iPhone 2020 schermformaat: de iPhone 12 van klein naar groot
De afgelopen jaren koos Apple telkens voor twee of drie verschillende formaten, waarbij er een duidelijk onderscheid was tussen OLED- en LCD-schermen. Dit jaar heeft Apple voor ieder wat wils te bieden, al is er duidelijk een voorkeur voor 6,1-inch. Daarnaast heb je de keuze uit extra klein en extra groot: van de compactere 5,4-inch tot de grootste 6,7-inch. En dan is er ook nog de 4,7-inch iPhone SE 2020, die eerder dit jaar verscheen.
In onderstaande tabel hebben we alle schermformaten op een rij gezet.
Formaat | Type | Resolutie | PPI | |
---|---|---|---|---|
iPhone SE 2020 | 4,7-inch | LCD | 1334 x 750 | 326 |
iPhone 12 mini | 5,4-inch | OLED | 2340 x 1080 | 476 |
iPhone 12 | 6,1-inch | OLED | 2532 x 1170 | 460 |
iPhone 12 Pro | 6,1-inch | OLED | 2532 x 1170 | 460 |
iPhone 12 Pro Max | 6,7-inch | OLED | 2778 x 1284 | 458 |
We focussen in dit artikel vooral op het iPhone 12-scherm. Wil je meer weten over de specificaties van de iPhone SE 2020, lees dan meer in ons overzicht.
Schermformaat iPhone 12 (mini)
De iPhone 12 is Apple’s nieuwe standaard iPhone en de opvolger van de iPhone 11. Apple kiest dit jaar voor twee maten: een nieuwe 5,4-inch iPhone 12 mini en de vertrouwde 6,1-inch. Dat betekent dus een nieuw scherm voor de iPhone 12 mini, waardoor gebruikers die op zoek zijn naar een compactere optie meer keuze hebben. Deze is nagenoeg even groot als de iPhone SE of een iPhone 8.
Schermformaat iPhone 12 Pro (Max)
Tot slot de twee Pro-modellen: die zijn in beide gevallen een slagje groter geworden. De iPhone 12 Pro heeft een 6,1-inch scherm (in plaats van 5,8-inch), terwijl de iPhone 12 Pro Max van 6,5-inch naar 6,7-inch is gegaan. Apple heeft gezorgd dat het allergrootste model in zijn algehele vorm ongeveer hetzelfde formaat heeft als de iPhone 11 Pro Max.
Type scherm op de iPhone 12 serie
Apple gebruikt dit najaar voor alle modellen een OLED-scherm. OLED iPhones leveren over het algemeen mooiere kleuren en diepere zwarttinten dan iPhones met LCD-display. Bovendien is OLED energiezuiniger dan LCD, zeker als je veel gebruikmaakt van de donkere modus op de iPhone.
Over de resoluties van de nieuwe schermen zijn we wel te spreken. Op papier heeft de iPhone 12 mini het scherpste scherm van 2340 x 1080 met een pixeldichtheid van 476. Het verschil zul je met het blote oog echter niet zien. De andere iPhones liggen namelijk dicht in de buurt van die pixeldichtheid. Er waren geruchten dat Apple zou werken aan een dunnere schermtechniek voor de duurste iPhone-modellen, maar dat lijkt niet te zijn doorgegaan. Wellicht bewaart het schermteam dat voor volgend jaar.
Wel nieuw is de Ceramic Shield technologie. Apple heeft dit samen met schermfabrikant Corning ontwikkeld en zou tot 4 keer beter moeten beschermen tegen vallen en stoten. Hoe dat in de praktijk uitpakt weten we nog niet, maar er zullen ongetwijfeld waaghalzen opduiken die de proef op de som zullen nemen. Alle iPhones uit de 12-serie hebben deze schermen.
Hoe zit het met de notch?
Alle modellen hebben wederom gezichtsherkenning via Face ID. Er zijn wel geruchten dat Apple ook werkt aan een iPhone met Touch ID in het scherm, maar dat is dit jaar niet aangekondigd. Het formaat van de notch lijkt ook onaangetast, maar omdat de schermranden wat dunner zijn heb je bovenin alsnog wat extra schermruimte. Dat de inkeping nog wel even blijft, is zo goed als zeker. De notch is inmiddels erg herkenbaar en typisch iPhone geworden.
