Apple heeft jarenlang smartphones met 4- en 4,7-inch scherm gemaakt. Die voldeden prima, maar misschien heb je je langzamerhand afgevraagd of het niet tijd is voor iets groters. Je hebt dan twee keuzes: je stapt over naar een van de Plus-modellen zoals de iPhone 7 Plus of de iPhone 8 Plus. Of je kiest voor een randloos model. Op termijn zul je eraan moeten geloven, want Apple maakt geen opvolger van de iPhone SE meer. In dit artikel vertellen we je mogelijkheden.
In 2018 is Apple overgestapt naar grotere formaten, vanaf 5,8-inch. Dat is ook meteen de kleinste maat die je momenteel kunt aanschaffen, terwijl de goedkopere iPhone XR met een schermformaat van 6,1-inch in de winkels ligt. Ook dat is een prima optie als je toe bent aan een nieuwe iPhone en niet weet wat je moet kiezen. Eigenlijk kon Apple niet veel anders, want rivalen zijn al veel eerder begonnen met het uitbrengen van smartphones met supergroot scherm. De Samsung Galaxy Notes-serie is daarbij het meest bekend, maar ook Xiaomi, Oppo, Vivo en Huawei bieden smartphones met minimaal een 6-inch scherm. Die merknamen zeggen je misschien niet zoveel, maar ze zijn erg belangrijk in de Chinese markt.
Op deze punten ga je erop vooruit:
- Meer kijkplezier: We gebruiken onze iPhones steeds vaker voor streaming video, zoals Netflix en YouTube. Een groter scherm betekent een grotere ‘bioscoop op zak’. Misschien vond je het kijken van video’s op je scherm tot nu toe wat behelpen, omdat je lang niet alle details goed kunt zien. Maar met de komst van de grotere schermen is dat voorbij. Als je de iPhone op kijkafstand houdt, wordt je meegezogen in de tv-serie.
- Makkelijker leesbaar: Hoe groter het scherm, hoe beter je teksten op het scherm kunt aflezen. Dat is handig als je langzamerhand toe bent aan een leesbril. Maar ook als je nog jong bent kan zo’n groter scherm prettig zijn omdat je veel meer informatie op het scherm krijgt.
- Je hebt minder vaak je computer nodig: Sommige dingen zou je vroeger nooit op je iPhone hebben gedaan. Vooral toepassingen waarbij wat meer ruimte op het scherm nodig is, zoals fotobewerking of gamen. Met een groter scherm ontdek je opeens dingen die je eigenlijk net zo goed met je iPhone kunt doen. Zo kun je alvast je e-mail opruimen als je onderweg bent, terwijl je voorheen had gewacht tot je weer achter de computer zat. Ook toepassingen als het lezen van een krant zijn op grotere schermen nou net iets prettiger.
- Je doet veel meer met je smartphone: Misschien heeft de Schermtijd-functie je met de neus op de feiten gedrukt: we grijpen relatief vaak naar onze iPhone. Steeds vaker trouwens, voor toepassingen die eerder nog niet mogelijk waren of heel anders werden aangepakt. Zoals het bedienen van je auto op afstand of het reserveren van een tafeltje in een restaurant. Vroeger zou je bellen, nu pak je je iPhone en reserveer je online.
Uiteraard zijn er ook wel wat nadelen als je overstapt naar een iPhone met groter scherm:
- Het past moeilijker in je broekzak: Maak je je zorgen of een grotere iPhone nog wel makkelijk mee te nemen is, dan kun je het beste kiezen voor een van de nieuwere randloze modellen, zoals de iPhone XS of de iPhone XR. Dan profiteer je namelijk wel van het grotere scherm, maar blijft de behuizing lekker klein.
- Het is vaak wat duurder: De 4,7-inch iPhone 8 lag bij de introductie voor €810 in de winkel, terwijl de 6,1-inch iPhone XR minimaal €859 moet kosten. Iets duurder dus, maar je krijgt er ook wel wat meer voor terug. Zo is de schermresolutie van 1.334 x 750 pixels naar 1.792 x 828 pixels gegaan. Verhoudingsgewijs is het dus niet veel duurder geworden.
