Zo kan het functiepaneel van de iPhone 8 werken

De iPhone 8 krijgt waarschijnlijk een apart functiepaneel, maar wat zou je hier in de praktijk allemaal mee kunnen doen? Deze nieuwe concepten geven een goed beeld, maar wat gebeurt er met de homeknop?
Benjamin Kuijten -

Geruchten, concepten en voorspellingen: we zitten weer volop in het geruchtenseizoen met betrekking tot de nieuwe aankomende iPhone. Terwijl het nog even duurt voordat de iPhone 8 in september aangekondigd gaat worden, gaan creatievelingen aan de slag met nieuwe concepten. Deze keer geeft een nieuw concept van iDropNews een beeld hoe het functiepaneel eruit kan zien.


Concept iPhone 8 met functiepaneel.

iPhone 8-functiepaneel

In februari 2017 werd voor het eerst gesproken over de komst van een zogenaamd ‘function area’. Volgens Apple-analist Ming-Chi Kuo krijgt de iPhone 8 een aanraakgevoelig vlak onder het scherm, op de plek waar nu de homeknop zit. Dit functiepaneel zorgt samen met de rest van het scherm voor een schermformaat van ongeveer 5,8-inch. Maar wat kan Apple allemaal doen met zo’n functiepaneel?

Bekijk ook

iPhone 8 concept

‘iPhone 8 krijgt functiepaneel, geen Touch ID-knop’

Apple wil de Touch ID-knop in de iPhone 8 vervangen door een functiepaneel met virtuele knoppen, zegt analist Ming-Chi Kuo.

In deze nieuwe concepten is te zien hoe het functiepaneel gebruikt kan worden in Safari, de Foto’s-app, bij het beantwoorden van een telefoongesprek en voor het bedienen van je muziek. Bij een inkomend telefoongesprek, kan het functiepaneel knoppen tonen om het gesprek te beantwoorden, te weigeren, een reminder in te stellen of om snel een bericht te sturen. Dit komt overeen met de knoppen die je nu al hebt op de Touch Bar in de nieuwste MacBook Pro.

Functiepaneel iPhone 8 in concept met Safari en Foto's.

Tijdens het navigeren door Safari vind je de knoppen in de taakbalk nu in dit functiepaneel. Doordat de tabbladen-, leelijst-, deel- en navigatieknoppen zich nu helemaal onderaan bevinden, is er op de rest van het scherm meer plek voor de webpagina’s. Een ander voordeel is dat deze knoppen nu altijd in beeld kunnen blijven, terwijl deze nu tijdens het scrollen van beeld verdwijnen. In de Foto’s-app worden de bewerkingsopties onderin getoond, waardoor de foto in bijna het volledige formaat getoond kan worden.

In het beginscherm kan het functiepaneel volgens het concept ook nog gebruikt worden om de huidige muziek te tonen. Linksonder vind je de albumhoes met daarnaast de titel, artiest en afspeelknoppen. Dit komt enigszins overeen met de Huidige-balk die je nu al binnen de Muziek-app vindt. Tot slot is in de renders ook de Touch ID-sensor in het functiepaneel verwerkt, waardoor deze dus niet aan de achterkant hoeft te zitten of helemaal afwezig is. Of Apple het voor elkaar krijgt om dit daadwerkelijk te realiseren, is nog onzeker. Het iPhone 8-scherm zorgt voor uitdagingen vanwege de Touch ID-sensor.

iPhone 8 functiepaneel met telefoonoproep.

Toch blijven we ook na dit concept nog met een hoop vragen zitten. Zo is het onduidelijk hoe je vanuit een app terugkeert naar het beginscherm, als er onderin allerlei andere appspecifieke knoppen in beeld staan. Een optie is dat Apple hiervoor gebruikmaakt van 3D Touch. Door hard op het functiepaneel te drukken, zou je terug kunnen keren naar het beginscherm. Desalniettemin geeft het concept stof tot nadenken wat Apple van plan kan zijn met een functiepaneel, al is het ook goed mogelijk dat de praktijk minder spectaculair is.

Bekijk ook

iPhone 8 mockup

Waarom het iPhone 8-scherm Apple voor extra uitdagingen stelt

Als Apple bij de iPhone 8 kiest voor een Touch ID-sensor onder het scherm, dan staan ze voor behoorlijke uitdagingen. Zeker als Apple wil vasthouden aan de eigen oplossing van Authentec.

Reacties: 11 reacties

  1. Ik begrijp helemaal niks van dit telkens terugkerende gerucht… Een functiepaneel? Wat voegt dat toe aan een gewoon scherm? Het enige dat toegevoegd moet worden is Touch ID in het scherm zelf; dat is Apples grootste uitdaging. Verder kan alles wat er op een zogenaamd ‘functiepaneel’ kan, ook op een gewoon scherm.

    En voor wat betreft de homeknop: daar is 3D Touch al voor uitgevonden: harder drukken onderaan (of op) je scherm kan prima dienen als vervanging. Of voor mijn part knijpen in je iPhone, zoals met de Mighty Mouse al kon.

    Kortom: een ‘functiepaneel’ lijkt verdacht veel op het virtuele clickwheel die in allerlei iPhone-concepten opdook, voor de komst van de iPhone in 2007.

  2. Ik vind deze renders er niet erg gebruiksvriendelijk uit zien, hoe ga je dan naar het hoofdmenu?

  3. @Stefan: Dat is wat de schrijver van het artikel zich toch ook af vraagt?

  4. Ik vraag mij (net als Marc) ook steeds af waarom dit gerucht van een functiepaneel vandaan komt. In mijn beleving sla je dan juist de plank mis, dan heb je nog steeds geen volledige benutting van het scherm. Dan wordt de huidige onbruikbare ruimte vervangen voor een “electronische”. Lijkt mij logischer (als ze het technisch voor elkaar krijgen) om de touch ID onderin het scherm te verwerken, maar verder de functionaliteit van de apps gelijk te laten. Met het voordeel dat je het hele scherm kan benutten. Als vervanging van de homeknop wat harder drukken onderaan het scherm (3D touch).

  5. Waarom zou Apple niet een aparte touchbar inbouwen?

  6. Hoop dat dit er nooit komt.

  7. Geruchten seizoen? Dat zou impliceren dat het ook wel eens ophoud. Erg vermoeiend als die renders, plaatjes en onzin.

  8. Nou ik vind het wel een tof idee, en heel handig om apps zelf de invulling te laten bepalen. Apple verzint vast wel een manier om het mooi en vloeiend te laten werken. Overigens denk ik dat het gewoon de benaming is voor een software onderdeel dat standaard onderin beeld te zien is. Geen hardwarematig paneel.

  9. Straks zijn er zoveel verwachtingen dat de iPhone 8 alleen maar kan tegenvallen straks

  10. Laat maar komen die functie paneel!
    LG had dat met de V10 en V20 dat ze een extra scherm hadden met relevante info en Samsung heeft dat met dat always on display.

    Met iOS hebben wij dat ook dat onze laatstgebruikte apps als snelkoppeling op het vergrendelscherm staat. Als ze nu deze veranderen naar dat vind ik alleen maar super.

  11. Origineel geplaatst door Qlobster
    Waarom zou Apple niet een aparte touchbar inbouwen?

    Ja, goed idee! Een touchbar om het scherm van m’n iPhone te bedienen! Misschien op m’n Apple Watch ingebouwd. Of op de rug van m’n hand getatoeëerd!