Apple is in gesprek met Hollywood-studio’s om te zorgen dat bioscoopfilms sneller te huur zijn via iTunes. Het plan is om de films twee weken na de premiere al in iTunes aan te bieden. Je zult er dan wel extra voor moeten betalen.

Meer bioscoopfilms in iTunes
Nu is het nog zo dat je 90 dagen moet wachten voordat een film in de iTunes Store verschijnt. Huurfilms verschijnen twee tot vier weken later. Maar dat kan veranderen, want de filmstudio’s staan ervoor open om de films al twee weken na verschijning in de bioscoop vrij te geven.
Het grootste punt van discussie daarbij is versleuteling: filmstudio’s willen niet dat de de films meteen in het gratis downloadcircuit terechtkomen. Apple zorgt dat films in iTunes zijn voorzien van encryptie, zodat ze niet zomaar gekopieerd kunnen worden. Maar het is wel mogelijk om een filmpje te maken van het tv-scherm.
Apple probeert filmstudio’s zoals 21st Century Fox, Warner Bros., Universal Pictures en dergelijke over te halen om eraan mee te werken. Een aantal studiobazen zou al bereid zijn om mee te werken.
Mocht het zover komen, dan is het zaak om zoveel mogelijk vrienden uit te nodigen als je de film gaat huren, want er gaan forse prijzen gelden. Er wordt volgens Bloomberg gesproken over huurprijzen tussen de $25 en $50 per stuk. Normaal rekent Apple rond de $5 voor wat oudere huurfilms.
Minder bioscoopbezoekers
Dat Apple zich opeens inspant voor films, heeft een aantal oorzaken. Ten eerste wil Apple de inkomsten uit diensten vergroten, nu de groei bij hardware afvlakt. Daarnaast hebben bioscopen te maken met afnemende bezoekerscijfers. Apple’s idee zal dat alleen maar verder aanwakkeren.
Apple biedt sinds 2008 films huren via iTunes aan. Met FairPlay DRM zorgt Apple dat je een film alleen via één Apple ID kunt afspelen en alleen binnen een bepaalde periode. Ook gebruikt Apple digital content protection (DCP) via HDMI en andere digitale videostandaarden, om te voorkomen dat je films kunt rippen.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Weekend kijktips: Jane, Amsterdam Centraal 24/7, The Last of Us en meer (19-04)
- Waarom je geen Apple Intelligence kan gebruiken in WhatsApp en Instagram (en andere apps) (17-04)
- Game over voor Mythic Quest: langlopende Apple TV+ serie stopt plotseling (maar met een nieuw einde) (15-04)
- Weekend kijktips: Doctor Who, Friends & Neighbors, Black Mirror en meer (12-04)
- Apple TV+ vanaf nu via Amazon Prime Video af te sluiten in Nederland (met een flinke korting) (09-04)
Apple TV
De Apple TV is Apple's kleine kastje voor aan je televisie, waarmee je video's kan kijken, gebruik kan maken van streamingdiensten als Netflix en Videoland, games kan spelen en foto's en video vanaf je iPhone, iPad en Mac kan afspelen op je televisie met AirPlay. De Apple TV is een woninghub voor HomeKit en wordt geleverd met de Siri Remote. Haal meer uit je Apple TV met deze mogelijkheden. Met handige tips en meer om de functies van je Apple TV te ontdekken. Het nieuwste model is de Apple TV 4K uit 2022. Voor de beste prijzen lees je ons artikel over een Apple TV kopen.

- Alles over de Apple TV 4K 2022
- Review Apple TV 4K 2022
- Alles over de Apple TV-modellen
- Alles over de Siri Remote
- Apple TV kopen
- Beste Apple TV-apps
- Screensavers op Apple TV
- Apple TV als HomeKit-hub gebruiken
- Televisiekijken op de Apple TV
- Apple TV herstarten
- Apple TV updaten
- Waarom een Apple TV met 4K en HDR?
- Welke Apple TV heb ik?
- Review Apple TV 4K
- Apple TV's vergelijken
- Apple TV handleiding
Zou ’t echt mooi vinden wanneer Apple een soort zelfde systeem gaat maken als met Apple Music, vast bedrag per maand voor ’t aanbod films (directe concurrent Netflix). Maar dat is wss door rechten ed weer lastig ofzo..
Idd. Maar Netflix had en heeft het mooi voor elkaar.
