Het is afgelopen met de 4-inch schermen en ook het 4,7-inch scherm zal langzamerhand verdwijnen. Bij de presentatie van de 2018 iPhones was één ding duidelijk: de schermen worden groter dan ooit. Het kleinste scherm is maar liefst 5,8-inch bij de iPhone XS en dat was kort geleden nog ondenkbaar. Hoe komt het toch?
Randloze schermen in iPhone XS en iPhone XR
Een van de belangrijkste redenen is dat Apple in staat is om vrijwel randloze schermen te maken. Daardoor is het mogelijk om in de iPhone XS Max een 6,5-inch scherm te stoppen, terwijl de behuizing niet veel groter is dan de vroegere 8 Plus. Ook de 6,1-inch iPhone XR heeft een schermgrootte die vroeger ondenkbaar was bij een instapmodel.
iPhone 2018 schermen
De iPhones 2018 zijn dus in drie formaten beschikbaar: 5,8-inch, 6,5-inch en 6,1-inch. In onderstaande tabel zetten we het overzichtelijk bij elkaar.
Formaat | Resolutie | |
---|---|---|
iPhone XS (5,8 inch) | 5,8-inch OLED (Super Retina) | 2436 x 1125 |
iPhone XS Max (6,5 inch) | 6,5-inch OLED (Super Retina) | 2688 x 1242 |
iPhone XR | 6,1-inch LCD (Retina) | 1792 x 828 |
Waarom de iPhone 2018 schermen steeds groter worden
Als je de schermformaten bekijkt, dan is duidelijk dat de schermen en resoluties steeds groter worden. Dit zou een bewuste strategie van Apple zijn: die grote schermformaten heb je nodig om veel content te consumeren, zoals video’s en nieuws lezen. Het achterliggende plan is dat Apple op deze manier de inkomsten van diensten kan vergroten. Uit onderzoek van Kantar blijkt namelijk dat mensen met een grotere smartphone 62% meer games spelen en 50% meer films kijken. Apple werkt aan een eigen Netflix-concurrent, heeft een eigen muziekdienst Apple Music en haalt ook met iCloud extra inkomsten binnen.
Hoe groter het scherm, hoe meer mensen ermee doen. Volgens Kantar worden vooral smartphones met een scherm van 6-inch of groter vaker gebruikt. Zo gebruiken bezitters van dergelijke iPhones twee keer zoveel apps.
iPhone XR scherm
Eerder waren er geruchten dat Apple een speciale LCD backlight-chip zou gaan gebruiken voor de 6,1-inch iPhone XR. Daardoor is het mogelijk om het scherm van dit toestel ook bijna randloos te maken, terwijl er gebruik wordt gemaakt van LCD-technologie. Wel is de schermrand bij de iPhone XR nog iets dikker dan bij de OLED-schermen van Apple.
Onderstaande foto lekte uit voordat de toestellen werden aangekondigd:
iPhone XS scherm
Apple heeft de iPhone XS voorzien van een groot scherm zonder thuisknop, net als bij de iPhone X het teval was. Dat betekent dat de schermen dus tot de onderste randen kunnen lopen. Bovenin het scherm is nog wel een ‘notch’ nodig voor TrueDepth.
Lees ook over onze andere artikelen omtrent de iPhone 2018:
- Alles over de prijzen van de 2018 iPhones in Nederland
- iPhone 2018 pre-order gestart op 14 september
- Alles over de iPhone 2018 kleuren
- Alles over de iPhone 2018 opslag
- Welke camera’s krijgen de 2018 iPhones?
Wil je een iPhone XS als los toestel of zoek je een iPhone XS Max met abonnement? Kijk dan in ons overzicht iPhone kopen!
- 2018 - 11 september: Bijgewerkt met de nieuwste info.