ProMotion definitief niet naar de iPhone 12
Het was een hot topic deze zomer: krijgt de iPhone 12 een ProMotion-scherm? Het hoge woord is er eindelijk uit (of juist niet), want de iPhone 12-serie heeft definitief geen ProMotion-scherm en dus geen 120Hz. Deze techniek zit wel op de iPad Pro en zorgt voor vloeiend beeld, maar kost mogelijk te veel batterij op een iPhone. We verwachten dat Apple dit volgend jaar wel zal toevoegen.
Wil je alles weten over wat Apple heeft aangekondigd? Bekijk dan ons overzicht van Apple’s oktober 2020 event.
- 2020 - 05 oktober: Artikel bijgewerkt met de nieuwste geruchten.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- 'Zo belachelijk dun wordt de iPhone 17 Air in de praktijk' [video] (23-04)
- 'Apple werkt al aan iPhone 17e: nieuw instapmodel komt in mei 2026' (22-04)
- Gerucht: 'Deze nieuwe kleur komt ook naar de iPhone 17 Pro' (22-04)
- Derde beta van watchOS 11.5 voor ontwikkelaars en tweede publieke beta verschenen (22-04)
- Gerucht: 'Apple werkt aan Vision Air in een nieuwe kleur' (17-04)
iPhone 12 Pro Max
De iPhone 12 Pro Max was het grootste toestel van najaar 2020. Het is de opvolger van de iPhone 11 Pro Max maar met een groter 6,7-inch display, ondersteuning voor 5G en een nieuw design met vlakke zijkanten. Dit toestel had de meest uitgebreide camera van de 2020-serie, inclusief een LiDAR scanner voor betere 3D-dieptemeting. Lees ook onze iPhone 12 Pro Max review. Dit model is opgevolgd door de iPhone 13 Pro Max.

OLED, 5G, Face ID, wat komt er nog meer dat ik mijn iPhone 7 wil inruilen voor een nieuw model ?
Wat wil je nog meer?
Zolang er een notch op blijft zitten blijf ik bij mijn iPhone X.
Ik wacht op een echte opvolger van de SE. Dus gewoon een 4 inch. Moeten gewoon een A13 chip stoppen in de huidige SE. Zo simpel kan het zijn. Maar ja, Apple moet weer moeilijk doen en zo klanten die gewoon op de SE zitten, omdat die niet groter willen, wegjagen.
Kan je nu vast zeggen, dat gaat niet meer gebeuren. Je associeert de SE met een kleiner scherm. Wat het eigenlijk is is een hardware upgrade in hetzelfde jasje van een aantal jaren geleden. Net zoals de toenmalige SE een hardware upgrade was in hetzelfde jasje van een aantal jaar daarvoor.
Apple zal zoals het er nu uit ziet voorlopig geen 4 inch iPhone op de markt brengen. Helaas.
@iPineapple: jammer idd.
Apple zelf ziet dat hele toestel niet als een nieuwe SE volgens mij.
Dat doen sites en sommige consumenten.
Het liefst wilde ik ook gewoon 4 inch maar ook deze 4,7 inch is waarschijnlijk de laatste, we zullen uiteindelijk 5 plus inch moeten….
En die lagere prijzen zullen we ook niet weer zien, volgende keer moeten ze op basis van weer duurder toestel een “budget “ toestel uit brengen nou dat gaat mooi de kant van 600€ op ben ik bang misschien nog wel duurder……
Is het in dit rijtje niet iPhone 12 en iPhone 12 Max gezien het verschil in formaat?
Zolang die Apple onwaardige notch er is, géén nieuwe iPhone voor mij.
@Jasper: Die nog prima werkt!!! krachtige toestel voor zijn tijd.
Je oude SE gewoon uit elkaar halen en alle onderdelen vervangen kan ook een optie zijn 😆
Maar inderdaad… ik denk dan de kleinere schermen (voorlopig) verleden tijd zijn. Helaas soms, hoewel een groter scherm ook zijn voordelen heeft.
Ik dacht dat die 5,4 inch iPhone 12 kleiner is dan de SE2 en dus dichter bij de originele SE ligt qua afmetingen. Zie ook
@JK: die lijkt er precies tussen in te komen zitten. ( geen budget toestel trouwens, wat dat betreft geen SE maar als geld niet uitmaakt goede optie)
@Goodijk: Apple doet niet moeilijk, misschien moet jij gewoon accepteren dat er geen 4 inch toestel meer komt. Er is blijkbaar onvoldoende markt voor een 4 inch telefoon behalve in de ogen van SE gebruikers. Dit geldt hetzelfde voor de notch, mensen moeten de notch gewoon accepteren want de notch zal voorlopig niet verdwijnen.
Jammer dat de formaten steeds groter worden, begint meer op een iPad mini van een paar jaar geleden te lijken.