€50 heb ik niet over voor een gehuurde film, dan liever even wat langer wachten en huren tegen normale prijs of kopen. Wel een goede zet van Apple.
Het idee vind ik wel goed. De prijs is misschien nog punt van aandacht 🙂
Alleen nieuwe bioscoop films zou ik dan ook in 4K willen zien.
De huidige Apple TV kan dat alleen niet.
Het is te kort door de bocht om te stellen dat dit te maken heeft met het feit dat bioscopen worstelen met afnemende bezoekcijfers, en de studio’s daar een antwoord op willen hebben.
In bepaalde markten lijkt de echte groei er qua bezoek enigszins uit te zijn (niet in China, Indonesië etc en Nederland doet het ook nog steeds erg goed), maar de boxoffice (omzet) van bioscopen neemt zowel in de VS als internationaal nog altijd echt toe (http://www.the-numbers.com/market ).
De studio’s willen de boel zelf op de schop nemen omdat home entertainment juist afneemt. Dat wordt hen tot op heden moeilijk gemaakt door de bioscopen die niks moeten hebben van een verkorting – of afschaffen – van de (bioscoop)window.
Het klopt inderdaad dat beveiliging inderdaad een andere belangrijke issue is…
Ik ben bang dat dit alleen voor de US “misschien” ingevoerd gaat worden,
maar ik zou zonder problemen €50,- neertellen voor eenmalig te bekijken,
normaal ben ik zeker €85,- kwijt voor een avondje film:
– parkeergeld € 15,-
– restaurant € 45,-
– Bioscoopkaartjes 2X € 24,-
Voordeel, geen slechte plekken, geen pauze, geen oplichtende mobieltjes, geen pratende buren, geen luide eet en drink geluiden, en geen geduw tegen je stoel.
Ik ga er voor 🙂
@Xeno:
Wow.. dure kaartjes! Normaal rond €8,- à €10,- toch!?
@Xeno:
Damm naar wat voor bioscoop ga je? Bij Pathe is een kaartje ongeveer 12 euro pp en uiteten hoef je natuurlijk niet te gaan als je naar de film gaat.
ik zou het dan eerder zo rekenen
2x 12 euro voor een kaartje €24
2 x 6 voor een hapje en drankje in de bios 12
parkeren is €15
Totaal 51 euro
je komt dan ongeveer op het zelfde uit als thuis kijken 50 euro voor de film en dan een thuis nog een drankje en zak chips.
Het beeld en geluid vs gemak laat ik even buitenbeschouwing.
Voor als je met het hele gezin gaat dan slaat de balans natuurlijk snel door naar het thuis kijken.
Ik zeg film avond met vrienden. Mannetje of 6 en gaan met die banaan. Zeker geen gezeur en gezeil van al die irritante mensen in de bios.
Ik weet niet wat ik lees. Heeft iedereen in Nederland opeens geld teveel? Het zijn toch absurde prijzen die Apple (wederom) in gedachten heeft? Schei eens uit zeg. Ik stap op de fiets, rij tolvrij naar de bioscoop, koop 2 kaartjes en ben voor rond de € 20,00 onder de pannen.
@Sandra:
Het is ook van de zotte dat een hele recente film thuis kijken 4-5x zoveel moet kosten als in de bioscoop.
Zeker als je naar de kosten gaat kijken, in een bioscoop zitten de kosten voor personeel, pand, elektriciteit etc. allemaal mee berekend in het kaartje, thuis betaal je die kosten sowieso al zelf.
Ok, thuis kan je met meerdere personen tegelijk kijken, maar de kans dat je met 5+ personen gaat kijken thuis is verwaarloosbaar, meestal zijn het 1 tot 3 personen.
Dit zal wel snel weer stoppen vanwege te weinig animo.
Wat heeft een restaurant bezoek met de film te maken? Je kan evengoed eerst uit eten gaan en dan thuis een film kijken. Dat zijn geen kosten die je bij de film kan optellen. Hoogstens wat je uitgeeft aan eten IN de bioscoop. Geen kosten gaan bedenken om een bezoek aan de bios ongunstiger te laten uitvallen ten opzichte van thuis kijken.
Misschien snappen jullie het niet (leeftijd :))
maar als ik naar de bios ga wil ik er wel een leuk avondje van maken, en grijp ik weer de kans om met mijn vrouw uit eten te gaan, dat hoeft niet, maar is wel net effe leuker.
en ik koop nooit eten in de bios, reteslecht en vele maal te duur voor een afgewaterde cola 🙂
ik zou ook gratis kunnen parkeren, maar dan moet ik 20min lopen 🙁
Maar als ik eerlijk ben heb ik die €50-, al over om geen overlast te hebben van mede bezoekers.
