In watchOS 4 heeft Apple weer de nodige verbeteringen voor de Apple Watch aangebracht. Wat direct opvalt zijn de verbeteringen voor sporters, zowel in de Activiteit- als in de Workout-app. Ook zijn er weer nieuwe wijzerplaten en zijn er handige kleine functies die Apple minder uitgebreid aan bod liet komen tijdens de WWDC-keynote. Wij zetten ze voor je op een rij.
#1 Nieuwe wijzerplaten met Siri, Toy Story en meer
Wijzerplaten zijn een belangrijk onderdeel van de Apple Watch. Helaas heeft Apple ontwikkelaars nog niet de mogelijkheid gegeven om zelf wijzerplaten te maken, maar ze hebben wel een aantal nieuwe opties toegevoegd. De Siri-wijzerplaat is een handige nieuwe optie die een stuk slimmer is dan de andere wijzerplaten. Dankzij Siri wordt in de nieuwe wijzerplaat altijd op het juiste moment de relevantste informatie getoond. Denk bijvoorbeeld aan een agenda-afspraak, de verkeersdrukte naar je werk of een bioscoopkaartje in Wallet.
Op basis van je locatie, tijd en normale gebruik, toont de wijzerplaat altijd de juiste info. Door te scrollen met de Digital Crown kun je door de aankomende activiteiten scrollen. Het voordeel van deze wijzerplaat is dat je niet hoeft te wisselen tussen verschillende complicaties. En over complicaties gesproken: met de nieuwe Siri-complicatie op de Siri-wijzerplaat activeer je direct de slimme assistent, zonder dat je deze op hoeft te roepen of op de Digital Crown hoeft te drukken.
Een andere nieuwe wijzerplaat is Caleidoscoop. Standaard zijn er zes foto’s beschikbaar die gedurende de dag in een caleidoscoop van vorm en beeld veranderen. Je kunt ook je eigen foto kiezen die in een caleidoscoop weergegeven wordt. Door aan de Digital Crown te draaien, kun je de afbeelding versneld laten veranderen. Je kunt bij deze wijzerplaat ook weer de nodige complicaties instellen: twee kleine in de boven hoek en een lange onderaan. Tot slot krijgen Mickey Mouse en Minnie Mouse gezelschap van drie andere Disney-personages: Woody, Jessie en Buzz Lightyear. Met telkens een andere animatie verschijnen ze op een leuke manier op de wijzerplaat. Deze wijzerplaten werden in de tweede beta van watchOS 4 toegevoegd. In onderstaand artikel zie je de Toy Story-wijzerplaten in actie.
#2 Verbeteringen voor sporters in Workout en Activiteit
Zowel de Workout- als de Activiteit-app krijgen nieuwe mogelijkheden. De Activiteit-app heeft nieuwe animaties om je aan te moedigen, houdt je op de hoogte van je vorderingen (bijvoorbeeld aan het eind van de dag als je bijna al je doelen behaald hebt) en heeft een maandelijkse nieuwe uitdaging klaar staan. Deze is gebaseerd op de prestaties van de vorige maand. Heb je in mei vijf workouts gedaan, dan wordt je in juni aangemoedigd om er zes te voltooien.
De Workout-app heeft ook enkele tweaks gekregen. Zo kun je sneller je favoriete sessie starten en activeer je ook direct een nieuwe activiteit na je huidige workout. Hierdoor hoef je niet meer elke sessie apart af te sluiten, maar worden de activiteiten gecombineerd in een enkel resultaat. De zwemopties houden nu ook meer gegevens bij, zoals het aantal baantjes, en je kunt een intensieve intervaltraining starten.
Bovendien werkt de Apple Watch nu ook samen met fitnessapparaten in sportscholen. Toestellen van bepaalde merken zoals TechnoGym die zijn uitgerust met een NFC-chip, kunnen gegevens met de Apple Watch uitwisselen. Hierdoor wordt de hartslag die gemeten wordt op je Apple Watch bijvoorbeeld doorgestuurd naar het sporttoestel. Apple gaat dus meer doen met de NFC-chip in de Apple Watch naast Apple Pay, zoals eerder ook al bleek.
#3 Apple Watch als zaklamp gebruiken
Je kunt vanaf watchOS 4 ook je Apple Watch als zaklamp gebruiken. In het Bedieningspaneel vind je een nieuwe knop. Zodra je deze aantikt, kleurt het scherm van je Apple Watch fel wit wat van pas kan komen in het donker. Je kunt ook een knipperend wit licht activeren of een rode variant kiezen. Beide opties komen goed van pas als je in nood verkeert.
#4 Meer muziek in nieuwe Muziek-app
De nieuwe Muziek-app werkt beter samen met bijvoorbeeld Apple Music. Zo worden bepaalde Apple Music-afspeellijsten zoals Mijn favorietenmix en Mijn nieuwe muziek-mix automatisch op je Apple Watch gezet. Ook is het maximale aantal nummers dat je kan opslaan verhoogd naar vierhonderd nummers. De Muziek-app is daarnaast opnieuw ontworpen. Het startscherm heeft twee knoppen om alle muziek te shufflen en om naar je bibliotheek te gaan. Daaronder worden de afspeellijsten als een soort kaarten weergegeven, waar je met de Digital Crown doorheen kunt scrollen.
