Minister wil vanaf 2015 IMEI-blokkering voor gestolen telefoons

Minister Opstelten wil per 1 januari 2015 gestolen toestellen blokkeren op basis van IMEI-nummer.
Gonny van der Zwaag | iCulture.nl -

opsteltenMinister Opstelten van Veiligheid en Justitie hoopt voor 1 januari 2015 een wet te hebben ingevoerd, die providers verplicht om IMEI-nummers van gestolen telefoons te blokkeren. Al sinds 2013 wordt gepleit voor zo’n maatregel: Opstelten hoopte eerder dat het systeem al in de zomer van 2013 zou worden ingevoerd, maar dat plan liep spaak. Bovendien is een IMEI-blokkade verre van waterdicht. Dievenbendes werken vaak internationaal en een Nederlandse blokkering van het IMEI-nummers heeft daardoor maar weinig zin. Bij Android-telefoons is het bovendien mogelijk om het IMEI-nummer te wijzigen.


In augustus 2013 pleitte de Amsterdamse burgemeester Van der Laan nog voor een snelle invoering, omdat in zijn stad tientallen telefoons per dag worden gestolen. Het idee is dat je bij de diefstalaangifte bij de politie meteen je IMEI-nummer doorgeeft, waarna deze door de Nederlandse providers wordt geblokkeerd. In het eerste kwartaal van 2014 zou er een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer moeten gaan, waarna de Eerste Kamer er ook nog naar moet kijken. CDA-Kamerlid Sybrand van Haersma-Buma heeft nu bij Opstelten opnieuw gepleit voor het versneld invoeren van de wet, om diefstal van mobiele telefoons beter te kunnen aanpakken. Opstelten reageert met de mededeling, dat uit ervaringen in andere landen blijkt dat het aantal straatroven met 20% daalt na invoering van de IMEI-blokkering. In landen als Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Verenigd Koninkrijk worden gestolen telefoons al geblokkeerd op basis van IMEI-nummer. Opstelten belooft haast te maken:

Het traject om de zogenoemde IMEI-blokkering in Nederland wettelijk verplicht te stellen is in volle gang. Het conceptwetsvoorstel zal binnen enkele weken in consultatie gaan, zodat het voorstel tot wijziging van de Telecommunicatiewet voor het zomerreces bij de Kamer kan worden ingediend. Alles is erop gericht om de wetgeving van kracht te laten zijn per 1 januari 2015.

De invoering van de wet duurt zo lang omdat een aanpassing van de Telecommunicatiewet nodig is. Maar ook bleek tijdens eerdere pogingen om een dergelijke IMEI-blokkering in te voeren, dat de Nederlandse providers niet zitten te springen. Vodafone uitte kritiek op de maatregel en vindt het niet de ultieme oplossing.

Lees ook: iPhonediefstal: wat kun je ertegen doen?

Foto via: Maarten Dirkse

Reacties: 10 reacties

  1. Dus in het buitenland werken ze gewoon nog… Heeft ook niet erg veel zin dan. Worden ze doorverkocht in het buitenland met als onderschrift: niet in Nederland te gebruiken.

  2. @bennebroek: In landen als Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Verenigd Koninkrijk worden gestolen telefoons al geblokkeerd op basis van IMEI-nummer. Opstelten belooft haast te maken

  3. Als die Hollandse providers de geblokkeerde (blacklisted) IMEI doorgeven aan de CEIR, zoals providers in andere landen dat doen, dan is de IMEI geblokkeerd op alle GSM-netwerken.

  4. Gewoon het zelfde systeem hanteren als de andere landen die het al doen en de nummers delen daarna zo snel mogelijk Europees invoeren

  5. Gelukkig is een iphone op ios 7 volledig te blokkeren.

  6. Werd tijd dat ze dit gingen invoeren. Andere landen doen dat al jaren.
    Tevens ben ik het er mee eens dat ze dit centraal in Europa moeten vastleggen. Hierdoor word het nog makkelijker om diefstal tegen te gaan. Een dief heeft er dan weinig aan om het toestel te verpatsen en als er een semi hell angel figuur er tussen zit die geflashed door zo’n dief, zal die dief ook automatisch stoppen 😛

  7. Ik weet niet of het nou zo verstandig is om ergens een mogelijkheid in te bouwen om mobiele telefoons op afstand te blokkeren….
    Daar zouden verschrikkelijke dingen mee gedaan kunnen worden. Zowel door hackers als door de overheid.

  8. Wel logisch dat er nergens, ook niet in de link staat hoe je nou aan je imei nummer komt?

    Ik kan zelf ook wel even googele, daar niet van maar had er wel bij gemogen denk ik?

  9. Dit systeem is NIET waterdicht.
    Het imeinummer kan altijd van de sticker afgelezen worden, dus kan iemand makkelijk zo’n imeinummer doorgeven, om iemand een kloot af te trekken… Er zou dan standaard bij ELKE melding de identiteit van de ‘melder’ bijgehouden moeten worden om dit systeem waterdicht te maken !

  10. @Guido: Bij een aangifte wordt ook de identiteit van de aangever (in persoon) gecontroleerd.
    Valse aangifte en een simpele privé lawsuite … Als dat het je waard is.

    @Anonymous: mobiele telefoons blokkeren kan/gebeurd al jaren …