- 2018 - 31 augustus: Artikel aangepast voor mogelijke iPhone XS.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- 'Apple werkt aan de Vision Pro 2: dit wordt er aan verbeterd' (14-04)
- Gerucht: 'iPadOS 19 wordt meer als macOS dankzij deze drie verbeteringen' (14-04)
- Gerucht: 'Apple Watch krijgt ondersteuning voor Apple Intelligence (maar eerst alleen op de Ultra)' (10-04)
- Gerucht: 'Ook watchOS krijgt een nieuw ontwerp geïnspireerd op visionOS' (10-04)
- De belangrijkste iOS 19-geruchten: dit is er al gezegd over Apple’s volgende grote iPhone-update (09-04)
iPhone XS en iPhone XS Max
De iPhone XS ("iPhone 10s") en iPhone XS Max zijn Apple's topmodellen voor de iPhone 2018 line-up. In dit overzicht lees je alles over de specificaties van de iPhone XS en de grotere iPhone XS Max voor mensen die veel schermruimte nodig hebben. De iPhone XS-modellen zijn niet meer verkrijgbaar, dus als je een nieuwe iPhone nodig hebt kun je het beste in ons overzicht iPhone kopen kijken.

Jammer dat de notch niet wat kleiner is geworden. Maar hoe dan ook, de opvolger van de X ga ik gelijk halen. 8 verkopen beetje geld er bij en klaar is kees voor de komende 3 jaar minimaal:)
Jammer dat Apple dezelfde kant op gaat als Samung.
Meerder toestellen/tablets uitbrengen waardoor je het overzicht kwijt gaat raken.
Hoezo niet gewoon bij 1 of 2 blijven….
De kans dat het duurste model (het 6.5 inch -model) rond een 1000 dollar ligt lijkt me vrij onwaarschijnlijk. Maar eigenlijk hoop ik er wel op dat dit de prijs wordt.
Ik vindt de randen van de huidige iPhone X anders ook best dik hoor!! Kan echt wel minder.
Of ben ik de enigste die hier zo over denkt?
(Red.) Deze reactie is door een moderator verwijderd omdat deze niet aan onze reactierichtlijnen voldoet. Antwoorden op deze reactie zijn mogelijk ook verwijderd.
(Red.) Deze reactie is door een moderator verwijderd omdat deze niet aan onze reactierichtlijnen voldoet. Antwoorden op deze reactie zijn mogelijk ook verwijderd.
De notch is best mooi, maar niet zo praktisch. Als je bijv TV of youtube bekijkt, dan zijn de gegevens die bovenin in beeld staan niet leesbaar
Niks negatiefs verder?
Nog niets gelekt over de dikte? Iets dikker met grotere accu lijkt me wel prettig…
Ik ben tot op heden zeer tevreden met mijn iPhone X, voorlopig hoef ik niet nieuwers. Over een jaar of 2 a 3 kijk ik wel weer. Heb ook net een nieuwe iMac gekocht (geen pro uitvoering), dat vond ik iets belangrijker nu eerst weer sparen.
@Gertje: De prijs.
Ik wel benieuwd wat, naast schermgrootte’s, de werkelijk afmetingen zijn.
Ik vind persoonlijk het formaat van de iPhone 6s groot genoeg.
Ligt het aan mij of zijn de randen van het middelste model zo breed als op de huidige X en zijn de overige modellen voorzien van een dunnere rand dan de X?
@Jolly Ive: de x is het linkse frontje. Middelste is de budget versie.
@Jolly Ive: Dat was inderdaad ook wat mij gelijk opviel!
…had ik ook gezien en bovenal stilletjes gehoopt!
Rand vd huidige X is naar mijn mening nog ‘stevig’.
Moet ook anders kunnen lijkt me…
“De wens is de vader van de gedachte”🧐
wat maakt oled beter dan lcd?
Ik heb nu al vaker gelezen dat het nieuwe budgetmodel rond de 600/700 dollar gaat kosten, maar zou dit inclusief of exclusief BTW zijn?
Wel jammer dat de foto van de schermpjes is geëdit met de achtergrond er in. Het zijn de zelfde foto’s maar dan iets gedraaid en geëdit. Zie weerkaatsing van een 💡
(Red.) Bijgewerkt met de nieuwste info.
Het verbaasd me steeds meer, die steeds grotere schermen, het lijkt wel of velen tegenwoordig met een breedbeeld tv onder zijn of haar arm wil lopen, het formaat past in geen normale broek- of jaszak en de prijs gaat in sprongen onhoog!
De concurentie heeft ook ondekt, dat meer dan duizend euro betaald wordt voor mogelijkheden die niet veel meer bieden.