Nederlander bedient smart home liever met telefoon dan met smart speaker
Nederlander geeft voorkeur smartphone voor bediening smart home
De Nederlandse huishoudens worden alsmaar slimmer en slimmer. Er zijn steeds meer smart home producten te vinden in de Nederlandse woningen, zo blijkt uit onderzoek van Multiscope. Toch verkiest het merendeel ervoor om deze producten met een telefoon te bedienen in plaats van een smart speaker.
Uit het onderzoek, dat is gehouden onder 6.300 Nederlanders, blijkt dat vier op de tien Nederlanders (39%) hun smart home producten zoals slimme verlichting bedienen met hun smartphone. Hierna volgen de afstandsbediening (8%) en de tablet (7%) als manieren om hun smart home aan te sturen. De speaker volgt op afstand met 6%. Het resultaat is ook niet zo verwonderlijk, aangezien veel meer mensen een smartphone in huis hebben dan één van de andere apparaten.
Smart speaker blijft achter
Hoewel het aantal smart home producten blijft groeien in de Nederlandse huiskamers, blijft de smart speaker achter. Een groot deel van de Nederlanders staat volgens het onderzoek negatief tegenover spraakcommando’s. 22% staat hier positief tegenover. De speakers blijft dan ook steken op 6% als het gaat om het bedienen van je smart home producten, die steeds meer te vinden zijn in de huiskamers. Behalve via een speaker kun je spraakbediening ook gebruiken via je smartphone, maar daar is in dit onderzoek geen onderscheid in gemaakt.
Uit het onderzoek van Multiscope blijkt dat twee op de vijf huishoudens in bezit is van één of meerdere smart home producten. Dat is een stijging van zes procentpunt ten opzichte van 2018. Denk hierbij aan smart lampen, thermostaten of beveiligingscamera’s. Thermostaten is met 21% de populairste categorie.
Er zijn tegenwoordig tal van smart speakers op de markt. Uit het onderzoek blijkt niet welke modellen het populairst zijn. De HomePod zit daar waarschijnlijk niet bij, want de speaker van Apple is nog steeds niet in Nederland verkrijgbaar. Apple bracht in 2020 wel nog de kleinere en goedkopere versie van de HomePod uit, de HomePod mini.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Deze transparante AirPods kun je niet kopen (11-04)
- Opinie: Aankomende WWDC-keynote wordt belangrijkste Apple-presentatie in jaren (en dit is waarom) (13-03)
- Het einde van de vijftig tinten spacegrijs: overzicht van een van Apple's meestgebruikte kleur (06-03)
- ELEGNT is Apple's robotlamp met menselijke gedragstrekjes (07-02)
- Matter-organisatie belooft beterschap en focust in 2025 op bugfixes bij smart home-standaard (23-01)
Smart Home
Maak van je huis een smart home met allerlei slimme accessoires. Dit kunnen bijvoorbeeld slimme lampen, slimme deursloten, speakers, slimme stekkers, AirPlay-televisies en andere connected apparaten zijn. Door deze te automatiseren en met elkaar samen te laten werken, kun je je huis op een slimme manier inrichten, bijvoorbeeld met HomeKit. Ontwikkelingen zoals Thread en Matter zorgen voor een beter bereik en beter samenwerken tussen de verschillende protocollen.

- Smart Home special
- HomeKit: het complete overzicht
- HomeKit-producten kopen in Nederland
- Alles over Philips Hue
- Alles over Aqara smart home-apparaten
- Eve: accessoires voor HomeKit
- Tado: alles over slimme thermostaten en meer
- Netatmo: alles over dit smart home-merk
- IKEA Tradfri-lampen en accessoires
- Slimme verlichting
- Wat is Matter?
- Matter FAQ
- Thread voor smart home
Ik zou graag via een smart speaker willen doen, maar Apple heeft niks in Nederland en die van Google is gewoon waardeloos.
Ik: OK Google bank lampen uit
Google: ik heb in de buurt 2 zaken gevonden waar je banken kan kopen
Ik: OK Google Wij gaan naar boven (routine)
Google: Oké 😩
Ergste is gewoon dat die Sonos one zoooo waardeloos reageert, Google nest is nog te doen. Doe Siri op mijn telefoon is het altijd succes.
Edit: Probleem zit hem bij de taal, in het Engels is Google uitstekend.
