Apple maakt zich hard voor orgaandonatie in iOS 10
Apple is van plan om een donorcodicil op te nemen in de Gezondheid-app van iOS 10. Mensen kunnen dan via de app aangeven of ze hun organen willen doneren. De optie zal aanvankelijk waarschijnlijk alleen beschikbaar zijn voor Amerikaanse gebruikers.

Organen doneren in iOS 10
De Gezondheid-app zal een knop bevatten om je in te schrijven bij het nationale donorregister. Tim Cook vertelde in een interview met The Associated Press, dat hij hoopt dat daarmee iets kan worden gedaan aan de grote schaarste aan donor-organen. Apple CEO Steve Jobs had daar ooit ook mee te maken, toen hij in 2009 lang moest wachten op een levertransplantatie. Cook zou zelfs hebben aangeboden om een deel van zijn eigen lever te doneren, omdat beide topmannen dezelfde bloedgroep hebben. Jobs zou dat hebben geweigerd. Later kreeg Jobs een volledige levertransplantatie via een andere donor, maar overleed uiteindelijk toch nog in 2011, op 56-jarige leeftijd.
Apple is niet het enige bedrijf dat orgaandonatie makkelijker wil maken. Ook Facebook, Google en Twitter zijn bezig met tools om te zorgen dat meer mensen hun organen doneren na hun dood en om te zorgen dat het makkelijker wordt om een match te vinden. Volgens statistieken uit de VS overlijden er dagelijks 22 mensen die op een orgaantransplantatie zitten te wachten. De wachtlijst van patiënten groeit nog veel harder: elke 10 minuten wordt er weer een nieuwe patiënt toegevoegd.
In iOS 10 krijgt de Gezondheid-app een nieuw uiterlijk, met vier duidelijke secties voor het beheren van je gezondheid- en sportdata. Inhoudelijk verandert er niet zoveel.
Donorcodicil in Nederland
Zoals het er nu naar uitziet, zal de donorcodicil-optie voorlopig alleen in de VS te gebruiken zijn. In Nederland was er ooit een DonorApp (inmiddels offline gehaald), waarmee je kon aangeven dat je je organen beschikbaar wilde stellen voor donatie. Je kon de aanmelding in de app ook nog delen op Facebook, Twitter of (jawel!) Hyves. Het Ministerie van Volksgezondheid was er echter niet zo blij mee, omdat het een particulier initiatief was. Het bezwaar tegen de app was, dat je alleen een donorwens kon aangeven. Als je geen donor wilde worden, kon je dat niet aanvinken in de app. In het officiële donorregister van de overheid is die mogelijkheid er wel.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Apple brengt iOS 18.4.1 en meer uit: meerdere problemen opgelost (waaronder een CarPlay-bug) (16-04)
- Apple brengt tweede beta van iOS 18.5 en iPadOS 18.5 voor ontwikkelaars uit (en eerste voor publieke testers) (14-04)
- Gerucht: 'iPadOS 19 wordt meer als macOS dankzij deze drie verbeteringen' (14-04)
- De belangrijkste iOS 19-geruchten: dit is er al gezegd over Appleās volgende grote iPhone-update (09-04)
- 'Nieuwe gelekte beelden van iOS 19 geven een indruk van het nieuwe uiterlijk' (08-04)
Brrrrr… Voor mij geen donor stuff š
@AppleLion: In Belgie ben je automatisch orgaandonor tenzij je dit veranderd in je gegevens bij de gemeente, niet echt nodig dus. Aangezien de gezondheisdzekering hier beter is dan in Amerika is dit direct geweten als je het ziekenhuis binnenrolt dus niet echt nodig hier in Belgiƫ al niet.
(Red.) Deze reactie is door een moderator verwijderd omdat deze niet aan onze reactierichtlijnen voldoet. Er is tevens een reactieban ingesteld. Antwoorden op deze reactie zijn mogelijk ook verwijderd.
Hoe weet men dan de je jezelf beschikbaar stelt als donor?
Als ik een dodelijk ongeluk krijg kan niemand in mijn Iphone.
Ik neem aan dat privƩ gegevens beschermd zijn.
@a Wouters: Vroeg ik me ook al af. Misschien als widget?
En dit staat dan waarschijnlijk in je medische id die op je lockscreen gewoon te openen is door anderen.
EDIT: Ik zie nu ik er kijk dat je daar al kunt zien of je donor bent of niet (als je dat in de gezondheids app ingevuld hebt).
Het grote verschil met nu is dus dat je dan vanuit de gezondheidsapp je ook bij de officiƫle instanties registreert als donor, terwijl je op dit moment alleen aangeeft of je donor bent of niet.
In de Health app kun je het Medical ID invullen. Daar kun je o.a. bloedgroep aangeven en of je orgaandonor bent. Die informatie is dan toegankelijk voor derden ook wanneer je telefoon niet ontgrendeld is: veeg op home screen naar rechts en druk op noodgeval / emergency.
Zelfs als je deze āmedical IDā invult, is er überhaupt al een geval bekend waar men daar naar heeft gekeken? En wat als je ook nog een aparte donorkaart hebt en in het donorregister staat en de gegevens niet rijmen, heeft dat dan enige invloed? Ik zou hoe dan ook een aparte donorkaart aanvragen en mij laten registeren, waar mogelijk. In Nederland moet dat sowieso gebeuren, nu er aan het registratiesysteem in Nederland geen verandering meer lijkt te komen en iedereen dus officieel als ālaat mijn nabestaanden kiezenā wordt behandeld, tenzij uitdrukkelijk anders besloten.
Ik vind niet dat Apple zich hiermee moet bemoeien. Het creƫert alleen onnodige complexiteit. Ik wil ook echt niet dat een bedrijf zich met dit soort zaken gaat bezighouden. Donorregistratie laat ik veel liever aan de overheid en daarvoor geregistreerde organisaties over, en dan ook alleen direct en niet via een tussenpersoon.
@Tevilnelg: Apple bemoeit zich er niet mee, het maakt het alleen mogelijk dat je je bij de daarvoor bevoegde instantie aanmeld.
Als in Medical ID blijkt dat iemand aangeeft een donor te zijn moet altijd in het officiƫle donor register gekeken worden of er een registratie bekend staat. Op basis van alleen de Medical ID alleen mag niemand wat doen.
Maar dat is toch juist het punt. Dan moet je dat apart gaan regelen bij de betreffende organisatie. Waarom zou Apple deze verantwoordelijkheid op zich willen nemen? Wat als er iets misgaat tussen bij de communicatie Appleāinstantie of gegevens worden gestolen? Dit hoort gewoon niet in handen van bedrijven.
Nee. Op dit moment moet je het apart regelen. Inloggen op de donor site ed. Apple wil het makkelijker maken door het meteen door te geven aan die organisatie op het moment dat je het in je medische id invult. Wat je toch al doet als je wel of geen donor bent en dit kenbaar wil maken. Apple wil het makkelijker maken voor mensen EN hoopt dat MEER mensen zich op deze manier als donor aanmelden.
Ik ken genoeg mensen die nog nooit de moeite hebben genomen zich te registreren als wel/geen donor, maar die dit op deze manier wel zouden doen.