iOS 5.1.1 bevat verwijzingen naar Nederlandse versie Siri

iOS 5.1.1 bevat Nederlandse vertalingen voor Siri. Dit ontdekte iPhoneclub-lezer Robin Timman. In iOS 5.0.1 zaten minder uitgebreide vertalingen.
Bastiaan Vroegop -

SiriBestanden in iOS 5.1.1 wijzen erop dat Apple al druk bezig is met een Nederlandse versie van Siri. Dit ontdekte iPhoneclub-lezer Robin Timman. De map Dutch.Iproj bevat een bestand genaamd Assistant.strings, waarin al diverse Siri-termen naar het Nederlands zijn vertaald. Een gelijknamig bestand in de map English.Iproj bevat vergelijkbare termen, maar dan in het Engels. In iOS 5.0.1 was het bestand ook al te vinden, maar toen waren er minder termen naar het Nederlands vertaald. Dit lijkt er op te wijzen dat Apple tussen iOS 5.0.1 en iOS 5.1.1 voortgang heeft gemaakt in de vertaling van Siri. Naast een vertaling naar het Nederlands bevat iOS 5.1.1 ook verschillende andere talen.


We hebben het bestaan van de vertalingen zelf gecontroleerd en kunnen het bestaan ervan bevestigen. Het Nederlanse bestand is vanaf iOS 5.1.1 even gevuld als de Engelse variant, wat er op lijkt te wijzen dat een flink deel van de client-side vertaling van Siri is afgerond (de meeste functionaliteit van Siri werkt vanaf een server). Het lokale bestand bevat de volgende Nederlandse termen voor Siri:

“ASSISTANT_TRY_AGAIN” = “Kun je dat nog een keer zeggen?”;
“ASSISTANT_CONNECTION_FAILED_0” = “Het spijt me maar ik kan op dit moment geen verzoeken aannemen. Probeer het over een tijdje opnieuw.”;
“ASSISTANT_CONNECTION_FAILED_1” = “Er is iets mis en ik kan je vragen nu niet beantwoorden. Probeer het over een tijdje nog eens.”;
“ASSISTANT_CONNECTION_FAILED_2” = “Ik kan u op dit moment helaas niet helpen. Probeer het over een tijdje nog eens.”;
“ASSISTANT_CONNECTION_FAILED_3” = “Er is iets mis…. Kun je het over een tijdje nog eens proberen?”;

“ASSISTANT_INITIAL_QUERY” = “Waarmee kan ik je van dienst zijn?”;
“ASSISTANT_GUIDE_HEADER” = “Tik op de microfoon en zeg bijvoorbeeld:”;
“ASSISTANT_GUIDE_BACK_BUTTON_TITLE” = “Gids”;
“ASSISTANT_NOT_AVAILABLE_TITLE” = “Siri niet beschikbaar”;
“ASSISTANT_NOT_AVAILABLE_SUBTITLE” = “Verbind met het internet.”;

“ASSISTANT_EDUCATION_TITLE” = “Kan Siri je helpen?”;
“ASSISTANT_EDUCATION_CONTENT” = “Houd de thuisknop ingedrukt om Siri te gaan gebruiken.”;

“ASSISTANT_AVAILABLE_TITLE” = “Kan Siri je helpen?”;
“ASSISTANT_AVAILABLE_CONTENT” = “Siri en de dicteerfunctie zijn nu beschikbaar in het %@. Houd de thuisknop ingedrukt om Siri te gaan gebruiken.”;

“DICTATION_AVAILABLE_TITLE” = “Dicteerfunctie is nu beschikbaar”;
“DICTATION_AVAILABLE_CONTENT” = “Tik op de microfoontoets om de dicteerfunctie in het %@ te gebruiken.”;

“ASSISTANT_GESTURE_DESCRIPTION” = “U kunt ook vragen stellen zonder de thuisknop ingedrukt te houden. Houd de telefoon bij uw oor als het scherm zichtbaar is en begin te praten.”;

“ASSISTANT_NOT_READY_TITLE” = “U kunt Siri binnenkort gaan gebruiken.”;
“ASSISTANT_NOT_READY_MESSAGE” = “Siri wordt dagelijks uitgebreid met nieuwe gebruikers. U krijgt bericht als u Siri kunt gaan gebruiken.”;

Je kunt de Iproj-mappen vinden in /System/Library/CoreServices/springboard.app/. Hetzelfde bestand in iOS 5.0.1 bevatte een aantal vertalingen, maar ook nog veel Engelse termen. Ook stonden er minder regels in het Nederlandse 5.0.1-bestand.

