Apple moet uitleg geven over privacy van gezondheidsdata

Apple moet bij de Amerikaanse toezichthouder FTC uitleg komen geven over privacygevoelige gezondheidsdata in HealthKit en de Apple Watch.
Gonny van der Zwaag | iCulture.nl -

apple-watch-sportfunctiesApple moet bij de Amerikaanse toezichthouder FTC uitleg komen geven over het feit dat ze gezondheidsdata van gebruikers verzamelen. De Federal Trade Commission wil zeker weten dat de data van de Gezondheid-app en de Apple Watch niet zonder toestemming van de eigenaar wordt misbruikt. Volgens twee bronnen van Reuters hebben Apple-vertegenwoordigers de afgelopen maanden meermaals een bezoek gebracht aan de FTC, om erover te praten.


Het doel van de gesprekken is, om zekerheid te krijgen dat Apple de data niet verkoopt aan derde partijen zoals marketingbedrijven en ontwikkelaars. Maar volgens Apple is er niets aan de hand: ze zeggen in een reactie dat ze zich zelfs gesterkt voelen door de steun van de instanties. En volgens Apple-woordvoerster Trudy Muller werkt Apple wereldwijd met toezichthouders zoals de FTC samen. “We designed HealthKit with privacy in mind”, vindt Muller.

Er zijn voorlopig geen aanwijzingen dat de gesprekken met de FTC zullen eindigen in een formeel onderzoek. Apple heeft als externe adviseur Marcy Wilder ingehuurd, een advocaat gespecialiseerd in privacygevoelige gezondheidsdata. Ook zouden er plannen zijn om in eigen huis een functionaris aan te stellen die zich volledig op privacy en gezondheid gaat richten.

Apple heeft het HealthKit-platform ontwikkeld om apps data te laten uitwisselen op het gebied van gezondheid en sport. Je geeft daarbij zelf aan welke informatie je met Apple en met ontwikkelaars wilt delen. Richtlijnen voor HealthKit leggen vast dat ontwikkelaars een privacybeleid moeten formuleren, geen gezondheidsdata in iCloud mogen opslaan en de data niet mogen gebruiken voor reclamedoeleinden en datamining. De FTC is vooral geïnteresseerd in de Apple Watch, omdat die constant de hartslag van een gebruiker meet en veel gezondheidsinformatie bevat. Veel van die data is geen medische informatie en valt dus niet onder privacyregels zoals de Amerikaanse HIPAA, de Health Insurance Portability and Accountability Act.

Reacties: 7 reacties

  1. Gebruikersdata word dus gewoon gebruikt maar voor misbruik moet dan gebruiker toestemming geven ? Begrijp het goed ?

  2. Als het voor ontwikkelaars in de sfeer van de vrijwillge restricties blijft (dus zonder certificering en controle), kan je er donder op zeggen dat het een keer misgaat
    Dat valt Apple niet eenzijdig aan te rekenen, maar is onderdeel van pionieren in een juridisch onontgonnen gebied
    Dure advicaten inhuren (…) gaat dat niet verhelpen

  3. Voor een gebruiker is het op deze moment eigenlijk andersom. Hoe kan ik mijn eigen health kit data backuppen en restoren? Ik ben overgestapt van een 5S naar de 6, en heb geen manier gevonden om mijn eigen data over te nemen.

  4. Hier ben ik zo bang voor. Wie heeft het boek “De cirkel” gelezen. We komen steeds dichter in de buurt van deze fictie. Straks wordt er eea gehackt en de data kan verkocht worden. Zie de creditcard hacks enz. Of erger nog … met een aanpassing in de voorwaarden welke niemand leest geef je toestemming om je persoonlijke data te delen. Kijk maar naar het verhaal van die bank welke je koopgegevens wilde verkopen. Kijk naar Facebook…. Het verdienmodel van dit bedrijf is er op gebaseerd. Data van een Apple watch is goud waard voor sommige onderzoekers maar zeker voor bijvoorbeeld verzekeraars. Probeer maar eens een goede verzekering af te sluiten als het horloge gemeten heeft dat je een risicofactor bent voor de verzekeringen. Voor eigen gebruik …prima… maar waarom moet Apple deze data verzamelen???

  5. @JoGu: +1. Er zou wellicht een optie moeten zijn “alles meten en apart opslaan maar niks delen”
    Net als touchID – met een aparte chip

  6. In het algemeen, wees voorzichtig. Maar ga ook niet in een hoekje wegkruipen, daar bereik je helemaal niets mee.

  7. Hoe langer het duurt tot hij op de markt komt, hoe minder interessant ik het product begin te vinden. Het is een beetje achterhaald en totaal niet vernieuwend. Iets wat Apple meestal wel de beste in was…….. ;(

Reacties zijn gesloten voor dit artikel.