#5 Vernieuwde Dock met meer keuze
In watchOS 3 introduceerde Apple de Dock. Met de zijknop kon je snel navigeren naar tien favoriete apps. De Dock verving daarmee de Snelle blikken en combineerde die functionaliteit met het snel openen van volledige apps. In watchOS 4 heeft Apple de Dock een kleine metamorfose gegeven. In plaats van dat de apps nu naast elkaar staan in een horizontaal scrolbare lijst, verschijnen ze nu als kaarten achter elkaar. Je scrolt daardoor dus verticaal door de lijst, met de Digital Crown of met het touchscreen.
Nieuw is dat je de Dock kunt instellen op twee soorten apps: je favorieten of je meest recente. De eerste optie is hoe dit nu ook in watchOS 3 werkt, maar de recente-optie is nieuw. Hier worden de apps getoond op basis van welke je het meest recent gebruikt hebt. Dit komt dan qua werking dus overeen met de standaard appkiezer op iOS, al is het op de Apple Watch nog steeds beperkt tot tien stuks.
#6 Nieuw beginscherm met lijstweergave
Naast de standaard honingraatweergave, kun je in watchOS 4 ook kiezen voor een lijstweergave. Het voordeel hiervan is dat je meteen de appnamen bij de icoontjes ziet. Deze lijstweergave komt vooral van pas als je niet zoveel apps geïnstalleerd hebt. Heb je er meer, dan kan zo’n lange scrolbare lijst wat onoverzichtelijk zijn. Je activeert de nieuwe lijstweergave door stevig te drukken op het appscherm.
Bonus: Apple Watch wenst je een fijne verjaardag met ballonnen
Een nieuwe functie in watchOS 4 is dat je gefeliciteerd wordt met je verjaardag, waarbij ballonnen over het scherm vliegen.
watchOS 4 komt beschikbaar voor elke Apple Watch. De eerste ontwikkelaarsbeta is nu beschikbaar, terwijl andere gebruikers moeten wachten tot later dit jaar. Van watchOS 4 verschijnt, als enige van de vier besturingssystemen, geen publieke beta.
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Tweede beta van watchOS 11.5 voor ontwikkelaars verschenen (en eerste voor publieke testers) (14-04)
- Apple viert 10 jaar Activiteit-app met speciale uitdaging (en een exclusieve fysieke pin) (14-04)
- 'Apple werkt aan de Vision Pro 2: dit wordt er aan verbeterd' (14-04)
- Gerucht: 'Apple Watch krijgt ondersteuning voor Apple Intelligence (maar eerst alleen op de Ultra)' (10-04)
- Gerucht: 'Ook watchOS krijgt een nieuw ontwerp geïnspireerd op visionOS' (10-04)
Apple Watch
De Apple Watch is de smartwatch van Apple. Het allereerste model verscheen in 2015 en daarna verscheen er elk jaar een nieuwe generatie. Met de Apple Watch kun je je hartslag meten, berichten ontvangen en versturen, apps installeren en betalen met Apple Pay. Wil je een Apple Watch kopen, bekijk dan de verschillende Apple Watch-modellen die momenteel verkrijgbaar zijn. Je kunt je smartwatch steeds een ander uiterlijk geven met Apple Watch-horlogebandjes.

- Alles over de Apple Watch
- Apple Watch-modellen
- Apple Watch kopen
- Apple Watch 4G kopen
- Refurbished Apple Watch kopen
- Apple Watch vergelijken
- Apple Watch in roestvrij staal
- Apple Watch-horlogebandjes
- Apple Watch repareren
- Apple Watch Ultra: het topmodel
- Apple Watch SE voor instappers
- watchOS: het besturingssysteem van de Apple Watch
- Bekijken bij Apple
Ik kijk vooral uit naar de mogelijkheid om mijn Apple Watch te scannen met de technogym apparaten. Dat scheelt me weer een sleutel meenemen elke keer
De dock nog nooit gebruikt.
De nieuwe weergave van het homescreen is in basis een goed idee. Die puinhoop van programma’s nu is waardeloos.
Maar zag liever een gewone indeling zoals op m’n telefoon. Jammer dat je het niet kan uitlijnen op een raster.
Die nieuwe zaklampfunctie, daar kan ik echt niet bij. Geeft nauwelijks licht, is zo onhandig als de pest, en om het nog absurder te maken staat die optie als een van de eerste prominent in beeld, en moet je scrollen om veel nuttigere functies te vinden. Begrijpen wie begrijpen kan
Slechte en Apple onwaardige nieuwe toepassingen. Meer kan ik er niet van maken.
Ik had gehoopt dat ze ook de NFC open gaan gooien voor de watch….