De vraag is natuurlijk: welke wordt het dan? Je kunt het beste een iPhone XR kopen als je lang met je toestel wilt doen en het budget ervoor hebt. Mensen die wat krapper bij kas zitten, kunnen nog steeds goed terecht bij eerdere toestellen zoals de iPhone 8. Lees ook onze vergelijking iPhone XR vs iPhone 8 om een beter idee te krijgen welke bij jou past.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Gerucht: 'Apple werkt aan Vision Air in een nieuwe kleur' (17-04)
- 'Zo komt de achterkant van de iPhone 17 Pro eruit te zien' (17-04)
- Tweede beta van watchOS 11.5 voor ontwikkelaars verschenen (en eerste voor publieke testers) (14-04)
- Apple viert 10 jaar Activiteit-app met speciale uitdaging (en een exclusieve fysieke pin) (14-04)
- 'Apple werkt aan de Vision Pro 2: dit wordt er aan verbeterd' (14-04)
Je kan schrijven wat je wilt, ik wil gewoon als telefoon + smartphone een klein toestel, dus SE2.
Voor alles anders heb ik een iPad, Mac etc
Ik ben recentelijk overgestapt van de iPhone 7 naar de iPhone SE. Prima toestel, prima formaat. Hoeft voor mij echt niet groter. Daar heb ik een iPad voor.
Heb sinds anderhalve week de XS Max (kom van een iPhone 8 Plus). Maar het went echt zo snel dat grote scherm!
Zou niet meer terug kunnen 😄
Puntje “Makkelijker leesbaar”, is tegenstrijdig. Als het scherm in zoom mode staat zie je net zoveel content als op een kleiner scherm, maar dan groter en dus beter leesbaar. Zonder zoom is er wel meer content, maar nog steeds klein.
Overigens is content op de X, Xs en Xs Max wel iets beter te lezen omdat die door super retina tekst en plaatjes nog wat scherpere weergeven. Ook hebben die een iets grotere logische punten (163 ppi voor retina schermen, incl. Xr tegen 152,7 ppi voor de super retina schermen.) De Xr en Xs Max geven net zoveel content weer (evenveel logische punten) maar het verschil in ppi zorgt er voor dat het Xs Max scherm 0,4″ groter is.
En bij het puntje “Het past moeilijker in je broekzak” is het ook grappig dat er niet gekeken is naar het volume van de telefoon. De iPhone Xr is het grootste toestel, qua volume. Komt omdat die een stuk dikker is dan de Xs modellen.
Ook raar dat het advies toch is om voor een van de schermvullende modellen te kiezen omdat de behuizing lekker klein blijft. Dat terwijl de Xs Max en Xr de grootste iPhone’s tot nu toe zijn. Ook de X en Xs zijn groter dan de 4,7″ modellen. Alleen de 5,5″ Plus modellen zijn verwaarloosbaar kleiner om dat nog een argument in hun voordeel te laten zijn.
Het belangrijkste nadeel wordt niet genoemd: bediening met één hand kan niet meer.
@Justin: Dat dacht ik ook. Voorheen plus modellen gehad, vervolgens de X en nu naar de Xs max. Na paar dagen omgeruild voor een xs. Max is me, tot mijn enorme verbazing, te groot. Merk dat ik last krijg van mijn handen en het niet lekker ‘zit’ in een broekzak. X blijkt voor mij optimale maat.
4,7 inch is voor mij het beste formaat, niet te groot en niet te klein. Jammer dat Apple ook mee gaat in de trend van dat alles groter moet.
Zolang als m’n SE het blijft doen blijf ik ‘m gebruiken. Misschien tussentijds de batterij een keertje vervangen, maar dat zijn de kosten ook niet.