Als jullie nou allemaal lekker thuis gaan zitten kijken, dan ga ik wel naar de bioscoop. Heb ik de zaal voor mij en mijn vrienden alleen en geen last van andere bezoekers.
leeftijd speelt hier geen rol.
Er blijft nog steeds staan dat je dan bij de 50,- van apple je 45,- voor een restaurant erbij moet tellen of mag nu uw vrouw voor het eten zorgen.
En dan is de bios nog steeds vreemd 2x 24,-
daar tegen kan ik niet voor 2 personen voor 45,- in een restaurant eten.
hooguit een snackbar maar dat zal dan mijn leeftijd zijn 🙂
Weer een slecht business model.
Maak een iTunes extreme account van 70 euro per maand.
Onbeperkt muziek series en films streamen incl 2 weken oude bios films.
Ik denk dat je dan pas een alternatief kunt bieden tegen illegaal downloaden.
Dan kun je een avondje bios (inclusief etentje want een leuke avond) dus ook helemaal niet vergelijken met thuis na de afwas even een filmpje opzetten. Dat is een avond vermaak vergelijken met twee uurtjes iets anders dan DWDD kijken.
Hoe moeilijk is het 2X €12,- = € 24,- !!!
en ik kook het meeste thuis 🙂
Niet Apple wil dit !!!
Alsof het weer een Apple idee is… nee
Het is maar hoe je het doet, als wij een (BluRay) filmpje kijken (zeker de eerste keer) dan koken we, of ik, iets speciaals, en genieten we op ons gemak van de film. Die afwas doe ik de volgende dag !
Voor ons is een goede film is om van te genieten, niet om zomaar te kijken, anders zet ik SBS6 wel aan, dan heb ik zelfs nog Hart Van Nederland er doorheen!
zo kan je wel allerlei excuses blijven verzinnen waarom ik te veel uitgeef voor iets wat je voor een paar eurie met een Ziggo TV abbo en een zak chips op schoot kan doen 🙂
Laat ik wel nog even duidelijk zijn, het zou voor mij geen totale vervanging zijn voor een bios bezoek, sommige films moet je gewoon op het grote doek zien, ongeacht hoe groot mijn TV is 🙂 Maar ik zou meer films thuis bekijken waar ik normaal het geld niet zou uitgeven en helemaal naar Den Haag te gaan, Nu wacht ik tot deze op iTunes staat, maar dat duurt mij eigenlijk te lang :/
Volstrekt kansloos verhaal als dat de prijzen zijn. Het is gewoon een giller. Via mijn Ziggo Horizon box heb ik 1000 (wat) oudere films helemaal gratis en nieuwe(re) films voor ongeveer €3,50. Via de CB-app op mijn (volstrekt niet gejailbreakte) iPhone – makkelijk aan te sluiten op mijn TV – kan ik vaak nieuwe films helemaal gratis bekijken. Voor 50 euro kan ik met 5 mensen naar de prachtige Cineworld Bioscoop in Beverwijk. Voor zover ik weet was dat de eerste superbios in het land en loopt nog steeds als een trein. Een scherm van 17,5 meter met prima geluid is toch altijd imposanter dan je tv-schermpje thuis. De kaartjes kosten normaal gesproken € 9,75. In heel veel andere plaatsen in Nederland heb je intussen ook superbioscopen met veel zalen, gezellige bars en restaurants. Het gaat niet slecht met het bioscoopbezoek, maar juist steeds beter. Gaat ‘m niet worden Apple!
Ik heb pathé gold, lekker makkelijk dinsdagochtend om 10:00 filmpie pakken ideaal, bios bijna voor mij alleen. Wat ik eigenlijk wil is bv 50€ in de maand betalen en dan alle series/films gelijk als ze uit zijn kunnen streamen. Nu heb ik pathe(26€) netflix(11€) deezer(10€) en nog een abbo op nieuwsgroepdienst (7€).
Voor elke serie heb je bijna ergens anders een abbo nodig beetje jammer is dat.
@Xeno: ik begrijp je heel goed.
in het verleden ging ik altijd eerst ergens wat eten en dan een filmpje.
op de een of andere manier is dat minder geworden.