Is bedoeld voor hardlopers in het donker. Of dat tijdens een flinke run lukt met de batterij is vers twee. Voor binnenshuis deze week al 2 x handig gebruik van gemaakt, Best handig als je je telefoon niet bij je hebt
Kun je nu ook bv 3 eigengemaakte afspeelllijsten toevoegen of blijft het bij de 2 die hier vermeld staan?
Heb bv voor verschillende activiteiten andere muziek.
Is inderdaad niet echt als zaklamp bedoelt maar als een klein lampje voor hardlopers. Zou daar echter niet alleen op vertrouwen tijdens een run in het donker.
” De zwemopties houden nu ook meer gegevens bij, zoals het aantal baantjes”
Euhm?? Doet watch os3 ook al
Ik had een Watch 2 maar heb hem verkocht. Wat me het meest irriteerde, maar misschien deed ik iets verkeerd: als er een wat langere boodschap binnen kwam dan zag je alleen de eerste regels. Als je omlaag scrolde voir de rest dan moest je wachten totdat de Watch contact had met je telefoon en de rest liet zien. En dat duurde, voor mijn gevoel, een eeuwigheid. Je iPhone dan pakken was sneller.
@Tim: Jammer. Genoeg apps van derden ondersteunen het volledige bericht. Gebruik hier zelf Spark voor.
Dan was er toch iets mis met die Watch hoor (misschien dat er iets mis was gegaan bij het installeren?) want hier werkt ie snel en erg smooth.
Heb je niet geprobeerd om ‘m eens opnieuw te installeren?
Is het al mogelijk om na een workout een satelliet map te krijgen waar je hebt gelopen of blijft het nog alleen bij het weergeven van straten?
Het zijn een paar leuke wijzigingen. Zaklamp is handig als je even iets zoekt in het donker. De work-out mogelijkheden zijn grappig – al moet ik nog even kijken wat het verschil is. Woody & Buzz zijn leuk om erbij te hebben. Op naar de sterren en daar voorbij!! De nieuwe Siri wijzerplaat met wisselende info kijk ik nog het meest naar uit. Ik wil graag veel zien. Gebruik nu ook de wijzerplaat waar de meeste info en mogelijkheden op staan. Ik vraag me wel af of Siri echt interessante dingen bij elkaar haalt. Dat hangt natuurlijk ook van jezelf af. Kan je instellen wat Siri kan ophalen?
In totaal vind ik de vernieuwingen wel wat mager. Geen grote wijzigingen. Ik ben erg benieuwd of er in september nog een nieuwe Apple Watch komt met écht grote nieuwe sport, info of gezondheidsfuncties en nieuwe sensoren. Daar is nu nog niets van te merken.
De lijstweergave van apps vind ik onzin! Ik vind juist die kleine bolletjes grappig én handig. Alle apps staan op anderhalf scherm en als je het in een lijst zet, moet ik met 56 apps langs meer dan 11 schermen scrollen, want in de lijst zie je hooguit 4 tot 5 apps 😳 Onzin dus!
@Macaanzee: Gelukkig kun je via instellingen kiezen. De alfabetische lijstweergave voor mensen die alleen apps gebruiken die met A of B beginnen, de klassieke weergave voor de rest van ons 😉
Idee is niet eens onaardig dankzij de logischere samenwerking met het kroonwieltje, maar op deze manier (alfabetisch dus) nogal ondoordacht uitgevoerd. Geldt eigenlijk best vaak voor nieuwe ideeën bij Apple trouwens 🤔
De AirPods worden ook pas een beetje bruikbaar na de aanstaande update. Net als split-screen en slide-over op de iPad, daarin is de applijst nu nog zelfs grotendeels omgekeerd alfabetisch 😖
Pro iPads worden eveneens pas minder lachwekkend en ietsje geloofwaardiger ‘pro’ met iOS 11. En de lijst met, bij introductie, onaffe functies en devices groeit en groeit…
Het is me nog niet duidelijk hoe de dock kan worden ingesteld op recent of favorieten.
Ik had gehoopt dat een aantal ergenissen uit de workout app verleden tijd zouden zijn maar daar lees ik helaas niets over:
Wat ik (als hardloper) graag zou zien:
-De mogelijkheid om mijn snelheid in km/u te zien in plaats van min/km
-Veel uitgebreidere info over mijn hartslag; bij de kilometer splittijden ook de hartslag op dat moment en na afloop een grafische weergave van het verloop van mijn hartslag
-Op de getoonde kaart na een loop vermelding van de kilometersplits, met daarbij huidige snelheid, gemiddelde snelheid en hartslag op dat moment.
Ik zelf merk dat mijn Apple Watch Series 2 helemaal niet precies is en dat hij de GPS heel laat oppakt, waardoor mijn hardloopmomenten niet kloppen.
Voorbeeld: Ik doe een polar m200 om en mijn apple watch 2..polar geeft 5 km aan apple watch 3.6 km
Heb jij daar ook last van?
Wat ik heb met muziek is dat je vroeger vanaf je watch de muziek kon starten. Nu vraagt hij steeds oortjes te koppelen.
Was handig vroeger muziek kiezen zonder je iPhone uit je broekzak te halen
Ofwel doe ik iets verkeerd.