Het bestand wijst er op dat Apple voortgang heeft gemaakt met de vertaling van Siri van het Engels naar het Nederlands. Hoeveel verder ze zijn, is alleen nog de vraag: een groot deel van Siri bevindt zich op de servers van Apple, die worden gebruikt zodra je Siri een vraag stelt. Het is niet mogelijk om te achterhalen welke Nederlandse vertalingen daar wellicht zijn opgeslagen. De termen die in het bestand zijn vertaald, hebben vooral te maken me berichten die je te zien of horen krijgt als Siri geen verbinding maakt met de servers.

Apple heeft de afgelopen tijd weinig gezegd over een Nederlandse versie van Siri. Toen de iPhone 4S in 2011 in Nederland werd geïntroduceerd, verklaarde een woordvoerder dat we Siri op zijn vroegst pas in 2012 in het Nederlands kunnen verwachten.

Siri

Siri is Apple's eigen spraakassistent en hier lees je er alles over. Siri kan informatie voor je opzoeken, taken uitvoeren en apparaten bedienen. Veel apps werken ook samen met Siri en je kunt met de Opdrachten-app je eigen Siri-opdrachten maken. Je vindt hier onze belangrijkste artikelen.

Siri in iOS 11

Reacties: 30 reacties

  1. Wat staat er nu in ios6 denk ik dan gelijk 😛

  2. Ja! Dit zien we terug in iOS 8…….

  3. Origineel geplaatst door Patrick
    Wat staat er nu in ios6 denk ik dan

    Ben inderdaad ook wel benieuwd. Hoop echt dat het snel beschikbaar zal komen, met bijv. een ios 6.1 of 6.0.1.

    Maar met introductie van SIRI werd al gezegd, op z’n vroegst begin 2013 voor NL..

    Dus waarschijnlijk nog even wachten.

  4. Als je deze Nederlandse bestanden zou vervangen met die van English.lproj, zou je dan hier gebruik van kunnen maken? 🙂 Oke de stem waarschijnlijk niet, maar zou grappig zijn als de nederlandse tekst verscheen

  5. Origineel geplaatst door Ruben
    Als je deze Nederlandse bestanden zou vervangen met die van English.lproj, zou je dan hier gebruik van kunnen maken?

    Lijkt me inderdaad een goede gedachtegang, maar kans lijkt me zeer klein. Omdat 99% van SIRI op de servers van apple wordt berekend.

  6. De conclusie lijkt me dan dat de vertaling enorm vetraagd is.
    Ke gaat toch geen plist strings in een iOS 5.x verpakken als je die in iOS 6.0x nog niet eens gebruikt.
    Ze zijn de weg m.i. aardig kwijt daar.

  7. @Sander: Typisch gevalletje ‘ik lees het artikel niet’
    Citaat uit het artikel:

    “De termen die in het bestand zijn vertaald, hebben vooral te maken me berichten die je te zien of horen krijgt als Siri geen verbinding maakt met de servers.”

  8. Als je siri in ios 6 vraagt naar: wat voor talen spreek je, dan noemt hij eng,dui,spain en al ie chineze mikmak en daarna zegt hij ik studeer er nog wat bij dus denk dat nl zeker wel een x komt 😀

  9. Origineel geplaatst door Roelf
    De conclusie lijkt me dan dat de vertaling enorm vetraagd is.
    Ke gaat toch geen plist strings in een iOS 5.x verpakken als je die in iOS 6.0x nog niet eens gebruikt.
    Ze zijn de weg m.i. aardig kwijt daar.

    Briljant hoe een lezer van IPc weet hoe het in elkaar steekt.

  10. Origineel geplaatst door Sofienne
    Als je siri in ios 6 vraagt naar: wat voor talen spreek je, dan noemt hij eng,dui,spain en al ie chineze mikmak en daarna zegt hij ik studeer er nog wat bij dus denk dat nl zeker wel een x komt

    Haha dat deed ik dus ook gister meteen. Heb haar aangemoedigd goed door te studeren maar dat snapte ze meteen weer niet.