Ik snap het wel, praten tegen m’n apparatuur voelt ook gewoon na al die jaren nog steeds onnatuurlijk
@elvin: Herkenbaar… ik heb geen Google maar HomePods. Maar deze reageren dus duidelijk niet beter hoor. Ik heb ook regelmatig nog last van lampen die gewoon even niet reageren ook niet altijd met de schakelaar. Wat dat betreft kan er nog veel verbeterd worden. Al moet ik er niet aan denken dat ik alle lampen als ik naar bed ga in de woonkamer, keuken en eetkamer handmatig zou moeten uit doen. Als deze niet reageren op het eerste verzoek… doe ik gewoon een tweede verzoek… mijn kinderen en vrouw reageren ook niet altijd op mijn eerste verzoek in dat opzicht is een smart speaker niets anders
@elvin: Ha ha, herkenbaar. Maarre: Siri is ook wel irritant hoor, met haar “who is speaking”
@elvin: Wat vreemd, bij ons loopt het perfect via de Sonos speakers, op een enkele uitzondering na…
Niks speaker waar je tegenaan leutert…. gewoon telefoon, werkt uitstekend. Heb alles via Domoticz draaien en via Homebrige kan ik het ook met de iPhone bedienen. En de rest kan dat ook gewoon met hun iPhone…
Familie ziet me aankomen, terwijl zij lekker TV zitten te kijken sta ik te roepen tegen de speaker dat de Buitenlampen aan moeten…. nee, dat gaat hem echt niet worden….
Ik heb een aantal NFC chips in huis geplaatst met daar aan gekoppeld shortcuts en automatiseringen, dit werkt prima.
Er mankeert ons dan ook niet aan de handjes. Het praten tegen apparaten is een ietwat infantiel.
Een homepod mini met Nanoleaf essential lampen (met thread) lost nagenoeg alle verbindings problemen op. En erg snel. Nu alles vervangen waar geen thread inzit voor een echt slim huis 🤙🏽
@elvin: Zo ontzettend herkenbaar. Ik doe wel vaak met de Homepod en Homepod Mini, maar helaas met hele domme zinnen. Zoals Hé Siri, Turn off all the lights in the “eethoek” Want alles in huis heeft natuurlijk een Nederlandse naam en gebruik siri op de telefoon in Nederlands. Zo ontzettend jammer.
Ik hoop nog steeds dat ze in een update Nederlands gaan toevoegen maar wordt beetje moedeloos.
NFC stikkers helpen wel heel erg. Maar ik moet die dan op alle andere apparaten ook instellen wat dan weer beetje onzin is.
Ik gebruik niet anders dan de Google hub en mini.
Siri had ik al snel aan de kant gezet want die snapt totaal niets.
Ik kocht een keer in een mooie aanbieding een nest mini en ben binnen 5 minuten na aansluiten terug gegaan om er nog 1 te kopen.
100x beter dan Siri en reageert super.
@elvin: Herken het niet. Heb zelf de Google Nest Audio en die reageert (in NL) prima. Lampen ermee bedienen, verwarming etc.
In alle kamers van mijn huis staat een Amazon Echo, waardoor ik via Alexa heel veel kan regelen. Veel gaat automatisch, zoals diverse lampen binnen en buiten die op basis van zonsopgang/ondergang of tijdstippen aan/uit gaan, allemaal zogeheten routines. Werkt super en alles is simpel aan te passen. Daarnaast heb ik bijvoorbeeld diverse groepen van iedere keer verschillende Echo’s aangemaakt, waardoor ik gericht in meerdere ruimtes tegelijkertijd muziek kan spelen. Ik zie alleen maar voordelen voor stembediening. Ik praat Duits met Alexa, wat echt bijna altijd begrepen wordt. Met Siri heb ik heel slechte ervaringen, ik word in diverse talen slecht begrepen door Siri. Google heb ik met spraak nooit getest, Amazon was voor mij na Apple eerste keuze omdat ik als Prime klant met Unlimited Music al in het Amazon systeem zat. Verder spreekt mij aan dat het Amazon systeem veel opener is dan Homekit, Amazon werkt met heel veel producenten van smart home artikelen samen. Google hangt hierbij een beetje tussen Apple en Amazon in. Tot slot kan ik melden dat mijn gezin en ik echte Apple fans zijn met voor allen iPhones, iPads en Apple Watches, maar wat smart home betreft loopt Apple echt achter.
Gek hé?! Die HomePod staat hier al jaren in huis en spreekt nog steeds geen Nederlands. En hé Siri op de appleWatch gedraagt zich als een bejaarden. Ze verstaat je nooit. “Wat zeggie?! 🤡”