@RobH: inderdaad!
Hier de overstap van een 7+ naar Xsmax ideaal zo’n groot scherm, thuis staat de pc te verstoffen, de iPhone had al meeste functie overgenomen icm Synology.
Foto’s bestanden video’s etc ideaal. En dan is zo’n groot scherm ideaal. Maar ook onderweg/werk ff Netflix/YouTube is het scherm perfect voor.
Et is nog een andere optie. Overstappen op Android. Ik heb het nog nooit gebruikt dus kan niet vergelijken maar als Apple de huidige zotte prijzen handhaaft, dan overwegbomen zeker een overstap. Ze hebben mooie hardware maar niet tegen elke prijs.
Jammer dat Apple zijn gebruikers niet langer de keus laat, 5(S)/SE formaat blijft toch verreweg het handigst en ik zou igv een randloos pakweg 5” SE formaat iPhone vrijwel zeker daarvoor hebben gekozen.
Dat gezegd hebbend is de XR in zijn soort (phablet) nu wel het beste compromis, dankzij de smalle bezels heb je een mooi groot scherm bij toch nog enigszins hanteerbare afmetingen. Tot mijn verrassing past hij bv wél in sommige broekzakken, maar maar nét en zeker niet altijd in elke broek zodat een SE altijd comfortabeler is en soms de enige mogelijkheid. Accu bv is echter weer echt fantastisch van de XR.
Dus zoals het artikel al aangeeft heeft elk zijn pro’s en cons. Kan en wil niet kiezen, en heb daarom ervoor gekozen (!) mijn SE via duo-SIM (afwisselend) náást een XR te blijven gebruiken. Van dag tot dag en gelegenheid tot gelegenheid simpel kiezend welk van beide dán het beste compromis is, met als globaal uitgangspunt SE onder werktijd (toch vnl bellen) en XR in vrije tijd (immers meer web/multimedia gebruik en niet altijd ‘n stopcontact in de buurt) 🤔
Alweer bijna twee jaar plezier van de SE die zo bovendien gewoon in gebruik blijft, dus ‘t schuldgevoel over overconsumptie, wegwerpmentaliteit en decadentie valt ook mee 😇
Er is nog een andere optie. Overstappen op een niet iOS-toestel. Ik heb ze nog nooit gebruikt dus kan niet vergelijken maar als Apple de huidige zotte prijzen handhaaft, dan overweeg ik zeker een overstap. Apple heeft mooie hardware maar niet tegen elke prijs.
Nou, dan is dit mijn laatste iphone denk ik.
Ik ben van de 7 naar een XR gegaan, geweldig, wat een verademing! En hij past nog best goed in mijn broekzak…
Heb nu de Xs, kom van de 7. Vind het formaat van het toestel ideaal. Scherm is prima, maar dat was het op de 7 en daarvoor de 5s ook. Voor mij hoeft dit niet groter, daar heb ik mijn iPad voor.
Heb nu de Iphone XS. Zou nooit een kleiner scherm dan dit willen hebben.
Onlangs overgestapt naar een XS, ondanks de voordelen (waterdicht, accuduur) mis ik het kleine formaat enorm. Veel moeite om met één hand de XS te bedienen en deze is toch een stukje zwaarder. Zodra er een nieuw, klein formaat iPhone op de markt komt ben ik om 🙄
Ik zit te denken om vanaf nu alleen nog maar broeken te kopen met grote* broekzakken.
Voor in de toekomst, wanneer de telefoons nog groter worden.
Aan de ene kant hoop ik dat de broek fabrikanten deze trend nu doorhebben en met ons meedenken.
Anderszijds hoop ik stiekem toch op gewoon handzame smartphones.
Begrijp me niet verkeerd, de X bevalt me prima, maar het formaat is in sommige broeken net te ongemakkelijk qua comfort.
*misschien dat langere broekzakken beter zijn dan grotere, hoef ook weer niet hele brede broekzakken namelijk.
