HomeKit-hub: HomePod mini, iPad of Apple TV als woninghub voor HomeKit.

Apple krabbelt terug: iPad toch nog te gebruiken als HomeKit-hub

Je mist dan wel nieuwe functies
Het is vanaf iPadOS 16 niet meer mogelijk om een iPad als woninghub voor HomeKit te gebruiken, als je gebruik wilt maken van de "nieuwe architectuur". Er blijven daardoor nog maar twee opties over.
Benjamin Kuijten -

Update 29 juni 2022: Apple heeft duidelijk gemaakt dat de iPad nog steeds als woninghub voor HomeKit-gebruikt kan worden, als je geen behoefte hebt aan de Matter-functies. Je verliest dan geen functionaliteit, maar krijgt er ook geen nieuwe bij. Hoe dan ook, het is beter om voortaan een Apple TV of een HomePod als woninghub te gebruiken, aangezien die altijd met het stroomnet verbonden zijn. De “nieuwe HomeKit-architectuur” waar Apple over spreekt belooft een betrouwbaardere communicatie tussen apparaten, vooral in huishoudens met veel HomeKit-accessoires. De nieuwe architectuur lijkt vooral te zijn bedoeld voor Matter-accessoires, die geschikt zijn voor meerdere protocollen.

Hieronder volgt ons oorspronkelijke artikel van 9 juni 2022.


Als je je HomeKit-accessoires buiten de deur wil bedienen en wil automatiseren, dan heb je daarvoor een woninghub voor HomeKit nodig. Alle accessoires in huis communiceren met deze hub waar jouw account op staat, zodat de status van de accessoires doorgegeven worden aan jouw iPhone, ook als je dus niet thuis bent en verbonden bent met je eigen wifi-netwerk. Sinds iOS 10 was het mogelijk om ook de iPad te gebruiken als woninghub, maar daar komt nu met iPadOS 16 verandering in. Als je gebruik wilt maken van de nieuwste functies kun je de iPad niet meer als woninghub gebruiken.

iPad geen woninghub meer in iPadOS 16

Apple laat in een voetnoot op haar website weten dat de iPad geen woninghub meer is. Daar is namelijk het volgende te lezen:

Alleen Apple TV en HomePod worden ondersteund als woninghub.

In de instellingen van iPadOS 16 is de schakelaar op dit moment nog wel beschikbaar om de iPad als woninghub in te stellen. Onderaan in de Woning-app staat bij woninghubs vermeld dat alleen een Apple TV en HomePod worden ondersteund als woninghub. In een latere verklaring heeft Apple aangegeven dat je in de toekomst nog wel een iPad als woninghub kunt gebruiken, maar dat je dan geen gebruik kunt maken van de “nieuwe architectuur”.

HomeKit-hub: HomePod mini, iPad of Apple TV als woninghub voor HomeKit.

De iPad was van de drie apparaten altijd al de meest onhandige om te gebruiken als woninghub. De iPad moet namelijk altijd aan staan, verbonden zijn met je wifi-netwerk en dus ook altijd thuis zijn. Als de batterij leeg is of je neemt de iPad ergens mee naartoe, kun je de HomeKit-accessoires namelijk niet meer op afstand bedienen. De Apple TV en HomePod staan sowieso altijd aan en zijn ook altijd verbonden met een stopcontact.

Maar wat is de reden dat de iPad niet meer als HomeKit-hub gebruikt kan worden? Dat heeft misschien wel te maken met de ‘nieuwe architectuur’ die Apple met ingang van iOS 16 en iPadOS 16 voor HomeKit invoert. Bovendien heb je voor Matter-accessoires, die vanaf dit najaar beschikbaar moeten komen, altijd een Apple TV of HomePod nodig als woninghub. Tot slot heeft de iPad geen Thread, een protocol dat steeds vaker gebruikt wordt door HomeKit-accessoires. Dit vind je wel op de HomePod mini en de Apple TV 4K van 2021.

Wil je weten wat er allemaal nieuw is in HomeKit in iOS 16? Dan lees je daar meer over in ons aparte artikel.

Bekijk ook

Woning-app in iOS 16

Dit is er nieuw voor de Woning-app in iOS 16

De Woning-app heeft in iOS 16 een compleet nieuw uiterlijk gekregen met welkome verbeteringen. Ook zijn er nieuwe functies toegevoegd. Dit komt ook naar iPadOS 16. Lees hier wat er zoal veranderd is.

Meer over iOS 16
iOS 16 is de grote update voor de iPhone in 2022. Wil je weten of jouw iPhone geschikt is voor iOS 16, dan vind je in ons artikel het antwoord. Lees ook onze overzichten met de beste iOS 16 functies én de beste iOS 16 details en ontdekkingen. De officiële releasedatum van iOS 16 was 12 september 2022. Lees ook onze review van iOS 16 met ervaringen en check hoe je iOS 16 kunt installeren. De meest recente stabiele iOS-versie is iOS 18.4.

Revisiegeschiedenis:

  • 2022 - 29 juni: We hebben het artikel aangevuld met een nieuwe verklaring van Apple, dat de iPad nog steeds als woninghub gebruikt kan worden in de "oude" architectuur.

iPadOS 16

iPadOS 16 is de grote update voor de iPad uit 2022. Er zitten heel wat nieuwe functies in iPadOS 16, waarbij Stage Manager er vooral uit springt als nieuwe manier om te multitasken. Check of jouw iPad voor iPadOS 16 geschikt is, zodat je weet of je kunt updaten. In tegenstelling tot voorgaande jaren verscheen iPadOS 16 later dan de andere updates: de releasedatum was 24 oktober 2022. Lees ook onze iPadOS 16 review. De update is opgevolgd door iPadOS 17.

iPadOS 16 functies.