Wil niet veel zeggen maar Apple gaat denk nog geen iPhone twaalf lanceren zoals wordt beweerd, ik denk dat dit jaar iPhone 11S uit komt dan 12 of iPhone 12 komt erbij in een duurdere exemplaar!
Ik zou graag de afmetingen in cm/mm willen weten van de toestellen. Dus niet alleen de schermgrootte.
…is er nog wat veranderd aan de ‘bezels’.
Moet wat mij betreft nog een paar ‘strepen ‘ smaller kunnen.
Wellicht wishfull thinking 🤔
(Red.) Artikel bijgewerkt met de nieuwste geruchten.
Ik kon niet wachten, maar geen homeknop in scherm dan geen nieuwe iPhone. Betalen met de XS Max Face ID en zij knop is waardeloos.
@Cristien: denk dat je een Watch moet overwegen! Mijn oude SE betaald lekker trouwens maar de Watch ook.
Zeker ook nu met mondkapjes hebben de oudere iPhones nu een streepje voor!
Het zou mooi zijn als er TouchID in de aan/uit knop komt zoals in de nieuwe iPad Air 2020🤞🏻
Ik wil touch id terug… aangezien mondmaskers nog heel lang niet gaan verdwijnen….
Die pro motion ook weer, het uit smeren van dingen , zeggen nu dat neemt teveel batterij maar volgend jaar is t er. Dus dan neemt t geen batterij 🔋? Volgend jaar moeten ze ook wat hebben kunnen ze dat dan groots aankondigen, zie dat echt als opzet. Ze hebben nu wel 5g en de kleine iPhone 12, volgend jaar moet er ook wat nieuws zijn. Dan promotion en volledig 5g.
Wat een gejank en gezeur weer dat dit of dat er niet op zit.
Het is heel simpel, je koopt hem of niet.
Staat het je niet aan? Koop dan een ander merk of model wat je wel aan staat, of koop gewoon niets
Er worden allemaal geruchten de wereld ingegooid van, dit komt er op of dat komt erop. Zit het er dan niet op dan is de wereld haast te klein.
Apple heeft toch niet gezegd dat het er op zou komen?
Het is hun keus, vind je dat niet leuk dan neem je de telefoon niet zo simpel is het.
Ik ben er tevreden mee.
Een overzicht van alle formaten en gewicht van de iPhone 12 met een vergelijking van vorige modellen zou een mooie aanvulling kunnen zijn.
Er zit best wel wat verschilenl tussen de modellen X/XS/11 vs 12 en de Max varianten.
Zelf twijfel ik namelijk of ik voor de 12 Pro Max moet gaan of de gewone Pro qua formaat.
Waarom dan destijds een iPhone X gekocht,als je dat niet wilt ?
De mini is vanaf midden november te bestellen. Maar vanaf wanneer is deze te zien in de Apple store? Vanaf morgen of ook pas vanaf november?
@Mick: Vanaf 13 november.
Kanttekeningen is natuurlijk wel dat in dit geval de afmeting van de behuizing van de 5,4 kleiner is dan die van de se 2020. Ik ben ook voorstander van een kleiner model maar het gaat dan wat mij betreft wel om de totale afmeting en niet om het aantal inch van het beeldscherm.
Ik ben super blij met de aankondiging van de mini, ik vind het design vanaf de iPhone 6 echt niks en zat echt te wachten op een kleinere iPhone met wel gewoon volle specs. Enig ding vind ik wel altijd nog dat de camera uitpuilt. Ik zou nog steeds zeggen, maak heb dikker probleem opgelost en meer ruimte voor een grotere accu.
Toch zo jammer dat het 5.8 model verdwenen is , veel mannen stoppen die in de broekzak , maar een 6,1 met hoesje in je jeans stoppen is een probleem , en een 5,4 is wat klein , die 5,8 was perfect daarom sla ik over en terug xs gekocht , die overigens perfect en snel is , akkoord geen 5 G maar dat werkt toch nog niet overal , Mvg jan
Waar zijn de leren hoesjes?
In de Apple Store kan je die vergelijking makkelijk maken.
@Lard: worden nu 2 dingen door elkaar gehaald. De 12 mini is geen budget toestel , de SE wel ( zogenaamd, nog een slomp geld) maar ik wil uiteindelijk ook een mini en geen SE meer, te gedateerd. Wacht wel tot de prijzen veranderen en er ook gebruikten verschijnen. En de oude SE heeft iOS 14 en kan dus makkelijk zelfs de opvolger van de 12 halen.