Ben benieuwd wat de toekomst brengt!
Heb een 6 en een SE, waarbij mijn voorkeur absoluut naar de snelle handzame SE gaat. Echt niet te begrijpen dat die geen opvolger krijgt.
“Ben jij toe aan een iPhone met groter scherm?”
NEE! Ik ben toe aan een toestel met de schermgrootte van de iPhone 8 en geen randen. Ik hoef helemaal niet zo’n belachelijk groot toestel, ik wil ‘m gewoon comfortabel met één hand kunnen bedienen. Ik ben doodongelukkig met de richting die Apple nu opgaat en zie mezelf dan ook geen toestel met de grootte van een iPhone Xs of Xr kopen. Apple loopt gewoon Samsung achterna met die grote schermen, bah!
Inderdaad.
Had tot recentelijk een 7 plus en een X,vond de 7 plus erg ongemakkelijk in gebruik past slecht in je hand met telefoneren en past haast in geen enkele binnenzak,ik vond hem erg onhandig en de X stukken prettiger in gebruik vandaar dat ik er dit jaar een Xs heb bij genomen,voor mij een prima formaat
Sorry hoor; maar de punten die worden genoemd als reden waarom je erop vooruit gaat met een groter scherm zijn wel wat “gezocht”. Het gaat nog wel even duren voordat mijn iPhone mijn laptop gaat vervangen en op een 6.1 inch scherm wordt je niet echt een tv serie ingezogen….Doe mij dan maar mijn 55 inch tv met surroundgeluid
Helemaal mee eens. Te zot voor een telefoon eur 800 plus betalen. Als Windows Phone er nog maar was geweest, echt jammer. Heb nu een SE maar mis de sublieme fotokwaliteit van mijn Nok en het gebruiksgemak. Android geprobeerd, maar is niet mijn ding.
Sinds Apple iPhones heeft met groot scherm (iPhone 6 Plus?!) heb ik die en het bevalt uitstekend! Ik doe er idd bijna alles mee. Nieuws lezen, kranten, tijdschriften, whatsapp voor privé en werk, e-mailen, foto’s maken, veel research op internet, al m’n bankbetalingen, Facebook en allerlei andere social media, YouTube en tv kijken en ga zo maar door. Ik gebruik m’n MacBook nog maar zelden. Alleen als ik echt Word documenten moet schrijven of iets op grote webshops wil uitzoeken, bijvoorbeeld vliegtuigboekingen vakanties. Dan is een MacBook handiger. Maar verder >>> m’n iPhone Xs Max! En wie zegt dat ie groter is dan bijv iPhone 6 Plus of 7 Plus. Vrijwel even groot. Misschien scheelt het een millimeter. Alleen het scherm is een stuk groter!
Zelfde hier en blij dat ik het gedaan heb
@Tom: ik heb daar ook rod gekeken,maar ook daar lukt t bijna niet meer.
Alleen budgetmodellen zijn nog wel s kleiner en de compact serie van sony maar ook die worden langzaam groter.
Maar het is niet gezegd dat kleinere gsm s nooit terug komen…….
Of t gaat op termijn helemaal naar iets anders toe zoals horloges , daar zijn ook geen grote schermen te verwachten.
De opmerking 5,8 is t kleins verkrijgbare is onjuist, de iPhone 7&8 zijn nog steeds te koop met 4,7.
Sinds de iPhoneX ben ik overtuigd dat dit formaat de ‘sweet spot’ is. Het heeft hetzelfde schermformaat als de vroegere Plus toestellen maar in een formaat dat ook nog in je broekzak past. Ik hoef niet groter dan wat de iPhoneX of iPhoneXS biedt.
Liever geen grotere iPhone maar een hogere resolutie, en minder whitespace.
In al die jaren is het scherm wel groter geworden maar lijkt het ook alsof je minder content op je scherm hebt.
Op mijn iPad neemt het toetsenbord de helft van het scherm in, why?!?!?!