerde partijen (zoals f.lux). Ben je handig met code, dan kun je de code van een project doorlopen om te kijken of er geen vreemde dingen in staan. Je kunt ook afgaan op het oordeel van betrouwbare ontwikkelaars, die de code hebben doorgespit.
Verder heeft het sideloaden van apps het nadeel dat de apps niet automatisch worden geüpdatet. Je zult dus zelf de app via Xcode opnieuw moeten installeren. Bij f.lux krijg je gelukkig wel een pop-up zodra er een nieuwe versie beschikbaar is, maar dat is lang niet bij alle apps het geval.
De makers van f.lux hadden echter geen andere mogelijkheid dan de app op deze wijze beschikbaar stellen. Ze maken gebruik van private API’s en de app moet voortdurend op de achtergrond actief blijven. Dat heeft ook effecten op je batterijduur.
- 2015 - 12 november: f.lux is op verzoek van Apple niet langer beschikbaar.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
F.lux is toch een jailbreak tweak?
Heel even op mijn Mac gehad, maar vond er vreselijk. Er ook weer heel snel van afgegooid
Is het ook mogelijk om te sideloaden met een Windows pc?
Is dit ook mogelijk bij Apple tv apps?
Staat al jaren op m’n Mac, en via jailbreak op iPhone en iPad. Dit is zelfs een van de enige redenen nog voor mij om te jailbreaken, samen met het kunnen aanpassen van de knoppen in het Control Center.
Dat was het voorheen. Nu sideloading sinds een paar maanden is toegestaan in iOS 9, maken steeds meer ontwikkelaars hun apps op deze manier beschikbaar. f.lux dus ook. Da’s mooi, want nu hoef je niet meer te jailbreaken, yay!
f.lux was lang de enige reden die ik nog had om te jailbreaken. Sinds sideloading mogelijk is hoeft dat dus ook niet meer. Goeie ontwikkeling dit. 🙂
Weet iemand hoe je gesideloade apps weer verwijderd?
En zo’n app als f.flux, laat die nog resten achter? Het is immers geen standaard app.
Hm, interessante mogelijkheid maar hoop dat er niet te veel sideload-apps komen, dan gaat Apple die mogelijkheden vast weer beperken. Of anders komen de voordelen van een gesloten systeem in het gedrang, denk niet dat iedereen in staat (of van plan) is de betrouwbaarheid van zulke apps altijd te checken.
En kùn je het wel altijd checken? Is met Xcode niet ook distributie van bitcode mogelijk, waar je alleen met een decompiler nog iets enigszins begrijpelijks van kunt maken? Of moet je echt de broncode hebben om op deze manier te sideloaden?
De essentie van deze app zou op zich trouwens wel een nuttige feature zijn om standaard in iOS op te nemen, nu het effekt van blauw (led)licht op een goeie nachtrust meer en meer bekend is.
Ik gebruik deze tip.
Ik vind het in elk geval een goede app en ben er blij mee.
Hopelijk komen er meerdere apps uit die we op deze manier kunnen installeren.
@Cloverfield: Je verwijderd hem zoals iedere andere app.
Het laat net zo veel (of weinig) resten achter als een normale applicatie.
Het enige verschil is dat je hem niet uit de Apple App Store download.
Hartstikke bedankt hiervoor. Daar was ik helemaal niet van op de hoogte. Vind dit toch een stuk toegankelijker dan f.lux installeren. Nogmaals bedankt!
F.lux is nog altijd beschikbaar als jailbreak tweak. Het uitbrengen van een beta-product dat men kan sideloaden maakt niet dat het veelgebruikte andere product niet meer bestaat. Daarbij is f.lux niet de enige reden om te jailbreaken, noch is jailbreaken vervelend of anderszins onprettig. Het is wellicht niet voor iedereen geschikt, maar daar houdt het ook bij op.
Ik vanaf nu ook, wist van het bestaan niet af maar ga het nu dus gebruiken.
Jammer dat het niet via een Windows pc kan! Interessante app voor mij, veel nachtdiensten en zou het wel prettig zijn.
Voor internetten en teksten lezen is het opzich wel prettig, maar om filmpjes of foto’s te kijken is het bagger.
Lukt sideloading alleen onder ios9 of kun je het ook toepassen onder ios7?
Mij lukt het niet om, de instructies volgend, de gratis variant van het Developer programma te activeren, er wordt direct gevraagd om 99 euro af te rekenen… hoe moet het wel? Wanneer je naar Developer.apple.com surft kun je nog nergens je Apple ID invullen, pas als je kiest voor “Join the new Apple Developer Program”, is dit de goede manier?