Reacties: 17 reacties

  1. Dit vind ik echt een aderlating. Ik moet nu dus een Apple TV of HomePod gaan kopen om mijn HomeKit-apparaten te kunnen blijven bedienen? 😅

    Ik heb momenteel een oude iPad Air in het tv-meubel aan een lader liggen, die is dus gewoon altijd aan. Wat mij betreft is deze beschrijving waarom een iPad onhandig is in dit geval dus niet van toepassing: “De iPad moet namelijk altijd aan staan, verbonden zijn met je wifi-netwerk en dus ook altijd thuis zijn”

    Hij kan ook niet meer geüpdatet worden dus ik neem aan dat het gewoon blijft werken.

    Hopelijk komen er met Thread meer opties, een Apple TV en HomePod heb ik simpelweg niet nodig voor hun primair doeleindes.

  2. Ik begrijp niet waarom apple dit doet, ze hadden het gewoon als losstaande app kunnen aanbieden?

    Of komt er een nieuw stukje apple hardware aan?

  3. Thread heeft ook een HomePod mini nodig..

  4. Wat een belachelijke actie.
    Kunnen ze niks anders verzinnen ?
    Nu moet je dus wat aanschaffen om de hub te kunnen gebruiken?
    Zijn al wat ouder en dit was een prima oplossing

  5. Klinkt als een verkooptruc.

  6. @Ruud: precies, best treurig

  7. Zolang je je iPad niet update naar iOS16 is er zo te lezen niets aan de hand en kan je je iPad gewoon blijven gebruiken als Woninghub. Misschien even duidelijk vermelden in artikel. Voorkomt onbegrip (misschien).

  8. Is de grote (1e versie) HomePod ook te gebruiken voor HomeKit?

  9. @Appeltje: dat is altijd beetje dom verhaal want dan krijg je ook geen beveiliging updates, ja alleen als je apparaat sowieso stout qua updates. Los daarvan je hebt dan sowieso iets wat nooit meer bijgewerkt wordt, nooit met nieuwe mogelijkheden niks…. En je moet voor eeuwig die iPad blijven gebruiken.

  10. (Red.) We hebben het artikel aangevuld met een nieuwe verklaring van Apple, dat de iPad nog steeds als woninghub gebruikt kan worden in de “oude” architectuur.

  11. En maar goed ook 👍🏻

  12. Omdat ik nooit apparaten aan laat staan als ik niet thuis ben, gebruik ik ook de Home kit van Apple niet. Meestal de app van het slimme product zelf om rede dat je daarmee via je iPhone gewoon via 5G het apparaat kunt benaderen. Met Apple Home Kit is dat eigenlijk alleen mogelijk via WiFi, tenzij je dan weer een woninghub gebruikt.
    Waarom niet gewoon rechtstreeks via 5G mogelijk maken voor Apple Homekit, zoals bij Google Home.

    • @hans: Omdat HomeKit-producten van andere fabrikanten geen rechtstreekse verbinding kunnen maken met jouw Apple ID. HomeKit heeft een veiligere verbinding, waardoor accessoires niet zomaar van Apple met jouw Apple ID verbinding mogen maken met de HomeKit-server. Vandaar dat zij altijd een hub nodig hebben die op jouw Apple ID is ingesteld en verbinding maakt met de HomeKit-server.

      Overigens staat een Apple TV of HomePod nooit echt uit (tenzij je echt de stekker uit het stopcontact trekt of met een slimme stekker/tijdschakelaar echt uit zet). Vandaar dat deze twee als HomeKit-hub kunnen dienen.

  13. Ik heb al jaren een iPad aan de muur hangen waar ik alle Domotica in huis bestuur. Deze hangt ook aan permanente stroom, dus een beetje kortzichtig dat een iPad altijd getransporteerd moet kunnen worden. I”

    De Apple TV is toch wel zo’n beetje end of life met integratie van AirPlay in steeds meer tv’s en voor de HomePod heb ik google en een draadloos Denon speaker systeem

    Dus zou fijn zijn wanneer ze hun strategie herzien

  14. Origineel geplaatst door Benjamin Kuijten | iCulture.nl
    @hans: Omdat HomeKit-producten van andere fabrikanten geen rechtstreekse verbinding kunnen maken met jouw Apple ID. HomeKit heeft een veiligere verbinding, waardoor accessoires niet zomaar van Apple met jouw Apple ID verbinding mogen maken met de HomeKit-server. Vandaar dat zij altijd een hub nodig hebben die op jouw Apple ID is ingesteld en verbinding maakt met de HomeKit-server.
    Overigens staat een Apple TV of HomePod nooit echt uit (tenzij je echt de stekker uit het stopcontact trekt of met een slimme stekker/tijdschakelaar echt uit zet). Vandaar dat deze twee als HomeKit-hub kunnen dienen.

    Dank voor je uitleg, zo is het wel wat begrijpelijker. Apple TV en Homepod heb ik niet, ook geen plannen daar toe. Wel een iPad die ik zou kunnen gebruiken en die wil ik niet aanzetten als ik weg ga. Dus vandaar dat de app van het slimme apparaat zelf voor mij dan het beste is.

  15. En nu nog terugkomen op het besluit om de MacBook Pro 2016 geen MacOS Ventura meer te geven….. blijft ongelofelijk!