  11. Ik denk (hoop) dat het gaat komen in 6.1 ook omdat ze waarschijnlijk bezig zijn met de 3D kaarten. Nou moet Yelp nog gevuld worden

  12. Degelijk nederlands zie ik, er wordt niet getutoyeerd.
    Wel goed nieuws!

  13. Jammer dat de vele Nederlandse apple fans weer worden vergeten bij IOS 6
    Geen Nederlands in SIRI

  14. ik zeg al langer dat siri waarschijnlijk vanaf iOS 6.1 in het Nederlands beschikbaar zal zijn. Ik denk niet vanaf 6.0.1 want die zal waarschijnlijk dienen voor een aantal bugs en dergelijke op te lossen.

  15. Jammer weer geen Dutch In Siri

  16. Origineel geplaatst door Haagsegoof
    Ik denk (hoop) dat het gaat komen in 6.1 ook omdat ze waarschijnlijk bezig zijn met de 3D kaarten. Nou moet Yelp nog gevuld worden

    Dan wacht ik wel op iOS6.1 of anders iOS88. Zie het nut van iOS6 absoluut niet in, is eerder een achteruitgang dan een vooruitgang.

  17. @Bummer: waarom is het een achteruitgang dan?

  18. Hopelijk komt dan ook meteen de damesstem weer terug. Waarom ze dat ooit in versie 5 naar een mannenstem veranderd hebben is me een raadsel!

  19. De achterliggende spraakherkenning software van Nuance kan ook al jaren Nederlands. Maar er natuurlijk wel iemand bij Apple al die slimme truukjes van Siri vertalen naar de wijze waarop Nederlanders die dingen vragen. Ook is de gebruikte Wolfram service bijv niet zomaar in iedere taal beschikbaar.

  20. Ja, misschien toch voor iOS 6.1. Dan zal het minder aandacht trekken xD

  21. Is ios 6 wel goed voor iphone 4 prossor

  22. @iNick: De stem is te wijzigen. Als je Siri op Engels (Verenigde Staten) hebt staan heeft ze een vrouwelijke stem. Heb je haar op Engels (Verenigd Koninkrijk) staan, dan heeft ze een mannelijke stem.

  23. @KK001: Bedankt voor de info, maar… ik bedoelde de NL stem(men). Je kunt wel voor Vlaams kiezen en krijg je ook een damesstem, maar vond juist de NL stem mooi helder. Nu is de mannenstem moeilijker verstaanbaar door het lagere bereik en de lage frequenties in m’n auto…

  24. Ik gebruik Siri nog vrij weinig maar dat is grotendeels omdat de Nederlandse taal nog niet ondersteund wordt. Wanneer de Nederlandse taal wel ondersteund wordt is het wel belangrijk dat er ook meer te doen is met Siri in Nederland, dingen als het reserveren van een film (bioscoop) etc.

  25. Kom op mensen! Een beetje Engels spreken is toch geen moeite!

  26. Toen ik Siri straks vroeg hoe laat het was (iOS 6) antwoordde hij in keurig Nederlands!

  27. Waarom is het vreemd dat ze de taalbestand in iOS5 meebakken .. Als Siri Nederlands wordt, dan gaat dat via een server aanpassing lijkt mij, en is dit in zowel iOS5 en 6 beschikbaar. Lijkt mij juist de meest handige zet, om beide OS’en die Siri ondersteunen te supporten. Dus nee, heeft niks met de weg kwijt zijn te maken.

  28. Goed dat die gast dit ontdekt heeft! TOP

  29. De stembediening is er wel heel erg op achteruit gegaan.hij spreekt alles zo stom uit en verstaat mij bijna niet meer. Gewoon muziek spelen of iemand bellen is een ramp. “Thuis bellen” word zo belachelijk uitgesproken. Dit staat natuurlijk los van Siri in ios 5.0.1 was er echt niks aan de hand. Raar dat zoiets compleet kapot gemaakt kan worden.

  30. Origineel geplaatst door F1WiliamsJeff
    De stembediening is er wel heel erg op achteruit gegaan.hij spreekt alles zo stom uit en verstaat mij bijna niet meer. Gewoon muziek spelen of iemand bellen is een ramp. “Thuis bellen” word zo belachelijk uitgesproken. Dit staat natuurlijk los van Siri in ios 5.0.1 was er echt niks aan de hand. Raar dat zoiets compleet kapot gemaakt kan worden.

    Achteruit gegaan in iOS 6 bedoel je? Of eerder al in jouw ogen? Zou voor mij namelijk een reden zijn om niet te updaten naar 6, vind de stembediening in de auto een van de beste opties op mijn iPhone…